Kontinensszerte komoly helyzetet teremtett az energiaárak drasztikus növekedése. Az ügyben az uniós parlament is rendkívüli vitát tartott tegnap, ahol Tóth Edina fideszes képviselő – egyedüli magyar felszólalóként – hangsúlyozta: miközben az unió passzívan szemléli a történéseket, Magyarország rezsipolitikájára büszkék lehetünk. Az Európai Bizottság illetékes biztosai következetesen kitartanak amellett, hogy az időközben elindult, nagyívű zöld programnak nincs hatása az árnövekedésre. Az Európai Bizottság pedig lépéskényszerben van – fogalmazott a Magyar Nemzetnek adott interjújában a Fidesz EP-képviselője.
Történelmi csúcsot értek el az energiaárak, jelenleg több EU-tagállam lakossága is rendkívüli árnövekedéssel néz szembe. Az Európai Unió eddig passzívan szemlélte a helyzetet, és az uniós tagállamok voltak azok, amelyek a cselekvés útjára léptek. Magyarország az egyetlen olyan tagállam, ahol a fogyasztói energiaárak nem növekedtek. Mindez a kormány következetes, rezsicsökkentésre irányuló politikájának az eredménye, amire okkal lehetünk büszkék – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Tóth Edina, miután szerdán az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén is rendkívüli vitát tartottak az egyre növekvő energiaárakról. A Fidesz európai parlamenti képviselője – a vita egyedüli magyar felszólalójaként – a hazai példát ajánlotta kollégái figyelmébe. Mint a lapnak fogalmazott, az energiapiacon most tapasztalható szűkös energiakínálat elsősorban az unió elhibázott politikája miatt alakulhatott ki.
Az Európai Bizottság (EB) túlzóan ambiciózus klímavédelmi csomagot terjesztett elő. Az árakkal kapcsolatos, megfelelő hatástanulmányok pedig sosem készültek el. Ez még inkább súlyosbítja a jelenlegi helyzetet
– húzta alá, hozzátéve: az egész uniós energiapolitika kudarcra van ítélve, amennyiben a bizottság nem tudja kontinensszerte biztosítani a megfizethető árakat. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a Fidesz európai parlamenti delegációjának tagjai a minap írásbeli kérdéssel fordultak az EB-hez. Ebben arról érdeklődtek, hogy a testület milyen lépésekkel kíván a fogyasztói energiaárak védelmére kelni a zöld átállás közepette.
Az Európai Parlament szerdai vitájában a képviselők többsége nagyon kritikus volt a kibontakozó válság miatt, ám Kadri Simson energiaügyi biztos Frans Timmermans bizottsági alelnököt idézve azzal érvelt, hogy az uniós klímapolitikának nincs köze az árak növekedéséhez. A biztos szerint épp ellenkezőleg: a zöld megállapodás, a megújuló energiaforrások arányának növelése az egyetlen kivezető út a válságból.
Arra a felvetésre, hogy az EB látványosan a külső tényezőkre vezeti vissza a drámai árnövekedést, Tóth Edina elmondta: az Európai Bizottságnak immár valóban szokása, hogy hárítja magáról a felelősséget.
Pedig annyira komoly a helyzet, hogy az állam- és kormányfők következő ülésükön is tárgyalják az energiaügyet. Ursula von der Leyen elnök a hírek szerint pedig mérlegeli, hogy előterjessze a közös EU-s energiabeszerzés, valamint közös gáztárolás tervét
– mondta a politikus a várakozásokról, hozzátéve: az EB lépéskényszerben van, nem játszhatja tovább a passzív megfigyelő szerepét. Tóth Edinát arról is kérdezte a lap, hogy Magyarország tavaly megnyerte a rezsipert a luxembourgi bíróságon, ennek ellenére van most újra terítéken az árak növekedése.
A brüsszeli nyomás a rezsiárak növelésére lényegében folyamatos. Ahogy már mondtam, mi a fokozódó politikai nyomásgyakorlás ellenére sem hagyjuk, hogy a nagy szennyezők helyett a magyar családok fizessék meg a zöld átállás költségeit. A jól bevált magyar modellt ajánljuk az uniós intézmények és más tagállamok figyelmébe
– szögezte le az EP-képviselő, akinek elmondása szerint kiváltképp szomorú, hogy a magyar baloldali képviselők közben következetesen a brüsszeli álláspontot támogatják.
Az Európai Parlamentben többször is a rezsicsökkentés ellenében voksoltak
– emlékeztetett.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/EPA/AFP/John Thys
Facebook
Twitter
YouTube
RSS