
Itt a médiaháború-sorozat 24. része. Ott hagytuk abba, amikor Horn Gyuláék 1994-ben lefejezték a nemzeti újságírást, elzavarva, kirakva, nyugdíjazva, margóra rakva közel kétszáz olyan rádióst és újságírót, akik antikommunisták, konzervatívok voltak. De ez a győzelem sem volt elég, meg kellett alázni az „ellenséget”, azaz azokat, akik nem tapsoltak a kommunisták, posztkommunisták hatalomra kerülésekor. A Soros-féle Nyilvánosság Klub „független” elemzést készített az addig igen népszerű A Hétről, különböző nevetséges vádakat felsorolva. A Nyilvánosság Klub alapítói közé tartozott a szadeszos Kenedi János, Lengyel László és az a Sólyom László, aki valamiért konzervatívként volt ismert, de több tettével a kommunisták hatalomátmentését segítette. Stefka István nem felejt, mi pedig visszarepülhetünk a kilencvenes évek közepébe.
„Egy korszak lezárult” – no comment
Ezzel a címmel jelent meg egy cikk 1994. július 26-án a Népszabadságban (és ugyanaznap a Népszavában is). A Nyilvánosság Klub Monitor Csoportjának jelentése A Hét utolsó évéről egy kolumna terjedelemben, amelynek minden sorában kommentál, kritizál, elmarasztal a Soros-féle Nyilvánosság Klub. Tette mindezt a címmel ellentétben. Miután válaszolni ebben az időben már nem volt lehetséges, és nem is tudtunk, így érdemes végigkísérni ezt az elfogult dolgozatot, amely a Híradó és A Hét lejáratásában volt érdekelt. Hozzátéve, hogy a rendszerváltozás idejének egyik legtárgyilagosabb fóruma volt e két orgánum.
A felütés már megvolt: halljuk, mit mond a ló…
Mit írnak a Népszabadságban az MTV szétbombázása után, ahonnan rajtam kívül csaknem kétszáz embert kirúgtak, kényszernyugdíjaztak vagy rendelkezési állományba helyeztek?
A lejáratás, egyáltalán a nemzeti újságírás annullálása így kezdődött: „A néhai kormány propagandásai >a szólásszabadság lehetőségétől való megfosztásuk< miatt tiltakoznak. Ítélje meg a közvélemény, hogyan éltek a lehetőséggel A Hétben. >Egy korszak lezárult< – jelentette be Stefka István az 1994. július 3-ai műsorban. Hogy milyen is volt ez a korszak? A Pálfy G. István szerkesztette Híradó és A Hét korszaka? […] Halljuk a legmegbízhatóbb forrásból – angol szállóigével – >a ló szájából<” – így a cikk.
Mármint tőlem. Egyszóval ló lettem volna. Igaz, máig szeretem a lovakat, harminc évig tereplovas voltam. Na, nem sértődtem meg, hogy egy állathoz – az egyik legszeretettebb állathoz – hasonlítottak. Majd így folytatták: „Stefka István július 3-án ezt mondta A Hétben: >Bármilyen szemszögből, oldalról nézzük ezt a műsort, mindvégig profi újságírók készítették… az tény, hogy a hazai sajtó- és médiavilágban a legnézettebb műsorrá vált, és továbbra is megmaradt mértékadó forrásnak… Nem tűnik talán kérkedésnek, de ki kell mondanom, hogy a Híradó kitűnő munkatársai közül is a legjobbak készítették A Hetet, akik a történelmi rendszerváltás lényegének megismertetésében elévülhetetlen érdemeket szereztek… Továbbra is a hiteles, pártatlan tájékoztatást tartjuk legfőbb elvünknek.<”
A Hétben ez az utolsó műsorvezetésem ütötte ki a biztosítékot. A sorosista balliberálisok ezek után, a „no comment” jegyében darabokra szedték a mondataimat.
Mindvégig profi újságírók készítették
– ezt a megállapításomat persze idézőjelbe tették. Megkérdőjelezték liberális módon a szakmaiságunkat. Persze ma már tudjuk, hogy csak ők lehetnek a legjobbak, szakmailag megkérdőjelezhetetlenek. A Népszabadságban így folytatták: „Induljunk ki A Hét >profi újságíróinak< kérdezési technikájából. 1993. szeptember 26-án Kuncze Gáborral abból az alkalomból készítettek riportot [szerk. Stefka István készítette], hogy ő lett az SZDSZ miniszterelnök-jelöltje. Idézzünk ide három riporteri kérdést: >Pető Iván maga is mondta, hogy mindenki saját tetteiért felel. De kiderült az, hogy édesapja ÁVH-s tiszt volt. A kérdés persze az, hogy az elkövetkezendő hónapokban tart-e önvizsgálatot az SZDSZ?<”
Emlékszem, hogy amikor ezt a kérdést feltettem, Kuncze arca elfehéredett, zaklatott lett és azonnal támadott. Felháborodottan megjegyezte, hogy ez a kérdés nem tartozik a témához és provokatív. Nem szóltam semmit, végeztem tovább a dolgomat. Gondoltam, ha egy liberális újságíró hasonlót kérdezett volna az Antall-kormány egyik konzervatív politikusától, az rendben lett volna. A kettős mérce nem mai találmány.
A második kérdésem Kunczéhoz, amit kifogásolt a Nyilvánosság Klub: „…a választók, mikor elmennek az urnákhoz, nemcsak az ellenzéknél, hanem a koalíciónál is, azért felmerül a kérdés, hogy ki volt III/III-as, ki tartozott ide vagy olyan szervezetekhez, amelyek nem voltak népszerűek Magyarországon…”
Nem tudom, mi volt a baj ezzel a kérdéssel. Hiszen ez a bal- és jobboldalra is vonatkozott.
A harmadik kérdés: „A kormányt támadják elsősorban a gazdasági programja miatt. Ugyanakkor nincs gazdasági programja az SZDSZ-nek. Miért nincs?”
Látszódott, hogy erre a kérdésre Kuncze végleg megsértődött. Felállt, otthagyott engem a tévés stábbal együtt, majd köszönés nélkül távozott. A felsőbbrendűség, a fenyegető magatartás és a bunkóság már akkor jellemezte a szabaddemokrata liberálisokat.
A Hét műsorát tovább fűrészelte a Soros-monitor. Már nem emlékszem, hogy ki volt a riporter – Liebmann Katalin, Mátyássy Andrea vagy Császár Attila? –, de ezt kérdezte Horn Gyulától, az MSZP elnökétől 1994. január 23-án: „Milyen érzés olyan pártot vezetni, amelyet összefüggésbe hoznak az MSZMP-vel?… Vannak, akik összefüggésbe hozzák az ügynöktörvényt a karhatalmistákkal. Nincs-e olyan személyes érdekeltsége, hogy mégse legyen ebből törvény?”
Horn Gyula válasza körülbelül az volt, amit a parlamentben is válaszolt:
„Na és!”
Végül is a hazug ígéretek – a 3,60-as kenyér, az 5 forintos sör, olcsó virsli, alapbér-emelés… – meghozták hatásukat. A magyar választók többsége visszaszavazta a népet elnyomó pufajkás, munkásőr csizmákat. Tudjuk, a Bokros-csomag százezreket taszított a szegénységbe.
Az 1994. június 5-ei A Hét adásának kérdése Horn Gyula miniszterelnökhöz. „Ha végignézünk azon a 209 képviselőn, akik bekerültek az MSZP-ből a parlamentbe, akkor majdnemhogy 90 százalékuk volt MSZMP-s, erről mi a véleménye?…”
Mi ebben a kérdésben a rossz, a nem igaz? A Nyilvánosság Klub véleménye ez volt: „Mindig ez a >bátor< és >rámenős< kérdezéstechnika (amely gyakorta inkább állítás, mint kérdés) jellemezte-e A Hét riportereit? Nem. Ha néhai kormánypártok politikusai szólaltak meg, a kérdések szinte szervilisen segítőek, >alájátszóak< voltak.”
Bagoly mondja verébnek. Máig simogatják a balliberális újságírók a hozzájuk közel álló pártok képviselőit, és próbálják takargatni korrupciós és bűnügyeiket. De hát mit lehetett tenni a Népszabadsággal szemben? A véleménymonopólium a kezükben volt. Sőt, Horn Gyula egy sajtótájékoztatón kijelentette, hogy nincs szükség ellenzéki újságra, mert a Népszabadság egyben ellenzéki is.
A legjobbak készítették
Az elemzés készítői a Platán Média Consulting, a Mahir Observer és természetesen a Nyilvánosság Klub Monitor Csoportja így látta: „a legjobbak közt is a legjobbak nyilván azok voltak, akik – nyilvánvalóan szakmai kvalitásaikkal – arra szereztek jogot, hogy a műsorokat vezessék”. „Most lássunk néhány műsorvezetői kommentárt A Hétben” – idéz a tanulmány!
„Stefka István 1993. október 10-én a többi között ezt mondta: >Az elmúlt négy évtizedben az újkor kelet-középeurópai történelmét soha nem tapasztalt módon meghamisították, átírták, eltagadták, és csupán egy párt érdekében. Nem véletlen tehát, hogy A Hét szerkesztőgárdája a lehetőségeihez képest újra és újra emlékeztetni próbál műsorán keresztül a valódi történelemre, a valódi történésekre. Szólunk többek között a népbírósági és koncepciós perekről. Jány Gusztáv rehabilitációjának jogi küzdelmeiről és egy emberről, aki 11 évig bujdokolt a bockereki erdőben (Szatmár-Bereg) az ÁVH elől.<”
Megint csak azt kérdezem, mi ezzel a baj? Negyven éven keresztül nem lehetett beszélni a gyalázatos népbírósági és koncepciós perekről, sok ártatlan ember kivégzéséről. Jány Gusztáv neve a kommunista történetírásban szitokszó volt, aki egyike volt azoknak a katonatiszteknek, akik együtt lélegeztek, éltek a katonáikkal, felelősséget vállaltak tetteikért. Jányt ki is végezték.
Mikor kellett volna elkezdenünk történelmünk valódi feltárását, ha nem a rendszerváltás első négy évében? Máig tart az egykori marxista-liberális történészek ellenállása azzal szemben, hogy a magyarság végre szembenézhessen igazi múltjával.
Pálfy G. István műsorvezetése sem tetszett nekik. 1994. április 17-ei gondolatai közül ezt emelték ki: „Ki gondolta volna, hogy az 1994-es választások előtt is a múlt árnyaival fogunk viaskodni? Így aztán szinte legutolsó ülésnapon is az ügynöktörvényről, illetve azokról a bírákról vitázott, akik átvilágítják a közélet főszereplőit, egészen a vezető újságírókig. Erre valami okból nem volt elég négy év. Talán, mert akit szorít a pufajka, a be nem vallott besúgólét, az eleve ellenérdekelt. És hát persze vannak emberiességi megfontolások, hivatkozások is. Valóban komisz ügy ez, nagyon komisz, mert kissé durván szólva patkány dolgok lehetnek a háttérben.”
„Nem egyoldalú kissé ez a tematika?” – teszik fel a kérdést az elemzők. Csak ennyit tudtak megjegyezni a két műsorvezetéshez. Hozzá kell tennem, hogy nem is lehetett volna itt elmarasztalni bennünket.
Csak az igazságról beszéltünk. Hiszen először került a nagy nyilvánosság elé Göncz Árpád börtönbeli szerepvállalása. Ezt üzenték az ötvenhatosok emlékeztetőül, akik nem felejtettek.
(folytatjuk)
Gijutsushi
2020-10-14 at 11:26
Kened falucska Vitra és Demszk mellett fekszik Galíciában. 🙂
Vajda Miklós
2020-10-13 at 13:36
A kommentekből hiányzik egy szempont.Mégpedig az, hogy ez a sajtóháború és kultúrharc fölemésztheti az embert. Ma is ez folyik, csak a hadviselő felek egy része kicserélődött. Ehhez pedig nagyon erős lelki tartás, becsület és hit szükséges. Ez adja a nemzeti oldal magasabb erkölcsi fundamentumát és tartását. Ezt pedig nem lehet megtanulni, csak otthonról hozni.Ez még akkor is így van, ha munka közben sok hibát követtek el. Ebben az a csapda, hogy – hála istennek – sohasem tudnk olyan mélyre sűllyedni, mint azok, akiknek éppen a materiális gondolkodásuk miatt csak zsebük van, de nincs moráljuk.
gyozo2018
2020-10-10 at 09:15
És megint csak hozzáteszem, a feltáró riportkönyvet pillanatok alatt elkapkodták. És nem a csövesek. És nem véletlenül. A könyv áttétekkel ugyan és közvetve, de látképet adott a kommunista rendszer hazug családpolitikájáról: a fizetésed a létminimum, zabálj a munkahelyen, a gyerek a menzán a moslékot. Ha többet akarsz, vállalj 2-3 másodállsst, asszony meg túlórákat. Gyerek a napköziben, ha kinőtte, az utcán. Nyáron kulcs a nyakában és a játszótéren “nyaralt”.
Apa 40 évesen infartusban, vagy nem bírta és lelépett a családtól, anya 40 évesen öregasszony. A gyerek úgy nőtt fel, hogy senkinek se volt ideje, energiája vele beszélgetni. Szerették, érte dolgoztak, de pont rá nem jutott idejük.
Ebből a “napközis”, többségük aztán csonka saládban felnőtt gyerekekből lettek a következő nemzedékek szülői!
A többit már ki lehet következtetni.
Miközben a tetű “rendszergazdák” a dolgozóktól kötelezően levont szakszervezeti díjból Ausztiában, Svájcban, Franciaországban síeltek, nyaraltak.
A kizsigerelt család meg 10 évenként kapott egy balatoni beutalót, ha jól feküdt a pártnál, szakszervezetnél, akkor minden évben. A menzatakarmánytól akár éhen is halhattak volna. Nem dőzsölhettek, legfeljebb apának egyetlen sör, anyának, gyereknek lángos, 1 fagyi, de körmükhöz verthették a garast, mert a nyaralás alatt is megaláztattak, mert beutalóval is alig volt miből.
Na, Stefka riportjai, szociológiai tiportkönyve erre az összetett, gykerében a rendszerből fakadó valóságra irányította a figyelmet. Nagy bátorság volt tőle, a főszerkesztőtől, a kiadótól. El is kapkodták. Nekem is megvan talán valahol.
Úgyhogy S. István múltját hamisítóknak pofa be és lehet elsunnyogni a dk-s aknamezőkön.
Tetűk!
Contrabass
2020-10-10 at 05:35
“Ki ölte meg Kennedyt?
Nem tudja senki
Vagy, aki tudja, az hallgat”
Ez nemcsak egy önkényesen idecitált idézet az Atlantistól, hanem lehet szimbólum is / ma már.
Tudják nagyon jól, hogy mit csináltak a még ma is közöttünk sündörgő bérencek, de aljasságaikról mélyen hallgatnak. Rendszerváltáskor összecsomagolták a puntyurkát, rendszer nem változtatáskor kicsomagolták. (Paktum, punktum!)
Gipsz Jakab
2020-10-09 at 23:42
Tényleg!hová lett a “jó”kennedy et?az egykori szadesz “történésszé”-előavanzsíroztatott kétes figurája.
Vagy miután,mórként megtette a kötelességét,a mórnak menni
kellett,vagy csak az összeomló,a történelem szemétdombjára került szadesz maga alá temette?
Kérdésem talán azért is jogos lehetmert egymás után kerülnek elő a panoptikumi figurák és jutnak jól fizető pártfunkcikba
Kerekferke
2020-10-09 at 22:26
Knerten!
Jönnek visszafelé, mert hagyják!
Mert tavaly ősszel már kaoituláltak.
Amúgy hogy van, hogy az NKA (Kásler az elnők), genderkönyvet finanszírozott?!?!
Mi a durva anyjukat csinálnak?!
Győző2022
2020-10-09 at 22:04
Hogy Pressernek visszalőjek!
“Madarak jönnek! Madarak jönnek!
Halálesőt permeteznek.
Madarak jönnek! Madarak jönnek!
Halálesőt permeteznek.”
……..
Kerekferke
2020-10-09 at 21:59
“Nahát 2020-10-09 at 18:0
A nemzeti vagyon maradékát lopták el!!!!
Kisíbolták a német és francia multiknak!
Tombolt a offshore!
knerten
2020-10-09 at 21:18
És most ezek jönnek, jönnek visszafelé megint.
Csámpás Marcsa
2020-10-09 at 20:41
Fogadjunk, hogy 160 cm magastalpú cipőben.
Azok szokták égnek állítani a hajukat.
Nőknél ezt a fejnél kétszer magasabb konty szolgálta.
😂
Győző2022
2020-10-09 at 20:37
Esvány!
“Kennedy minden jelentése: Nagylelkű, Kompetens, Temperamentumos, Szerencsés, Modern, Aktív, Barát, Figyelmes, Kreatív, Vidám, Illékony, Komoly”
Na, mitszósz, meggyszósz?!
Már csak az hiányzik, hogy progresszív!
😁😁😁😁
Győző2022
2020-10-09 at 20:14
Esvány !
Amit írtál, hülyeség!
Hallottál már a Kennedy-klánról?
Kenedi János, vagy a felmenői felvett neve egyszerűsített helyesírással.
Ezek nem zsidók. Örmény “zsidózók”.
Nonvideor
2020-10-09 at 20:10
Ez az a Kenedi, akinek 2008-ban(?), az utolsó pillanatokban jogosítványt adtak, hogy kikurkássza a III/-esek és egyéb titkosszolga szervezetek mikrofilmre mentett anyagait és kimazsolázza azokat, mert ő “elfogulatlan történész”?!
Egy a sok rasszista, magyargyűlölő liberálfasiszta gazember közül. Hányinger ránézni is.
Kik ezek?!
Esvány
2020-10-09 at 19:59
“kened az egy város, netán kis falucska, avagy országrész? Merre lelehető föl? ”
Valahol Tarnopol mellett lehet …
Nonvideor
2020-10-09 at 19:45
“A felsőbbrendűség, a fenyegető magatartás“
Az Öreg következetesen megalkuszik, a kottájukból.
Fogalmazzon pontosan: A VÉLT felsőbbrendűségből fakadó fennhéjázó pökhendi bunkóság!
PG
2020-10-09 at 19:07
Hát ami azt illeti, az 1994-es szoci kormányzáshoz alapot adott az is, hogy előtte az Antall kormány, illetve az MDF sok marhaságot csinált és nem lépett fel ellenük, hanem rájuk hagyta a gazdaságot, szabadon lophattak, illetve legalizálhatták azt, amit addig már elloptak. A “privatizáció” nem volt más, mint szabad rablás. Nos ők a szokásukhoz híven, a megválasztásuk előtt mindent ígértek, amiből persze semmit nem teljesítettek, hanem helyette a “Bokros csomaggal” nyúzták a népet.
Sólyom László, mint az alkotmánybíróság elnöke, pedig még fedezte is őket, s nem engedte törvénybe foglalni a komcsik felelősségre vonását. (Ezt soha nem bocsájtom meg neki)
kened ?
2020-10-09 at 18:30
…”kenedi”…kened az egy város, netán kis falucska, avagy országrész? Merre lelehető föl? Mert gondolhatnók ha valaki “Kenedi” az Kened-ről származik…pl. úgy mint “Hadházi” aki nyilván Hadházáról való…merthogy a Kennedy az megint más…na, szóval?…hogy s miként van ez?…mert a “név kötelez”…meg jellemző…a többi érthető…
Paczona Ottó
2020-10-09 at 18:22
Ebből a törzsből én is ismertem néhány alakot. Voltak közöttük rendesek is. Csak nem annyira.
Nahát
2020-10-09 at 18:04
Nagyon szomorú évek voltak azok. Az ember szeme előtt lopták el a rendszerváltásunkat magukat liberálisnak nevező kommunisták.