Tóth Bertalan, az MSZP elnöke vezeti a szocialisták európai parlamenti (EP-) listáját. Az MSZP szombati budapesti kongresszusa 72 százalékos többséggel fogadta el a listát. A pártelnök azonban kifejtette: nem kíván Brüsszelbe menni. Ennek értelmében a szocialisták listáján csupán “húzónévként” szerepel, őt követi Ujhelyi István, majd Szanyi Tibor. Bár stábunk nem kapott engedélyt a rendezvényen való részvételre, a kongresszus végén Horváth Csaba és Bangóné Borbély Ildikó is válaszolt kérdéseinkre. Részletek a videóban!
Tóth Bertalant, Ujhelyi Istvánt és Szanyi Tibort követi Tüttő Kata, az országos elnökség tagja, Kálló Dániel, a Független Diákparlament képviselője, majd Harangozó Gábor elnökségi tag. A következő a listán Gurmai Zita, az elnökség tagja, a nőtagozat vezetője, Mester Barnabás, a párt uniós szakértője. A kilencedik és a tizedik helyen két volt uniós biztos: Andor László és Kovács László szerepel. Tóth Bertalan elmondta: a most elfogadott listát nem tekintik véglegesnek, ahhoz ugyanis más pártok csatlakozását is várják. A Párbeszéd már jelezte is, hogy velük közösen kíván indulni az EP-választáson – közölte az MSZP elnöke, majd jelezte: nem kívánja felvenni brüsszeli mandátumát, sőt, a visszalépéstől sem zárkózik el, ha erre szükség adódik a későbbi egyeztetéseken.
Kunhalmi Ágnes, a szocialisták választmányi elnöke a lista ismertetését követő beszédében sorsdöntőnek nevezte az EP-választást, mivel az szerinte Magyarország, az EU, a baloldal és a mindenkori ellenzék történelmi sorsát is meghatározza majd. Az ellenzéket ugyanis lényegében a politikai rendszer egészéből, a teljes parlamentarizmusból kizárták – mondta Kunhalmi Ágnes, aki a második világháború utáni Európa és Magyarország legnacionalistább, legfasisztább kabinetének nevezte az Orbán-kormányt. Hiller István, az Országgyűlés szocialista alelnöke a 74 éve véget ért második világháború veszteségeire emlékeztetve arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európai Unió a béke garanciája, ezért aki a hazáját szereti, annak Európát és az uniót is szeretnie kell. Kiemelte: az MSZP az Európai Unióban mindent meg kíván tenni az egységes európai bér- és nyugdíjrendszer létrehozása, valamint a nők és férfiak közötti bérkülönbségek felszámolása érdekében.
Hiller István egyértelművé tette azt is: pártja nem bontja le a déli határkerítést, de soha nem tesz le arról, hogy az országban és Európában se legyen szükség kerítésekre. Az MSZP emellett migránsokat sem telepítene be, sőt, hatályon kívül helyezné a “pénzes migránsok ezreinek” letelepedését lehetővé tevő törvényt – mondta a szocialista politikus. “Migránsokat nem mi, hanem ez a kormány hozott a letelepedési kötvényekkel” – tette hozzá. Az MSZP korábbi elnöke elmondta: pártja 30 év távlatában is büszke arra, hogy a rendszerváltás békésen zajlott le. Közölte továbbá: az MSZP három évtized után új fejezetet kíván nyitni, hogy ismét sikeres lehessen a helyi és országos politikában. Hiller István ennek érdekében kezdeményezte, hogy a kongresszus kérje fel a pártelnököt egy olyan javaslat 2020 nyaráig történő kidolgozására, amely alapján teljesen megújulhat az MSZP. “A jövő sikeréért most kell változtatni” – jelentette ki Hiller István, aki szerint “Horn Gyula és társai” példája alapján kell megalapozniuk a magyar baloldal sikerét.
A kongresszuson részt vett és beszédet is mondott Frans Timmermans, az Európai Bizottság szocialista alelnöke is. Timmermans annak az MSZP-nek vett részt a kongresszusán, amely szövetségre készül a náci botrányokkal lebukó Jobbikkal. Timmermans pénteken azt mondta az Origónak, hogy magát tartja az egyik legnagyobb antiszemitizmus elleni harcosnak Európában, és továbbra is fel fog lépni mind a nyílt, mind a rejtett antiszemita beszéd ellen, amit vezető politikusok folytatnak. Timmermans ennek ellenére mégis felszólalt a Jobbikot most már hetek, hónapok óta mentegető és a velük való közös EP-listát is felvető MSZP kongresszusán.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS