Pártvezetés sincs az MSZP-ben, nem hogy miniszterelnöki casting – nyomatékosította a PestiSrácok.hu-nak egy, a párt belső ügyeit testközelből ismerő szocialista forrásunk. Informátorunk egyúttal kategorikusan cáfolt minden olyan sajtóértesülést, miszerint az MSZP-n belül gőzerővel folyik a baloldal 2018-as miniszterelnök jelöltjének kiválasztása. “Azt sem tudni, jövő nyártól ki lesz a pártvezető. Az MSZP most csak a jövő évi tisztújításra koncentrál, Orbán Viktor kihívójának megtalálása fel sem merült, és fel sem merülhetett, mert a párt arcai egymással sem állnak szóba” – szögezte le szocialista forrásunk. Informátorunk elárulta, a Magyar Szocialista Párt nem fogja felvállalni, hogy beálljon Gyurcsány Ferenc mögé. “Pozíciókon, csontokon marakodnak, aminek a baloldal issza meg a levét” – szögezte le informátorunk.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Baloldali hírportálok hétről hétre arról cikkeznek, hogy az MSZP-n belül gőzerővel folyik a 2018-as miniszterelnök jelölti casting, jól értesültségüket pedig újabb és újabb név bedobásával bizonygatják. Korábban az Index, most csütörtökön pedig az ATV.hu írt arról, hogy a baloldal vezetőt keres, és már 2018-ra, Orbán Viktor leváltására készül a párt. Az MSZP-s válogatóra mi magunk is kíváncsiak voltunk, így megkerestük a párt belső ügyeit testközelből ismerő forrásunkat, hogy kiderítsük, kik versenyeznek az Orbán kihívója címért.
“Ostobaság, hogy kormányfő jelöltet castingolna az MSZP. Pártvezetésünk sincs, nem hogy miniszterelnök jelöltünk. A szocialista párt politikusai pozíciókon, csontokon marakodnak, a hatalmi harcok miatt pedig esély sincs a jövőről beszélni” – szögezte le MSZP-s informátorunk.
Hozzátette, azt sem tudni, jövő nyártól ki lesz a pártvezető. “Az MSZP most csak a jövő évi tisztújításra koncentrál, Orbán Viktor kihívójának megtalálása fel sem merült, és fel sem merülhetett, mert a párt arcai egymással sem állnak szóba” – ismételte meg forrásunk.
Portálunk természetesen a részletekre is kíváncsi volt, így megkérdeztük, elvi szinten mely nevek merültek fel, kik lehetnek esélyesek arra, hogy a baloldalt vezessék a 2018-as választási kampányban.
“Puch László az MSZP frakcióvezető-helyettesét, Tóth Bertalant favorizálná, őt építené fel fokozatosan a választásokig. Puch ötlete azonban nem arat osztatlan sikert. Az elnök, Tóbiás József mögött Szekeres Imre és Baja Ferenc áll, de mind a ketten pontosan tudják, hogy Tóbiás eladhatatlan miniszterelnök jelöltnek. Tóbiás amúgy is gyenge, többek között ezért sincs pártvezetés. Azt ugyanakkor nem tudni, hogy Szekeres és Baja kiben gondolkodik, még nem terítették ki a lapjaikat. Botka László lehetne az a személy, aki mögé mindannyian beállnánk, és akit mindannyian támogatnánk, de Botka többször is egyértelműsítette, hogy nem akar miniszterelnök-jelölt lenni. Rajtuk kívül négy olyan politikusunk is van, akinek vannak miniszterelnök jelölti ambíciói, de ők meg egymással sem állnak szóba, nem lehet őket egy asztalhoz ültetni, bizalmatlanok egymással. Kunhalmi Ágnesről, Mesterházy Attiláról, Harangozó Tamásról és Ujhelyi Istvánról van szó“ – összegzett szocialista forrásunk.
Informátorunktól megkérdeztük, miután az MSZP házon belül sem tud dönteni, és házon belül sem tud rendet tenni, beállnának-e Gyurcsány Ferenc mögé, aki már kormányt váltana, és aki felkérés esetén örömmel vezetné újra a baloldalt, mire szocialista forrásunk úgy válaszolt: “az MSZP nem fogja felvállalni Gyurcsányt”.
“Pontosan tudjuk, hogy Feri nagyon megosztó személyiség, és többen utasítják el, mint ahányan nem. Gyurcsány egyébként két lábbal a földön járó politikus, így pontosan tudja magáról, hogy ő már nem igazán lehet miniszterelnök Magyarországon. Ahhoz, hogy az MSZP támogassa Gyurcsányt, ahhoz olyan közhangulatnak kellene lennie az országban, mint amilyen feltehetően biztosan nem lesz” – fogalmazott forrásunk.
Érdekes, hogy mindeközben Gyurcsány röpiratban kínál ideológiai alapot a baloldali politikai közösségnek. A Demokratikus Koalíció vezetője csütörtökön pártja alapításának negyedik évfordulóján ismertette a Sokak Magyarországa című dokumentum tartalmát. Gyurcsány szerint újra kell teremteni a jövő Magyarországának vízióját hordozó, kormányzóképes, demokratikus, polgári magyar baloldalt. A rendezvényen úgy fogalmazott, Magyarországon az igazi választóvonal 2010 tavasza óta nem a bal- és a jobboldal, hanem az európai polgári demokráciát követők és “a keleties önkény” között választani akarók között van. Akik magukat demokrataként határozzák meg, azoknak ebben a küzdelemben össze kell fogniuk, “aki demokrata, az velünk tart”, függetlenül attól, milyen pártszínezetűnek vallja magát.
A demokratáknak először azt kellene megbeszélniük, hogy mi lehet a kudarc oka – folytatta, hozzátéve: aki ezt nem érti, az soha nem lesz képes arra, hogy újra Magyarországot vezesse és egy, a mainál jobb, élhetőbb országot teremtsen. Az ország drámai konfliktusának nevezte, hogy a rendszerváltozás történelmi értékelése nem találkozik a hétköznapi értékeléssel.
Gyurcsány és a DK három fő lépésben gondolkodik a kormányváltás érdekében: meg kell egyezni a baloldal többi pártjával, hiszen a választási rendszer csak akkor ad esélyt a kormánypárti jelölt legyőzésére, ha egyetlen erős ellenfél indul vele szemben. Gyurcsány Ferenc szerint a megegyezés elsősorban az MSZP-re vonatkozik, és esetleg az Együttre. Ha megvan a pártok megállapodása – ami lehet egy választási párt is – közös vezetőt kell találni. A harmadik lépés, miután tető alá hozták a Fidesz-KDNP ellen induló baloldali szervezetet és vezetőt is találtak az élére: megalkotni az „Orbán utáni időszak” stratégiáját.
Gyurcsány szavai szerint a baloldal azt mondja magáról, érti a holnap hívó szavát, de sokan nem képesek megérteni: ami tegnap baloldali volt, lehet, hogy holnap már populizmus, ami tegnap konzervatívnak számított, lehet, hogy ma a legjobb megoldás. Gyurcsány Ferenc szerint a ma Magyarországot uraló kormány maffiaállamot szervezett. Voltak kisstílű bűnözők Magyarországon az elmúlt 25 évben, de a maiak nem egyes cégeket lopnak el, hanem törvényesítették a lopást – mondta. A DK korrupcióval kapcsolatos beadványait mind visszautasította Polt Péter legfőbb ügyész, a “második számú bűnöző” által vezetett ügyészség – fűzte hozzá.
Akik a jobboldalra szavaztak, az erőre, a kormányzóképességre és a kiszámíthatóságra szavaztak, ezért a baloldalon ezt kell ismét megteremteni – emelte ki Gyurcsány Ferenc, hozzátéve: annak van a legtöbb felelőssége “ebben az osztott demokratikus világban”, aki mögött a legtöbb szavazó áll. Mint hozzáfűzte, a közös politikai platform megteremtésével ehhez nyújtanak segítséget a sokak Magyarországának víziójával, az együttműködés közös kereteinek megalkotásával és legvégül a közös vezetés megteremtésével. Ennek az oldalnak történelmi felelőssége van abban, hogy lesz-e Orbánnak demokratikus alternatívája, a DK érti ezt a felelősséget – jegyezte meg.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS