Saját ombudsmant akar magának az ELTE, a pozícióra már meg is hirdették a pályázatot. A hazai liberalizmus fellegvárának tartott intézmény ombudsmani hivatala a tervek szerint egyik szervezeti egységhez sem kötődne, azonban az intézmény egészére és egyes részeinek működésére is hatást tud majd gyakorolni, egyik fő feladata pedig az egyetemi szexizmus megállítása lesz. Az ELTE honlapján közölt tanulmány szerint szexista a szőke nős vicc, egy terem elnevezése vagy pedig az, hogy a férfi és női szerepeket valaki, valahol, valamiért ábrázolni meri. A cikk megjelenése után annak tartalmával kapcsolatban az ELTE helyreigazítást kért néhány pontban, így például abban, hogy A “PEDAGÓGUS, PSZICHOLÓGIA DIPLOMÁT KAPNAK MAJD, DE AZT SEM TUDJÁK, FÉRFIAK VAGY NŐK” alcím után szereplő részben tévesen szerepel az, hogy “az egyetem online felületén” jelent meg a gendersemleges mosdóról szóló cikk. Az írás az elteonline-on jelent meg, amely az ELTE hallgatóinak online magazinja.”
Az intézmény honlapja szerint az egyetemi ombudsmani tisztség létrehozása “határozott állásfoglalás az Eötvös Loránd Tudományegyetem alapvető értékei és az egyetemi polgárok jogainak védelme mellett.” Az, hogy milyen értékek mellett foglal állást, sejthető a felsőoktatási intézmény által indított gender-szakból, valamint az egyetemi meleglobbi, továbbá a szélsőséges feminista nézetek támogatásából. Az egyetem szerint a nemek közötti esélyegyenlőtlenség fennmaradását, illetve a szexista gyakorlatok beágyazását nagy valószínűséggel elősegítik azok a prekoncepciók is, amiket a hallgatók a nemi szerepekről magukkal hoznak (pl. család vagy barátok révén), és amelyeken szintén erősen érezhető a gender – tudatosság hiánya.
Az ötlet áprilisban született meg az egyetemi ombudsman felállításáról, legalábbis az “egyetemi ombudsman” közösségi oldalát ekkor regisztrálták. A CEU 2.0-ként emlegetett ELTE hangzatos kiáltvánnyal állt elő: meg kell állítani az egyetemi szexizmust!
Az ELTE természetesen nem tudja a teljes magyar társadalmi szemléletet átformálni, de minden érv amellett szól, hogy amit házon belül meg tudunk tenni, azt tegyük meg, hogy az ELTE olyan hely legyen, ahol működik a demokrácia, minden polgárának tiszteletben tartják a méltóságát, önrendelkezési jogát, mindenki ugyanakkora tiszteletre, figyelemre és támogatásra számíthat.”
Részlet az Aáry-Tamás Lajossal, az oktatási jogok biztosával, Pozsár-Szentmiklósy Zoltánnal, az ELTE hallgatói ügyek rektori biztosával és Gregor Anikóval, a TáTK egyetemi adjunktusával készült interjúból
Az ELTE szerint a “legsúlyosabb társadalmi kihívásokra” megoldást kell nyújtani, mert bizony a fokozott pszichés terhelés, a szociális háttér bizonytalansága, a társadalmi egyenlőtlenségek növekedése, az előítéletesség, a szexizmus és különböző erőszak-cselekmények megállíthatóak. Nem is kell mást tenni, mint feljelenteni az egyetemi ombudsmannak arról a diáktársunkról, akiről azt vélelmezzük, hogy szexista. Az egyetem honlapján közölt tanulmány szerint szexista a szőke nős vicc, a buliplakáton szereplő női alak is.
Ugyancsak kiemelhetjük itt a vizuális kultúra és az azon keresztül a szervezeti kultúra nemek közötti viszonyokra vonatkozó normáinak kifejezését, amely szinte szó szerint testet ölt a különféle egyetemi bulik hirdetésein ábrázolt, esetenként szexualizált női alakokban, a férfiak és nők közti viszonyok megjelenítésében, az ábrázolt szerepeikben, a kari hallgatói lapokban megjelenő illusztrációkban, rajzokban, vagy éppen szexista (pl. „szőke nős”) viccekben.
Besúgórendszer, mint hatékony panaszmechanizmus
Az, hogy ez milyen módon tudja elősegíteni a “toleráns és befogadó egyetemi környezet kialakítását”, egyelőre nem árulták el, de a besúgórendszert “hatékony, garanciákkal övezett panaszmechanizmusként” emlegetik az egyetemi ombudsman Facebook oldalán. Mindehhez társítottak egy plakátkampányt is, bár azt nem sikerült értelmeznünk, hogy a dehumanizáló, gyűlöletkeltő plakátok hogyan és miért szolgálják az ombudsman munkáját. Az ELTE-n úgy tűnik, kedvelt módszer a diákok monitorozása, emlékezetes a 2013 februárjában kipattanó ún. „BTK-s listázási ügy”, amely során a diákok közösségi oldaláról gyűjtöttek információt. Az ELTE gólyatáborában történt nemi erőszak szintén nagy port kavart, amiből végül azt a konzekvenciát vonta le az intézmény, hogy olyan programokat kell indítaniuk, “amelyek erősítik a nemi diszkriminációval szembeni érzékenységet”. Véleményük szerint azért kell csírájában elfojtani a nemi identitást, valamint az ebből fakadó szexizmust, mert ebből fakadhat később a nemi erőszak. Ezt pedig az ELTE nem akarja tétlenül nézni tovább, így kezdetben saját intézményi berkeikben vezetik be a gender-rezsimet, tapasztalataikról pedig örömmel adnak számot más intézményekben is majd.
Az ELTE rektori hivatala helyeztette ki a közelmúltban leköszönt rektor, Mezey Barna mély egyetértésével ezeket a plakátokat:
Az egyetem által közzétett tanulmány szerint a nemi előítéletek éppúgy jelen vannak az ELTE-n, mint általában a társadalomban, de “ezt meg lehet változtatni”. Kiemelik: “a hallgatói közösség genderszemléletének megváltoztatását irreális néhány gendertudatos hallgató jelenlététől várni”.
Az ELTE nem akar a magyar gyakorlatba illeszkedni
Az ELTE szerint morális kötelezettségük is, mint az “ország vezető felsőoktatási intézményének” jó példával szolgálnia. ” Az ELTE számára a nemzetközi jelenlét nagyon fontos, ehhez pedig elengedhetetlennek tartják azt, hogy az “ELTE ne belesimuljon a magyar gyakorlatba, hanem kivételként és modellként viselkedjen a nemi – és minden más – esélyegyenlőség biztosításában és a diszkrimináció és erőszak megelőzésében.”
Pedagógus, pszichológia diplomát kapnak majd, de azt sem tudják, férfiak vagy nők
Az ELTE PPK-n gendersemlegesnek kiáltottak ki egy mosdót azért, hogy az “LGBTQ+ közösség tagjai számára megszűnjenek a mosdóhasználatból adódó kellemetlenségek.” Mint írják: a társadalom egyre inkább kezd ráébredni, hogy a világon nem minden/mindenki fekete vagy fehér, jó vagy rossz, férfi vagy nő. De náluk, a Pedagógiai és Pszichológiai Karon egyetlen transzszexuálisnak sem kellene szembesülnie azzal, hogy kinézik abból a helyiségből, mely mellett a “lélekőrlő gondolkodás után döntött.”
Az egyetem online felületén megjelent dicsőítésben az is olvasható, hogy bár a PPK-n elindult kezdeményezés fontos és hasznos, a magyar társadalom még nem érett meg egy ilyen lépésre. Hangsúlyozzák: el kell kezdeni valahol “felnyitni az emberek szemét, tágítani a látómezejüket”. És hol máshol lehetne ezt megtenni, mint az egyetemeken.
Helyreigazítást kért az ELTE
“A cikk felvezetése valótlanul állítja, hogy az egyetemi ombudsman pozíciójára az ELTE már meghirdette a pályázatot. Erre természetesen csak a szükséges szabályzat-módosítások kidolgozása és elfogadása után kerülhet sor, a jövőben.
– A cikk második bekezdésében foglaltakkal ellentétben, az egyetemi ombudsman bevezetésének “ötlete” nem áprilisban merült fel. A projekt elindítása egy hosszú tervezési munka eredménye, amely a Szenátus által 2015-ben elfogadott Erőszak-megelőzési koncepcióval kezdődött – erről az Egyetem honlapján pontos tájékoztatást adtunk: https://www.elte.hu/content/valaszaink-az-aktualis-tarsadalmi-kihivasokra.t.13717
– a “BESÚGÓRENDSZER, MINT HATÉKONY PANASZMECHANIZMUS” alcím után szereplő bekezdésben súlyosan félrevezető összemosni a 2013-as “BTK-listázási ügyet” az ombudsman tervezett monitorozási tevékenységével. Az előbbi egy jogsértő magatartás, amelyet az egyetemi szabályzatok szerinti szankciók követtek, az utóbbi pedig az intézményi gyakorlatok rendszeres elemzését jelenti, ezek alapján általános és speciális ajánlások, protokollok kidolgozását és előterjesztését az egyes egyetemi szereplők és a döntéshozó fórumok számára. Erről szintén pontos tájékoztatást adtunk az egyetemi honlapon: https://www.elte.hu/content/miert-egyetemi-ombudsman.t.13716
– A “Nem oké” plakátkampánnyal kapcsolatban hamis az az információ, hogy a cikkben feltüntetett mindkét kép kihelyezését jóváhagyta volna Mezey Barna Rektor. Valójában csak a baloldali kép tartozik ahhoz a képsorozathoz, amely kihelyezését az Egyetem vezetése (az Egyetem rektora, kancellárja és dékánjai) jóváhagyta – ezeket is közzétettük az egyetemi honlapon: https://www.elte.hu/content/a-kovetkezo-lepesek.t.13714
– A “PEDAGÓGUS, PSZICHOLÓGIA DIPLOMÁT KAPNAK MAJD, DE AZT SEM TUDJÁK, FÉRFIAK VAGY NŐK” alcím után szereplő részben tévesen szerepel az, hogy “az egyetem online felületén” jelent meg a gendersemleges mosdóról szóló cikk. Az írás az elteonline-on jelent meg, amely az ELTE hallgatóinak online magazinja, amelynek szerkesztése során a legteljesebb mértékben érvényesül a szólás- és sajtószabadság.”
PestiSrácok.hu, Fotó: Stock
Facebook
Twitter
YouTube
RSS