Eladja három kelet-magyarországi megyei napilapját az osztrák Russmedia, amelyek Heinrich Pecina osztrák üzletember érdekeltségéhez kerülnek. Pecináé volt korábban a súlyosan veszteséges Népszabadság kiadója, ám eladta, a balliberális lap pedig megszűnt. Most Pecina újbóli felbukkanása miatt az ellenzék máris a vidéki napilapok maradékának fideszes megszállásáról beszél, holott az osztrák üzletembert addig nem tekintették fideszesnek, amíg tíz éven keresztül fizette a Népszabadság ötmilliárdos veszteségét.
A Russmedia hétfői közleménye szerint a társaság a digitális piacon elérhető növekedésre kíván összpontosítani, amibe az elkövetkező öt évben százmillió eurót fektet. A tájékoztatás szerint ennek következtében a magyar és román regionális napilapokat (az Észak-Magyarországot, a Hajdú-bihari Naplót, a Kelet-Magyarországot, valamint a Jurnal Aradeant és a Jurnal Bihoreant) eladják a Media Development Management Kft.-nek (ez Pecina érdekeltsége), amely az ausztriai CPS Investment Services AG leányvállalata. Utóbbi cég a közlemény szerint
azért jött létre, hogy ezen a befektetési platformon keresztül a VCP Csoport alkalmazottjai és tulajdonosai befektetéseket eszközölhessenek.
Az új tulajdonos és a menedzsment a folyamatosságra törekszik és a már jól bevált csapattal kívánja folytatni az eddigi munkát. Meggyőződésem, hogy a vállalat ebben az új felállásban is eredményesen folytatja majd az eddig elvégzett munkát – idézik Eugen A. Russt, a Russmedia ügyvezetőjét. Megjegyzik: a Russmedia digitális márkáival továbbra is aktív marad a magyar és a román piacon, vagyis az álláshirdetési CVOnline.hu-val, az apróhirdetési Publi24.ro portállal, valamint a Russmedia Tech szoftverfejlesztő céggel, illetve a vállalat továbbra is terjeszkedni kíván a digitális üzletágban ezeken a piacokon. A közlemény szerint továbbra is Fodor István irányítja ügyvezetőként a két országban a most eladott, eddigi Russmedia-lapok tevékenységét, és ősszel jelenti be további terveiket.
Az új tulajdonos céget vezető Pecina korábban a Mediaworks Hungary Zrt. tulajdonosa volt, az ő idején szűnt meg a céghez tartozó, tíz év alatt ötmilliárdos veszteséget fölhalmozó Népszabadság kiadása, majd a társaságot eladta Mészáros Lőrinc felcsúti üzletember érdekeltségének. Bár az ellenzék azóta is a kormány nyakába próbálja varrni a propagandalap megszűnését, a valóságban Pecina 2015-ben megpróbálta eladni a Népszabadságot az MSZP-nek, ám a párt körüli oligarchák nem vették meg.
MSZP: a Fidesz letarolta a megyei lapokat
A szocialisták keddi közleményében Pecinát már fideszesként ábrázolják, és azt állították: „Orbán Viktor szerint a médiaszektor csak kétféleképpen létezhet: vagy fideszes tulajdonban vagy sehogy. Magyarország legolvasottabb ellenzéki napilapját már megszüntették most, pedig letarolták a megyei lapok teljes piacát”. Az MSZP szerint szükség van „független sajtóra” [Mint amilyen a Népszabadság volt? – P. T.], ezért pártjuk részt vesz az augusztus 20-ára meghirdetett ellenzéki tüntetésen.
Együtt: most már tényleg és végleg és örökre vége a vidéki sajtószabadságnak (is)
Szigetvári Viktor, az Együtt választmányi elnöke szerint Orbán tusnádfürdői ígértéhez híven folytatja harcát a megmaradt szabad sajtó ellen – ennek újabb lépése, hogy rövid időn belül két „független, szakmai befektetői kézben lévő” lapcsoportot is fölvásároltak. [Miért adták el nekik? – P. T.]. Az egyik, a Lapcom-csoport, ami a Bors magazin mellett Csongrád megye napilapját és a Kisalföldet adta ki, Andy Vajna érdekkörébe került – panaszolta keddi közleményében Szigetvári. „Ez volt az utolsó lépés a vidéki sajtószabadság felszámolásában” – kesergett a fütyülős ember. [Pedig 2010 óta évente legalább egyszer már kihirdette az ellenzék, hogy vége van a magyar sajtószabadságnak – P. T.]
Forrás: MTI/OS/PS. Vezető képünkön Heinrich Pecina látható; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS