Polgármesterként kívánja kormányozni Szeged városát, a nagypolitikában pedig egyetlen feladata van: koordinálni az ellenzéki polgármesterek munkáját – mondta Botka László az Index műsorában, ahol olvasói kérdésre válaszolva azt is hangsúlyozta, hogy a Szeviép-ügyben nem volt szerepe és sosem befolyásolta a bírói ítélkezést sem. A szegedi polgármester arról is beszélt: a kormányzat legaljasabb támadása az, hogy az ítéletet hozó bírói tanács tagjainak személyét aljas hazugsággal vádolják a sajtóban.
Több tucat pert nyert már Botka László a Szeviép-ügy miatt, de szerinte nem állt meg a politikai kommunikáció szintjén ez a fajta kormányzati támadás, amit ellene indítottak, ezért is kártalanította az állam a csődbe ment cégeket. Botka László szerint „a Szeviép-csődjén nincs semmi látnivaló”. A szegedi építőipari vállalkozás a válság legrosszabb évében ment tönkre, „több tízezer vállalkozáshoz, építőipari céghez hasonlóan”. A Szeviép-vezetői szerinte tehát áldozatok, akiket azért választottak ki a több tízezer közül és citáltak bíróság elé, hogy őt politikailag besározzák. Botka hozzátette: nem jelentkezhettek kárpótlásért a csődbe ment gazdasági társaságok, mert megszűntek, így nem nekik lett kifizetve a mintegy hárommilliárd forint. A szegedi polgármester úgy fogalmazott:
A Szeviép-ügyben csak egyetlen kérdés van: hova tűnt hárommilliárd forint, amit kártalanításra kifizettek?
Kérdésre válaszolva kifejtette: semmilyen szinten nem érintettek ebben.
Sem én, sem az önkormányzat
– mondta Botka László.
Ami új a kormányzati támadásban, az az, hogy ilyen még nem volt. Mert ha a hatalomnak kínos ítélet születik, akkor valami elképesztő módon a bírákat támadják. Rögzítsük tényként, hogy ez a legsötétebb diktatúrát idéző jelenség. Innentől kezdve attól tarthatnak a bírók, hogy a legaljasabb, legalantasabb módon fogják megtámadni a személyüket vagy adott esetben a családjukat, ha olyan ítéletet hoz, ami a kormányzat számára nem kedvező. Ez már régóta túllőtt a személyem elleni fideszes támadáson. Ez már a bírói ítélkezés függetlensége elleni aljas támadás
– fogalmazott Botka, hozzátéve, hogy a legalaptalanabb, legaljasabb vádakkal támadja a kormányzat és a hozzá tartozó sajtó a Szeviép-ügy bíráit, és ebbe őt is bele akarják keverni. Botka szerint „a legsötétebb diktatúrát idéző jelenség”, hogy a felmentő másodfokú ítélet után támadni kezdik a döntést meghozó bírákat.
Arról a szegedi polgármester talán megfeledkezett, hogy Senyei György Barna, az Országos Bírósági Hivatal elnöke vizsgálat lefolytatására és az erről szóló jelentés elkészítésére kötelezte a Szegedi Törvényszéket, miután a Pestisrácok.hu nyilvánosságra hozta, hogy a Szeviép-ügy felmentő ítéleteit hozó bírói tanács egyik tagjának, Nóvé Ágnesnek az építőiparban van családi vállalkozása, és akárcsak a Szeviép, az ő vállalkozása is kapott önkormányzati megbízásokat. Azt is megírtuk, hogy a Szegedi Törvényszék tanácsvezető bírája, Kovalcsik Éva 2015-ben 12,4 millió forintért vehetett meg egy 100 négyzetméteres belvárosi, polgári lakást a szegedi önkormányzattól.
Botka az Index élő videójában egyébként arról is beszélt, hogy mennyire örül annak, hogy a mostani választásokon huszonhárom megyei jogú városból tíznek ellenzéki polgármestere lett.
Nagy esélyt kapott az ellenzék, de hatalmas felelősséget is ezzel
– mondta az MSZP egykori miniszterelnök-jelöltje, aki kiemelte: szurkol Karácsony Gergelynek és az új budapesti városvezetésnek.
Botkával rendszeresen találkoznak a fővárosi kerületek vezetői
Kifejtette: szoros kapcsolatban vannak a Fővárosi Önkormányzattal, például együttesen léptek fel a kukaholding ellen. A további kilenc megyei jogú város vezetőivel szokott találkozni, de ugyanúgy felkeresik őt a fővárosi kerület vezetői is. Botka szerint a mostani legfontosabb feladat, hogy az ellenzék a gyakorlatban is be tudja mutatni, hogy más a kormányzásuk, mint a Fidesz eddigi vezetése.
Az összefogás jó, de nem elég: kell egy egyértelmű vízió, mi következne az Orbán-rezsim bukása után
– mondta. Reméli viszont, hogy nem az „összefogósdival” és saját magával fog csak foglalkozni az ellenzék a parlamenti választásokig tartó időszakban, bár erre szerinte „van hajlam”.
Gyurcsánnyal csak telefonon beszél, a DK-ba sosem lépne be
Nincs napirenden az, hogy az előválasztáson induljon – fogalmazott a politikus, aki Gyurcsány Ferencről is beszélt. Kiderült: már három-négy éve nem találkozott a volt miniszterelnökkel, csak telefonon beszéltek. A DK-hoz viszont nem csatlakozna, mert
mint mondtam, nem vagyok pártpolitikus.
A teljes beszélgetést az Index oldalán nézheti meg.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS