Bélteczki János kórházigazgató és intenzív osztályon dolgozó orvos szerint össznépi önfegyelem és tudatosság kell ahhoz, hogy hazánk járványügyi szempontból ne jusson Olaszország sorsára és minél kevesebb magyar áldozatot szedjen a Covid 19 nevű veszedelem. A szakember aggodalommal figyeli a szabályszegőket; intézményükben kijátszották a látogatási tilalmat, és még a kézfertőtlenítőt is lopják. Szobeczki Csanád miskolci háziorvos körzetében megnőtt a forgalom, folyton csöng a telefon, többen igyekeznek hónapokra elegendő gyógyszert bespájzolni, pedig ha csak egy havi adagot váltanának ki, nem lenne hiány a patikákban.
A főváros mellett az ország több pontján, Kiskunhalason, Ajkán, Szekszárdon és Miskolcon is járványkórház jött létre. Miskolcon az egykori Semmelweis Kórházban már felkészültek a koronavírussal fertőzött betegek fogadására: profi orvoscsapat fogja fejlett intenzívterápiás eszközökkel kezelni a súlyos betegeket. Itt elegendő hely van a gyanús esetek elkülönítésére is.
A polgármester, Veres Pál és a kórház főigazgatója, Révész János is megtiszteltetésként értékelte, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ a miskolci intézményt járványkórházzá nyilvánította, mert ez szerintük azt jelzi, hogy járványügyi szempontból a miskolci az egyik legfelkészültebb intézmény ma hazánkban.
A gyógyításhoz szükséges eszközök és az egyszer használatos anyagok is rendelkezésre állnak. Az elkülönített ágyak, a lélegeztetőgép-kapacitás és a humán erőforrás tekintetében is felkészültünk. Minden hazai és nemzetközi elvárásnak megfelel a járványkórház
– hangsúlyozta portálunknak Révész János, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház főigazgatója.
Hazánk egész területén, így Észak-Magyarországon is egymás után lépnek életbe a rendkívüli intézkedések; az egészségügyi szakemberek már felvették a harcot a láthatatlan ellenséggel. Az országos tisztifőorvos bejelentéséből kiderült: már szinte az ország egész területéről azonosítottak pozitív eseteket.
Tudatosság és önfegyelem
Beszéltünk miskolci háziorvossal, intenzív osztályon dolgozó szakemberrel, ózdi intézményvezetővel, akik önmagukra is fokozottan vigyáznak, hiszen pótolhatatlanok, ezért minden mozdulatuk tudatos; azt állítják, csak kellő önfegyelemmel óvhatjuk meg hazánkat attól, hogy Olaszország sorsára jusson.
Az ózdi Almási Balogh Pál kórház vezetője úgy véli, „ez a háború fejben dől el”, és minél tudatosabbak az emberek, annál kevesebb magyar áldozatot fog szedni a járvány. Bélteczki János intézményvezető korábban a helyi intenzív osztály élén állt, de most is rendszeresen ügyel: életveszélyben lévő, gépi lélegeztetésre szoruló embereket lát el. Azt állítja, a miskolci járványkórház kiváló szakemberekkel és felszereltséggel rendelkezik, minden szempontból megfelel a kritériumoknak. Nincs pontos adatunk arról, hogy a borsodi megyeszékhelyen hány lélegeztetőgép van, de a szakember a PestiSrácok.hu-nak elmondta: itt viszonylag sok életmentő berendezés áll rendelkezésre, adottak a kapacitások, viszont az aggodalomra ad okot, hogy többen fegyelmezetlennek, nem érzik a veszélyt, nem tartják be a szabályokat.
Keresik a kiskapukat
Látogatási tilalom van az ózdi kórházban is, folyamatosan szigorítunk, ám vannak olyan betegek, akik keresik a kiskapukat és a hátsó kertben találkoznak, érintkeznek, esznek-isznak, falatoznak a rokonaikkal. Az intézményben kötelező a kézfertőtlenítés mindenki számára, ám rendszeresen ellopják a fertőtlenítő szereket
– sorolta a mindennapi gondokat, majd hozzátette, hogy azok, akik elcsenik a pár száz forint értékű terméket, fel sem fogják, hogy felbecsülhetetlen károkat okoznak. Sokan fittyet hánynak az intelmekre, nem maradnak otthon, népesek az utcák, a terek Ózdon és Egerben is, a miskolci plázában is tömeget láttunk, a piacokon és a boltokban idős emberek nyüzsögnek, pedig ők a legveszélyeztetettebb korosztály. Van, aki retteg, míg más bagatellizálja a helyzetet.
Egyik szélsőség sem helyes. Türelemre, nyugalomra, józanságra, tudatosságra van most szükség. Minimalizálni kell a másokkal való érintkezést, kerülni a csoportosulást; a legjobb, ha két méter távolságot tartunk másoktól. Óvjuk az idősebbeket és a krónikus betegségben szenvedő, gyenge immunrendszerű embereket. Ne bízzuk az unokákat a nagyszülőkre. A fiatalok kevesebb tünetet produkálnak: lehetnek köztük olyanok, akik észrevétlenül átjutnak ezen a betegségen, és meg sem fordul a fejükben, hogy fertőzhetnek, akkor is, ha jól érzik magukat
– hangsúlyozta Bélteczki János.
Bélteczki János Fotó: ozd.hu
Bajtársi összefogás
A szakember azt is kifejtette: akár a megfázás, akár az influenza is életveszélyes állapotba tudja sodorni a gyenge immunrendszerű embereket, most viszont új, a szervezetünk számára ismeretlen vírus fenyeget. A COPD-s és asztmás emberek például a szokásos influenzajárványnak is hamarabb válnak áldozatává, esetükben a tüdőgyulladás végzetes lehet. A gépi lélegeztetés olyan életmentő beavatkozás, ami veszélyeket is rejt magában. Az intenzív ellátásban részesülő tüdőbetegek közül nem mindenkit lehet már lehozni, leszoktatni a mesterséges lélegeztetésről; esetükben a szokásos influenza is tragédiába torkollhat.
Dupla felelősséggel vigyázzunk most magunkra is; nem vagyunk szakember bővében, nincs, aki a helyünkre álljon, ha kidőlünk a csatasorból. Egyre erősebb köztünk a bajtársi összefogás, a vészhelyzet közelebb hozta egymáshoz az egészségügyi dolgozókat. Mi már kialakítottuk azokat a helységeket is, ahová szükség esetén karanténba vonulunk. Nehéz időket, sűrű napokat élünk. A sürgősségin jelentősen megnőtt a forgalom, a lakosság egy része nem érzi át, hogy most önmérsékletre van szükség. Megfelelően kell kezelnünk a rendkívüli helyzetet és mellette el kell látnunk a halaszthatatlan eseteket
– magyarázta Bélteczki János. A szakember hangsúlyozta, hogy a kardiális elégtelenség, a művesekezelés, a tumoros betegek ellátása, tehát az életet veszélyeztető akut állapotok kezelése elsődleges.
A csonttöréstől, bélcsavarodástól, vakbél- és hashártyagyulladástól szenvedők ellátása sürgős. A kúraszerű kezelésekre viszont most nincs mód, ilyen például a krónikus reumatológiai betegellátás; a mozgásszervi rehabilitáción lévő páciensek kezelését még befejezzük, de újakat már nem veszünk fel a rendkívüli helyzet idején. Otthonról dolgozik mindenki, akinek a feladatköre engedi. A munkaügyi, pénzügyi, belső ellenőri részlegnek nem kell bejárni. Megoldjuk, ha valakinek nincs ehhez technikai háttere, széleskörű társadalmi összefogás bontakozott ki. A térség országgyűlési képviselőjének, Riz Gábor közbenjárásának köszönhetően például laptopot kapott ajándékba egyik kollégánk egy hazai vállalkozástól
– sorolta. Bélteczki János figyelemmel kíséri a nemzetközi fejleményeket, és úgy véli, ha időt nyerünk és nem robbanásszerűen, hanem lassabban, elhúzódva megy végig a járvány a lakosságon, akkor minden kapacitás adott ahhoz, hogy a hazai ellátórendszer uralja a helyzetet, ezért azt kéri az emberektől, hogy tartsák be a szabályokat, legyenek elővigyázatosak.
Felhalmozzák a gyógyszereket
A háziorvosoknál is nagy a forgalom. Szobeczki Csanád miskolci háziorvos körzetében korábban naponta nagyjából hatvan, míg most átlagosan százhúsz beteget látnak el, igaz, van, akit csak telefonon.
Körülbelül húsz páciens jelentkezik személyesen naponta, viszont legalább száz hívásunk volt. Állandóan csörög az összes telefon, a vonalas, a mobil és pityeg a messenger is. Percekbe telt ma mentőt hívni a sürgős esethez, mert izzott minden vonal
– ecsetelte Szobeczki Csanád. Sokan nemcsak az élelmiszereket, hanem a gyógyszereket is igyekeznek felhalmozni: spájzolnak, próbálnak hónapokra elegendő pirulát felhalmozni. Pont a pánikhangulat miatt jelentkezik átmeneti hiány több készítményből.
Ha mindenki csak egyhavi gyógyszert váltana ki, nem lenne hiány a patikában
– hangsúlyozta az orvos, aki azt is hozzátette: a közgyógyigazolványok érvényességi idejét meghosszabbították, így a veszélyhelyzet vége után még három hónapig használhatók, és továbbra is jár minden jogosultnak a támogatás. A táppénzes felülvizsgálat viszont határozatlan ideig elmarad.
A „távgyógyítás” nehezebb
Észak-Magyarországon rengeteg a hatvanöt év feletti háziorvos: ők továbbra is dolgoznak, mert nélkülözhetetlenek. Szobeczki Csanád azt is elmondta, hogy óriási felelősség hárul a családorvosokra, hiszen telefonon kapott információk alapján állítják fel a lehetséges diagnózist, ami korántsem egyszerű feladat, hiszen nemcsak a koronavírus járhat magas lázzal, hanem például az influenza, a hasnyál-, tüdő-, vakbél-, máj- és hasüreggyulladás is okozhat magasabb testhőmérsékletet.
Ha nem vizsgálom meg, nehezebb dönteni, a „távgyógyítás” több hibalehetőséget hordoz, mint a személyes találkozás, ám ha megvizsgálom a gyanúsnak tűnő esetet, mehetek karanténba hetekre, akkor ki fogja ellátni a körzetet? A közelmúltban bejött a lázas beteg, elmondta, hogy köhög, köpete van, úgy ítéltem meg, hogy nem koronavírus-fertőzés áll fenn. Az élettársa viszont pánikolt, mivel nemrég érintkeztek olasz barátaikkal, kijöttek a mentők, speciális védőöltözetet viseltek, alig látszott belőlük valami, mintha scifi-hősök szálltak volna ki közénk, elszállították a szóban forgó párt. Róluk már kiderült, hogy nem fertőzöttek. Az Izraelből hazatérő betegemet pedig torokfájás és köhögés kínozta, karanténra kötelezték, piros felhívás került otthonának ajtajára, két hétig nem hagyhatja el a lakást, nem fogadhat vendégeket
– mondta portálunknak a háziorvos. A külföldön dolgozó magyarok közül sokan tértek vissza Borsodba, Ausztriából, Németországból, Angliából. Ez is feszültséget kelt a lakóközösségekben, mert akadnak olyanok, akik megszegik a házi karantén szabályait. Szobeczki Csanád szerint a betegek többsége azonban alkalmazkodik az új szabályokhoz, türelmesek, ám akadnak olyanok, akik nem értik meg, hogy az évek óta tervezgetett kivizsgálásaikra nem most kell sort keríteni.
Minél kevesebb vesztességgel kell túlélnünk a veszélyhelyzetet, ez a legfontosabb. Vigyázzunk magunkra is, tisztában vagyunk vele, hogy szükség van ránk; remélem, nem kapjuk el ezt a betegséget, minden óvintézkedést betartunk, kaptunk három maszkot, az egyiket én, a másikat az asszisztens, a harmadikat a takarító viseli
– nyilatkozta portálunknak Szobeczki Csanád, aki türelmet, kitartást és önfegyelmet kér az emberektől, annak érdekében, hogy minél kevesebb veszteséggel éljük túl ezt a nehéz időszakot.
Kiemelt kép: origo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS