Orbán Viktor unortodox gazdaságpolitikáját és a magyar modellt, mint sikertörténetet méltatja a nemzetközi Forbes magazin online kiadása, amely hazánkat is rátette új, huszonöt országgal foglalkozó befektetési térképére – derül ki a PestiSrácok.hu külföldi hírösszefoglalójából. A tekintélyes gazdasági magazin szerint egyértelműen sikertörténet, ami Magyarországon történt az elmúlt években, miközben a médium arra is emlékeztet, hogy a nagy globális recesszió idején az elemzők előszeretettel temették az országot. A Forbes szerint nem kellett volna.
Figyelemre méltó írást közölt Magyarországról a nemzetközi Forbes magazin online kiadása, amely annak apropóján értékelte az elmúlt évek magyar gazdasági teljesítményét, hogy a tekintélyes gazdasági orgánum hazánkat is rátette új, huszonöt országgal foglalkozó befektetési térképére. A PestiSrácok.hu által szemlézett Forbes-értékelés azzal indít, hogy Magyarország szokatlan sikertörténettel vészelte át a pénzügyi válságot, pedig a nagy globális recesszió idején az elemzők előszeretettel temették az országot.
A szokványos utat hirdető válságmenedzsment helyett 2010-ben az Orbán Viktor által vezetett kormány figyelmen kívül hagyta a széles körben elfogadott makrogazdasági tanácsokat, és szokatlan eszközökhöz nyúlt. Utóbbiak nem nevezhetők piacbarátnak, azonban hosszabb távon működőképesnek bizonyultak a gazdaság számára – emeli ki írásában Sara Zervos, a cikk szerzője.
A Forbes nyomatékosítja, hogy 2015–2016-ban az egyik legmagasabb gazdasági növekedést produkálta Magyarország, miközben néhány év alatt sikerült csökkenteni a háztartások adósságát, és stabilizálódtak a lakossági pénzügyek. A német gazdaság felfutásával párhuzamosan a magyar is erősödött, ebben azonban a rekordalacsony magyar alapkamat is segített. Az összefoglaló rámutat arra is, hogy hazánk „adóssága drasztikus csökkenésbe váltott”, s a kormány fegyelmezett költségvetési politikát folytatott az elmúlt években. A cikk kitér arra is, hogy a magyar tőzsdeindex 2015 óta látványos menetelésen ment keresztül.
A Forbes összeállításában előretekintve azt is leszögezi, hogy Magyarországon viszonylag magas maradhat a gazdaság növekedése, de kockázatot jelenthet a menekültválság. “A Volkswagen-dráma, az autógyártó emissziós botránya is jelentős gazdasági hatást fejthet ki Magyarország esetében, ám ez továbbra is bizonytalan” – vélekedik Sara Zervos. Megjegyzi, az idén akár két hitelminősítő is felminősítheti Magyarországot, s ezzel kikerülhet a bóvlikategóriából, amelynek hatására jelentős új tőke áramolhat be az országba, a pozitív fundamentumok következményeként pedig a forint felértékelődhet.
Összefoglalásképp a szerző – elájulva a magyar gazdaság eredményeitől – úgy fogalmaz, hogy bár a magyar kormánynak még tennie kell az államadósság csökkentése terén, a gazdaság sikeresen túljutott a mélypontján. “Amennyiben pedig az ország visszaszerzi befektetésre ajánlott minősítését, akkor a magyar eszközök úgy viselkedhetnek, mint egy fejlett ország eszközei, nem pedig mint egy feltörekvő ország eszközei” – vonja le a végső következtetést a szerző.
A Forbes összeállítása azért is figyelemre méltó, mert a külföldi sajtóorgánumok többsége rendszeresen ostorozza a magyar unortodoxiát, az Orbán-kormány politikáját. Még tavaly év végén is olyan cikkek jelentek meg Magyarországról a nyugati sajtóban, hogy a “magyar gazdaságpolitika csapongó”, “Magyarország miatt idegesek a befektetők”, vagy hogy “fékezett ütemben halad a felzárkózás”.
Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS