Nem is mennek kordont bontani a tanárok helyzetéért aggódó diákok – csak egy kicsit. Szerdán ismét utcára vitték a diákokat a státusztörvény apropóján, ezúttal a pártok bevonásával. A diákok álláspontjukat világosan és egyszerűen összefoglalták: nem hagyják, elegük van. Azt mondjuk nem tudni, miből, hiszen többen azt sem tudták, mi az a státusztörvény, ami ellen éppen skandálnak (merthogy annak eltörlését követelte elsősorban a tömeg – a szerk.). A Momentum politikusai azonban már nem merészkedtek ilyen komplexitásba: ők megelégedtek annak ismétlésével, hogy élőben nyilatkoznak. Furcsa kifogás attól a párttól, amelynek képviselője éppen a múlt héten nem élt meghívásunkkal. Magvas gondolataik híján másra tehát nem következtethetünk, mint hogy a momentumosok dramaturgiai szerepe elsősorban a Karmelita melletti építkezés kordonjára szorítkozik. Ahova persze a tüntetők nem mennek, hiszen a demonstráción elhangzott felhívás szerint csak majd a Clark Ádám térre mennek – „meg ki tudja még, hová”. Végül a diákok megérkeztek a Karmelita elé, és a kordont, valamint a PS stábját is megtámadták.
Elegünk van, nem hagyjuk
Le a státusztörvénnyel
– ezek a szerdai tanár–diák–pártok–(Soros-)civilek tüntetésének kulcsgondolatai, amelynek kapcsán stábunkban is felébredt a kíváncsiság, mit is nem hagynak a diákok, mit éreznek ők hibásnak a státusztörvényben.
Nos, ez csak mérsékelten derült ki, ugyanis többeknek fogalma sem volt arról, hogy mi is a gyűlöletes jogszabály. Persze így is marad a kérdés, hogy mi lesz a tanárok fizetésével, erről azonban talán inkább a demonstrálóknak kellene kérdezniük a velük tüntető momentumosokat, akiknek képviselői az EP-ben hergelnek minden nap, gátolva a Magyarországnak járó uniós források megérkezését. Amiből ugye a tanárok fizetését rendezné a kormányzat…
Ráadásul a sokak számára ismeretlen státusztörvény aktuális változata számos módosítást is tartalmaz. Például már nem lesz kötelező a jogviszonyukról év közben lemondó tanároknak akár tanév végéig is folytatni a tanítást. Emellett a tervezetben a lemondási időt hat hónapról három hónapra csökkentették.
A szokásos skandálás–vonulás–beszéd vonulatot ezúttal némileg feldobta, hogy egy 7 pontos népszavazási kezdeményezést is beadtak, amelynek pontjai a következők:
- Önálló oktatási minisztérium létrehozása.
- A pedagógus alapilletmény 50 százalékos növelése, továbbá a fizetések összegének évenkénti növelése a KSH által meghatározott inflációs ráta alapján.
- Esélyegyenlőség az oktatásban vagyoni helyzettől és vallási-világnézeti hovatartozástól függetlenül.
- A pedagógusok és a nevelést, oktatást közvetlenül segítők jogállását átalakító törvényi szabályok elutasítása.
- A köznevelési és szakképzési intézmények vezetőit a fenntartó csak a diákönkormányzat és a szülői közösség, a nevelőtestület, az intézményben működő szakszervezet, valamint a közalkalmazotti tanács véleményezése után, indokolási kötelezettség mellett nevezhesse ki.
- Sztrájktörvény eltörlése.
- Pintér Sándor lemondása.
Hogy mi a probléma ezzel a népszavazási ívvel, az egy külön elemzés témája lehetne, azonban érdemes megjegyezni azt a jogi képtelenséget, miszerint költségvetési kérdésben (2. pont) nem lehet népszavazást kiírni.
A tüntetés hivatalosan az Alkotmány utcában ért véget, a demonstrálókat azonban a Clark Ádám térre vezényelték át, ahonnan pedig
ki tudja még, hová lehet menni.
Legalábbis a tüntetés egyik felszólalója szerint.
Mindeközben a rendőrök komoly készültséggel várják a tüntetőket.
A momentumosok is megérkeztek fél 8 körül a Karmelita elé, azonban az élő adás lehetőségével sem éltek, Gelencsér Ferenc stúdiót követelt – a tüntetés közepén. Az erről készült videót ITT tekinthető meg.
Színre lép a TASZ
Miután a rendőrség többször felszólította a tüntetőket a távozásra, a TASZ szórólapjait kezdték osztogatni, vélhetően a hivatalos személy elleni erőszak miatti jogsegély okán. A tüntetők többszöri felszólítás ellenére sem hagyták el a teret, többen leültek a földre.
A tüntetés végéig összesen öt embert tartóztattak le, köztük Tompos Mártont, a Momentum frakcióvezető-helyettesét is bevitték a rendőrök a kordonok mögé, ahol gyorskötelezővel összekötötték a kezét.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS