Miközben a szakértő szerint eredeti útleveleket hamisítva nyitottak számlát Gabriel Derdak néven, addig a bankfiók vezetői szerint szokatlan módon maga a bankbiztonsági főnök intézte az ügyfélazonosítást a volt szocialista politikushoz köthető bankszámla nyitásakor. Simon továbbra is tagadja, hogy más országban nyitott bankszámláin ismeretlen forrásból több százmillió forintnak megfelelő devizát helyezett el, amelyek után nem fizetett személyi jövedelemadót és egészségügyi hozzájárulást.
Simon Gábor személyi körülményeiben bekövetkezett változásainak ismertetésével folytatódott a volt szocialista politikussal szemben különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás vádjával indult büntetőper. Simon hangsúlyozta, hogy már három kiskorú gyermek eltartásáról kell gondoskodnia, és kiemelte azt is: az ellene indult másik büntetőperben január 27-én hozott jogerős ítéletet a bíróság, amely mindössze megrovásban részesítette őt. Ezután a Magnetbank központi fiókjának vezetőjét és vezető-helyettesét hallgatta meg tanúként a Fővárosi Törvényszék. Mindkét tanú egybehangzóan írta le a Gabriel Derdak névre nyitott bankszámla történetét: e-mailben kapták meg az adatokat az akkori bankbiztonsági főnöktől, és szintén neki jelezték, hogy hiányosak az adatok. Ezután diktálta be a biztonsági főnök Gabriel Derdak útlevélszámát. A bíró azon kérdésére, hogyan nyithat valaki számlát, ha személyesen nem is jelenik meg a bankfiókban, a fiókvezetők azt mondták, többször előfordult – főleg cégek esetében -, hogy „külső helyszínen végezték el az azonosítást”. Ezt a fajta azonosítást végül a bankbiztonsági vezető végezte el Derdak számlanyitása előtt, amire addig nem volt példa a tanúk vallomása szerint. A bírói tanács szerette volna meghallgatni Welsz Tamás, időközben elhunyt vállalkozó volt élettársát is, de a nő furcsa körülmények között kimentette magát. H. Andrea a szerdai tárgyalás előtti délután telefonált a bíróságra, miszerint „édesanyja balesetet szenvedett Ausztriában és éppen hozzá tart a kórházba”, ezért nem tud tanúkénti kötelezettségének eleget tenni. Amikor a bíró felhívta a figyelmét, hogy orvosi igazolással kell alátámasztania távolmaradásának okát, a nő jelezte, hogy nem kórházban, hanem otthon gyógyul hozzátartozója, így nem tud orvosi igazolást felmutatni.
Eredeti útleveket hamisítottak meg
A tanúk meghallgatása után az ügyben felbukkanó útlevelekről készült szakértői véleményt ismertette a bíró. A José Carrera névre kiállított útlevélről a szakértő megállapította, hogy a biztonsági fólia eltávolítása után vegyszeres kezeléssel tűntették el a bejegyzéseket, az újrafóliázás pedig olyannyira nem sikerült, hogy egyes oldalakon túllógott a lap szélén. Ezek mellett bizonyított, hogy három bissau-guineai beléptetést, illetve két kiléptetést utólag írtak az okmányba. Mindezek alapján kijelenthető a szakértő szerint, hogy az eredeti okmányt tartalmilag hamisították meg. Az ügy érdekessége, hogy a hamisításhoz használt bélyegzőket a Nemzeti Adó- és Vámhivatal egy másik büntetőperben bűnjelként tartja számon. Az MSZP egykori elnökhelyettesének büntetőperével összefüggésbe hozható amerikai magánútlevélről szintén megállapította a szakértő, hogy bár eredeti, de meghamisították: azon kívül, hogy kicserélték benne a fényképet, hamis osztrák beléptetést írtak bele.
Mint ismert, a vád szerint Simon Gábor 2008 és 2012 között jövedelemként vagyonnyilatkozataiban, illetve adóbevallásaiban kizárólag az országgyűlési képviselői, illetve államtitkári tisztségéért kapott bevételeket tüntette fel, miközben más országban nyitott bankszámláin ismeretlen forrásból több százmillió forintnak megfelelő devizát helyezett el, amelyek után nem fizetett személyi jövedelemadót és egészségügyi hozzájárulást. Az így okozott vagyoni hátrány mintegy 120 millió forint, amelyet Simon Gábor a vele szemben indult eljárás kezdetén megtérített. A másik vádpont szerint Welsz Tamás időközben elhunyt vállalkozó szerzett Simonnak hamis bissau-guineai útlevelet, amelynek segítségével Budapesten nyitottak bankszámlát, a másodrendű vádlottal.
A per május 17-én újabb tanúmeghallgatásokkal folytatódik.
Forrás és fotó: PS/Fotó: Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS