Pesti Srácok

Emlékhelyet emelnek a Himnusznak Szatmárcsekén

Emlékhelyet emelnek a Himnusznak Szatmárcsekén

Együttműködési megállapodást kötött a kormány és Szatmárcseke önkormányzata a Himnusz emlékhelye elnevezésű beruházás előkészítéséről és megvalósításáról csütörtökön Budapesten.

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter úgy nyilatkozott, a kormány májusban döntött Szatmárcseke és a Himnusz-emlékhely komplex fejlesztéséről. Ezt Kölcsey Ferenc születésnapján, augusztus 8-án az önkormányzattal, a térség országgyűlési képviselőjével, a református közösséggel, az Építési és Közlekedési Minisztériummal, valamint a Kulturális és Innovációs Minisztériummal együtt közösen indítják útjára – mondta a miniszter. Kötelességnek nevezte, hogy a Himnusz emlékhelyét, Szatmárcsekét a teljes magyarság emlékhelyévé tegyék.

A tárcavezető felidézte, hogy a döntés szerint a fejlesztés során az egykori Kölcsey-kúria helyén létrejön a többfunkciós, integrált kulturális intézmény részeként a Himnusz-emlékhely, továbbá az új Kölcsey Ferenc-emlékkiállítás. A fejlesztésnek fontos része a műemléki csónakos fejfás református temető felújítása is.

PestiSracok facebook image

– mondta Hankó Balázs. Csoma Zoltán, Szatmárcseke független polgármestere kiemelte: a község nagyon örül a fejlesztésnek, amely "az egész magyarságnak szól". Úgy fogalmazott: "a Himnusz összeköt minket, a Himnusz 15 millió magyaré."

Tilki Attila, a térség fideszes országgyűlési képviselője emlékeztetett arra, hogy a Himnusz születésének 200. évfordulóján nyújtották át Orbán Viktor miniszterelnöknek az elképzelés alapjait tartalmazó anyagot.

– hangoztatta a politikus, hozzátéve, az elmúlt másfél év közös munkájának köszönhetően érkeztek el oda, hogy csütörtökön aláírták az együttműködési megállapodást. Kiemelte, a fejlesztési program komoly lehetőséget teremt arra, hogy 21. századi körülmények között fogadjanak majd csoportokat, lehetőség lesz zarándokutak szervezésére, továbbá be tudják majd mutatni a Himnuszt a világnak.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/Kovács Attila

Ajánljuk még

„Sok zenekar szeretne ekkora szubkultúrának játszani” – Petrás János és Bäck Zoltán, a Kárpátia tagjai a Polbeatben

‎Polbeat 2023 január 24.
Petrás János, a zenekar énekes–szövegírója, és Bäck Zoltán gitáros már régi vendégek a köreinkben. Petrás a PestiSrácokon osztotta ki a Gyurcsánnyal szövetkező Jobbikot, itt méltatta a koronavírus-járványban hősként helytálló ápolókat és szintén a PS-en követelte, hogy fosszák meg magyar állampolgárságuktól a hazát eláruló momentumosokat, míg Bäck a Halhatatlanok napja című megemlékezésünkön szólalt fel korábban, az ’56-os hősök bátorságát hangoztatva. Vésey Kovács László és Ambrózy Áron most a csapat körül kialakult „k*rva nagy szubkultúráról”, a készülő lemezükről, az ún. nemzeti rockról és a környező államokban támadt nehézségeikről beszélgetett a két zenésszel, de persze a politikai kitekintés is belefért a programba.