Karácsony Gergely még tavaly hirdette meg nagylelkű ötletbörzéjét, amellyel civil jelentkezőket várnak a fővárosi önkormányzat részvételi költségvetési tanácsába. Az állandó pénzügyi gondokkal küzdő és a kormányzati elvonások miatt siránkozó főpolgármester egymilliárd forintot különített el a részvételi költségvetésre, amelynek felhasználásáról a fővárosiak egy szűk csoportjának bevonásával döntenek.
Budapest főpolgármestere, Karácsony Gergely épp demokráciásat játszik, és épp kíváncsi a helyiek, a démosz véleményére. Kár, hogy ezt a jó szokását nem előbb vette fel, talán akkor a körutat végigszelő biciklisáv sem borzolta volna a kedélyeket. Most a városvezetés a felnőttkorú lakosság jelentkezését várja az úgynevezett részvételi költségvetési tanácsba. A jelentkezők között sorsolással – az még nem derült ki, hogy közjegyző jelenlétében vagy sem – fogják kiválasztani azt a hatvan szerencsés embert, akik segíthetik Budapest munkáját. A lelkes és laikus önkéntesek a már előzetesen jóváhagyott ötletek elbírálásában vesznek részt.
A beküldött tervekről egyenlőre nincsenek információk, az biztos, hogy a döntéshozatali munka a tavasszal kezdődik el. A városvezetés ettől a hatvan – különféle végzettségű, egzisztenciális háttérrel rendelkező – embertől reméli, hogy segíti a döntéshozók professzionális és körültekintő tevékenységét.
A kiírás szerint a pontos feladatuk a következő lesz:
- A beérkezett projektek osztályozása megadott szempontok szerint, ezt a tanács tagjai önállóan végzik.
- A legkevesebb pontszámot kapott vagy a legellentmondásosabb megítélésű ötletekkel kapcsolatban javaslattétel közösen, vezetett megbeszélések keretében.
Miért is jó ez Budapestnek?
A leírásban Karácsonyék elővették a sokszínűség-kártyát, és szép gesztusként elmondhatják hogy a fővárosi vezetés „biztosítja, hogy a részvételi költségvetésre elkülönített pénz felhasználásáról valóban a budapestiek döntsenek.” A munkáért külön juttatás nem jár, maga a „beleszólási folyamat” két-három napot vesz igénybe. A járvány miatt az ülésekre online formában kerül sor, a tanács fővédnöke Kerpel-Fronius Gábor, főpolgármester-helyettes lesz.
A részvételi költségvetés elnevezésű ötletbörzére eddig hatszáznyolcvanhét javaslat érkezett be. Három fő témához lehet hozzászólni, természetesen egyik sem nagy meglepetés. Várják a véleményeket a zöldítés témakörében, azaz, ha látunk valahol elhanyagolt, parkosításra alkalmas területet, amit még nem adtak el a kilencvenes években, akkor ötletelhetünk bátran. A teljes keretösszeg kétszázötvenmillió forint. A lényeg, hogy akadályozzuk meg a klímaváltozást és Budapest legyen biciklibarát város.
Társadalmilag érzékenyítene az újabb lufihámozó szakkör
Miután a biztonság, fenntarthatóság körét kimaxoltuk, jöhet a második csoport, mely a szolidaritásról szól, és lényege, hogy olyan közösségi tereket hozzanak létre, ahol a különféle társadalmi rétegek szépen megférnek egymás mellett. Magyarul Karácsonyék várják a terveket a hajléktalan emberek életét megkönnyítő fejlesztésekre, vagy olyan találkozási pontokra, játszó-, fitnesz parkokra, amelyeket lehetőleg minél több korosztály szívesen használ. Budapest közösségeinek fejlődését célzó ötleteket várnak olyan projektek formájában, amelyek növelik az esélyegyenlőséget, mérséklik az elesett csoportok kiszolgáltatottságát, segítik a különböző társadalmi csoportok gyakoribb, konfliktusmentes közös térhasználatát.
A megfogalmazásból nem derül ki pontosan mire gondolnak, de bizonyára sok kisgyerekes család örülni fog amikor a társadalom leszakadóban lévő tagjai – a szolidaritás és felzárkózás jegyében – együtt játszanak a fiatalabb generációval. Ahogy talán az sem véletlen, hogy a legtöbb fitneszparkot felnőttek számára tervezték, és éjszakára lezárják őket. Láthatóan a városvezetés ebből az idáig jól működő, elkülönített rendszerekből szeretne inkább egy új, innovatív halmazt kreálni.
Az utolsó téma már a grandiózusabb tervekről szól, és a keretösszeg is magasabb: projektenként kétszázötvenmillió forint, és legfeljebb két elképzelés valósulhat meg a zöldítés és gondoskodás jegyében. A pályázatra vonatkozóan részletesebb, pontosabb iránymutatást itt sem találunk, láthatóan a fantáziánkra van bízva, mit jelent számunkra az ökopolitika és a gondoskodás.
Forrás:budapest.hu; Fotó: Horváth Péter Gyula/ PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS