Hamarosan átadják a kiskunfélegyházi kórház új szárnyát –írja FélegyháziKözlöny.eu. A stratégiai kabinet döntése alapján 6 milliárd forint jut egyes kórházak félbemaradt, lezárandó beruházásának, fejlesztésének befejezésére uniós forrásból. Ennek köszönhetően kiegészítő uniós forrást kap a Kecskeméti Megyei Kórház, a Kalocsai Szent Kereszt Kórház és a Kiskunfélegyházi Kórház, Rendelőintézet, Gyógyfürdő és Rehabilitációs Központ Integrációs programja is. Csányi József, Kiskunfélegyháza polgármestere szerint ez nem kevesebbet jelent a félegyháziaknak, mint hogy hamarosan birtokba vehetik a megépült új kórházszárnyat, és annak minden szolgáltatását.
Európai körülmények
A portál hozzáteszi, a kormányhatározat értelmében azok a TIOP forrásból finanszírozott kórházi projektek, amelyek az eredeti határidő szerint (2015. december 31-éig) nem valósultak meg, az EFOP forrásai terhére lennének most elszámolhatóak. Ennek „átfuttatását” a szükséges fórumokon – így az Európai Bizottság előtt – a Stratégiai Kabinetnek szeptember 30-ig kell elvégeznie.
A polgármester szerint óriási öröm és sikerélmény, hogy több hónapos várakozás után végre megnyugtató döntés született, és hamarosan európai körülmények között gyógyulhatnak a város és vonzáskörzetének betegei. Csányi József köszönetét fejezte ki az EMMI-vel lefolytatott tárgyalások során nyújtott segítségéért dr. Mészáros János egészségügyi ellátórendszer működtetéséért felelős helyettes államtitkárnak és dr. Lénárt Endrének, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ Dél-Alföldi Térségi Igazgatóságának igazgatójának.
Megújul a rendelőintézet
Csányi József, Kiskunfélegyháza polgármestere portálunk megkeresésére elmondta, a vonatkozó uniós pályázat a 2007-2013 közötti költségvetési időszakra vonatkozott, amelyet Kecskemét, Kalocsa és Kiskunfélegyháza közösen pályázott meg, és mintegy 3 milliárd forintot nyert az egészségügyi rendszer optimalizálására. A források felhasználásának végső határideje ugyanakkor 2015. december 31-e volt, amelynek idejére a beruházások nem készültek el. Ennek köszönhetően Kiskunfélegyházának mintegy 108, Kalocsának 200, Kecskemétnek 400 millió forint hiányzott a projekt befejezéséhez. A polgármester hozzátette, a márciusban megkezdett eredményes tárgyalásoknak köszönhetően – melyeket Balogh Zoltán miniszter megbízásából dr. Mészáros Jánossal bonyolítottak le -, a tervek szerint a kiskunfélegyháziak október elején már birtokba vehetik a felújított rendelőintézetet és rehabilitációs központot.
Szélesebb körű betegellátás
Portálunk arról is érdeklődött, a projekt elkészülte után milyen változásokra számíthatnak a kiskunfélegyháziak. Csányi József ezzel kapcsolatban felidézte, a 2012-es kormánydöntés után a várostól az államhoz került át a kórház üzemeltetése, és ilyen formán betagozódott a Kecskeméti Megyei Kórházba, mint tagintézmény. Az intézkedéseknek köszönhetően az aktív betegellátás megszűnt Kiskunfélegyházán, amelyet a rehabilitáció váltott fel. A polgármester kiemelte, ehhez képest mára ott tartanak, hogy a kórház új beruházásának átadását követően belgyógyászat és egynapos sebészet működik majd 12-12 ággyal, valamint egyes belgyógyászati, szemészeti és fül-orr gégészeti szakrendelések is zajlanak itt. Emellett egyes esetekben a sürgősségi eseteket is képes fogadni a kórház.
Sikeres átszervezés
A polgármester a kórházak integrációjával kapcsolatban elmondta, az látszik, hogy az átszervezéseknek és a beruházásoknak köszönhetően hamarosan dinamikusabban zajlik majd a betegek ellátása, illetve az orvoshiány ellenére jól szervezető lesz az orvosok elosztása a kórházak között. Hozzátette, a sürgősségi betegellátás kérdése is megoldódni látszik a térsgben, összességében tehát sikeresnek nevezhető az átszervezés.
Emlékezetes, 2015 májusában jelentették be, hogy a hárommilliárdos beruházás keretében, a Kecskeméti Megyei Kórházba integrálódik a Kalocsai Szent Kereszt Kórház és a Kiskunfélegyházi Kórház-Rendelőintézet, Gyógyfürdő és Rehabilitációs Központ. Az integrációt és a felújítást az indokolta, hogy az épületek átlagéletkora 50-70 év, azok szerkezetileg, gépészetileg, energetikailag is korszerűtlenek voltak. Kalocsán a sürgősségi osztály nem megfelelő körülmények között működött, Kiskunfélegyházán az akut ellátás megszűnése miatt előtérbe került a járóbeteg-, az egynapos és a sürgősségi ellátás, emiatt volt szükséges a jelenlegi épület felújítása, bővítése. A beruházásoktól azt várták, hogy javul az ellátás hatékonysága, szervezettsége, és racionálisabb, gazdaságosabb működési környezet jön létre, így az átlagos ápolási idő az aktív fekvőbeteg-ellátásban 5,2-ről 5 napra csökkenhet.
Forrás: MTI/felegyhazikozlony.eu/PestiSrácok.hu
Kezdőkép: felegyhazikozlony.eu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS