A miniszterelnök által néhány órán belül cáfolt állítólagos menesztéséről, a kormányon belüli konfliktusokról és a Simicska-birodalom éveken át tartó durva térfoglalásáról is kérdeztük Fazekas Sándor földművelésügyi minisztert, aki a PestiSrácok.hu-nak adott interjúban a „vadkacsák röptetőinek” inkább a családi- és kisgazdaságok helyzetbe hozása terén elért jelentős eredményekkel, a sikeres kisbirtokok részarányának kimutatható növekedésével válaszolt. Fazekas Sándor egy másik kérdésre felelve világossá tette: Karcagon valóban összeér a Jobbik, a Demokratikus Koalíció és a pilótajátékkal szélhámoskodó kun-mediátoros társaság. Szóba került a brókerbotrányban beragadt 410 millió forint ügye is, mire a miniszter nyomatékosította: az egyik háttérintézményük egy 2013-as miniszteri utasítás ellenére fektette be a tárca pénzét a Hungária Értékpapír Zrt.-nél, ezért a vezetést azonnal menesztették és feljelentést is tettek.
STEFKA ISTVÁN – HUTH GERGELY – PestiSrácok.hu
Akkor kacsa vagy vadkacsa?
Abszolút vadkacsa. Ilyen rövid idő alatt nem bukott meg egyetlen sajtópletyka sem. Hétfő reggel kelt szárnyra és a miniszterelnök úr már délben cáfolta.
Ha nem is a vadkacsák, de a verebek azt csiripelik, hogy a múlt heti kormányülésen azért volt egy kis konfliktusa Orbán Viktorral, amiben jobb együttműködést kért öntől a miniszterelnök.
Semmiféle konfliktus nem volt, amúgy is furcsa lenne, ha a kormányt belső konfliktusok feszítenék. Egész biztos vagyok benne, hogy ha a miniszterelnöknek bármi gondja van, akkor gyors döntést hoz.
Ha valakinek a halálhírét keltik, az nagyon sokáig fog élni, mondják, de azért biztosan elgondolkodott rajta, hogy ki fúrja önt?
Nem szükséges ilyen drámai dolgokra gondolni, mindig kell valami friss pletyka a közéletben, különösen ilyen felfokozott politikai hangulatban. Két-három hetente előjönnek valami hasonlóval, aztán látják, itt dolgozom már öt éve. A vérnyomásomat már nem emeli fel egy ilyen híresztelés. Karcagon húsz évig voltam polgármester, ott sokkal keményebb meccsek mentek.
Két embert támadnak mostanában a kormányból, Hende Csabát és önt. Valami oka mégis csak van, hogy kitüntetett figyelmet vívtak ki.
Azt támadják, aki dolgozik. Gondolom én a Kun-Mediátor-ügy miatt most nagyobb figyelmet kapok.
Karcagon a Jobbik és a DK összeér
Tény, hogy valóban kemény csapat gyűlt össze Karcagon, a DK-s Vadai Ágnestől a Jobbik-képviselő Lukács László Györgyig. A nevüket vastagon emlegetik is a pilótajáték-botrány körül.
Vadai a kun-mediátorosok szomszédja , Lukácsot meg egy közfal választja el a szélhámosoktól. De a lényeg, hogy Karcagon és környékén hét parlamenti képviselő érdekelt, ez egy erős város, ahol mindig történik valami és annak általában országos híre is van.
Önt gondoskodó polgármesterként ismerték meg 2010 előtt a helyiek, aki nagyon sok mindenre odafigyel. Nem érzi magát és a helyi csapatát valamilyen mértékben mégiscsak felelősnek, amiért milliárdokat forgattak ki a karcagiak zsebéből gyakorlatilag mindenki szeme láttára?
Tőlem senki nem kérdezte meg, hogy jól teszi-e, ha Dobrai Sándorné piramisjátékába adja a pénzét. Én biztos azt mondtam volna, hogy csakis törvényesen működő pénzintézetbe rakják a megtakarításaikat, de sajnos erről az illegális tevékenységről nem volt tudomásunk.
Vadai és Lukács is bőszen cáfolja, hogy bármi közük lenne a Kun-Mediátorhoz, de a PestiSrácok.hu cikke is rávilágított a kezdetben szocialista, majd jobbikos helyi vállalkozói kör és a piramisjátékosok közti számos kapcsolódási pontra. Varga Mihály is megerősítette ezeket a Facebookon. Ön mennyire látja igazoltnak az összefonódásokat?
Ténykérdés, hogy a mostani karcagi jobbikos csapat jelentős része korábban az akkor még szocialista Vadai Ágnest támogatta és segítette. Ebben a társaságban a sokat emlegetett ÉPKAR Zrt. és vezetője, Szeivolt István is jelentős szerepet töltött be. Nem lehet véletlen az sem, hogy a Dobrai-család vállalkozásai és maga a Kun-Mediátor is ÉPKAR-os ingatlanokon működött-működik. Szeivolték tulajdonában van a volt Fehér Holló Hotel, ahova szinte hazajárt a szocialista vezérkar. És amikor ők megbuktak, a helyüket a jobbikosok foglalták el.
Utasítást szegve játszottak a közpénzzel
Visszatérve az önt érő sajtóbírálatokra: Kiss Szilárd ügye már a könyökünkön jön ki, de ott van a minisztérium a brókerbotrányban beragadt 410 millió forintja is.
2013-ban a minisztériumra és az összes háttérintézményre vonatkozóan utasítást adtunk ki, hogy nem lehet a tárca pénzét brókercégnél tárolni. Ezt az utasítást az egyik háttérintézményünk, a TIG Nonprofit Kft. egyértelműen megszegte, ezért a vezetést, de még a felügyelőbizottságot is felmentettem és feljelentést tettünk ismeretlen tettes ellen. Tehát a hátunk mögött semmibe vettek egy utasítást, amiért felelni fognak.
Miközben ön a gazdákért szívvel-lélekkel dolgozik és évtizedek óta nem látott termelési eredményeket produkálnak az ágazatban, vannak olyan területei a minisztériumnak, amelyekkel kevesebbet foglalkozik. Ott van például az évente sokmilliárd forintot felemésztő környezeti kármentesítések ügye, vagy a teljes hulladékgazdálkodás. E terület jelentős részére a Simicska Lajos nagyvállalkozóhoz köthető kör tette rá a kezét. Mindezért nem kérte-e önt számon a miniszterelnök?
Fontos tisztáznunk a felelősségi területeket! Ezekért a munkákért első sorban a megrendelő a felelős, a hozzánk tartozó környezetvédelmi felügyelőség kizárólag a zöldhatósági szempontokat kérheti számon például az állami tulajdonú Mecsekérc Zrt.-n, amely a kármentesítést megrendeli.
Simicskáék 21 milliárdja
Akkor beszéljünk a 2010-es vörösiszapkatasztrófa utáni kármentesítésről! Csak ezen a területen 21 milliárd forinthoz jutott egy kör, amelyben Simicska Lajos cége mellett az emberek haláláért és az óriási pusztításért kérdéses mértékben, de mégiscsak felelős timföldgyári tulajdonosi csoport is felfedezhető. Utóbbi mellesleg Gyurcsány Ferenc mostanában sokat emlegetett Altus Zrt.-jével mutat jelentős átfedéseket.
Hol jövök én itt a képbe, hiszen – mint mondtam – sem az Ajkán is megrendelőként eljáró Mecsekérc Zrt., sem pedig az egész helyreállítást koordináló katasztrófavédelem nem hozzám tartozik?
Korábban megírtuk, hogy a Mosonmagyaróvári Timföldgyár kármentesítéseinél Gyurcsány Ferenc milliárdokkal lett gazdagabb, mert a környezetvédelmi felügyelőség erősen „kamuillatú” igazolásokat állított ki a feladatok elvégzéséről. A résztvevők köre és a módszer is eléggé hasonlít az ajkai bizniszre, kiegészítve azzal, hogy ott Simicska Lajos is beszállt a buliba. Tehát az ön által felügyelt hatóság hozzáállásán múlik e vállalkozók extraprofitja.
Tudomásom szerint a munkát rendben elvégezték és a hatóságunk kellően ügyelt a környezetvédelmi előírások betartására. Pénzügyi szempontból a Pénzügyminisztérium, katasztrófavédelmi téren a Belügyminisztérium, továbbá a nemzeti vagyonkezelő alá tartozó Mecsekérc kérhető számon.
Bealkonyul a régi-új zöldbáróknak
A másik problémás kérdés az agrártámogatások rendszere, amelyben Simicska Lajos mezőgazdasági érdekeltségei hatalmasra híztak, közvetlenül Csányi Sándor agrárbirodalma mögé zárkózva fel. 2013-ban, de még tavaly is ötmilliárd forint körüli összeget vehettek fel a tárcától, pedig elvileg önök korlátozták a támogatható birtokméretet.
Ebből a kérdésből is látszik, hogy a mezőgazdaság egy szakma, amit nem árt ismerni, ha pontosak akarunk maradni. Kezdjük ott, hogy mi követnénk el törvénytelenséget, ha az alanyi jogon járó támogatásokat akármilyen okból visszatartanánk. Viszont a politikánk lényege, hogy úgy alakítottuk át a támogatások rendszerét, hogy az minden tekintetben a kisbirtokos és családi gazdálkodóknak kedvezzen. Ám csak az új támogatási ciklusban, 2016-tól lép hatályba a birtokméretek 300 hektáros plafonja, ezért is furcsa dolog 2014-es adatokat számon kérni rajtunk. A másik fontos támogatási forma a jószágok alapján járó…
Nyilván a Simicska-család hárskúti kecskefarmjával ez utóbbit akarták kihasználni!
Van annál a birtokos körnél több ezer szarvasmarha is! És a kecsketartókat sem kell lenézni, Róna Péter személyében még neves közgazdász is beállt a kecsketenyésztők, prémium sajttermelők sorába, úgyhogy innen bátorítok mindenkit, hogy vágjon bele a jószágtartásba, akár a kecsketartásba is. Tehát a lényeg: ezek az uniós támogatások mindenkit megilletnek, akik szántanak-vetnek, vagy állatot tartanak. Ha már itt tartunk, hadd emeljem ki itt is, hogy egyéves a földtörvény és ennek köszönhetően, illetve az egész elmúlt öt éves politikánkból adódóan máris milyen eredményekkel büszkélkedhetünk.
Tessék bátran!
Beérik a vetés: jelentősen nőtt a kisbirtokok részaránya
A földtörvény a családi gazdaságokat segíti. A lejáró állami bérleteket sorra úgy pályáztatjuk meg, hogy avval is a kisebb birtokon, de több embernek megélhetést adó gazdálkodási formát támogassuk. 2010-ben még az ötmillió megművelt hektár föld 50 százalékán dolgoztak a családi gazdaságok és 45 százalékát vitték a vállalkozások, míg 2014-re a családi birtokok aránya 54 százalékra nőtt és a tőkés társaságok területe 42 százalékra esett vissza. Tehát ötről 12 százalékra nőtt a különbség a gazdák javára. Meg kell jegyezni, hogy a vállalkozások sorában is komoly átrendeződés történt a zömében családi tulajdonú középbirtokok javára. Mi tovább haladunk a megkezdett úton és minden eszközzel igyekszünk megvédeni a földtörvényt az egyes uniós támadásoktól, hogy ne térhessenek vissza a spekulánsok az ágazatba. Visszakanyarodva tehát az interjú elejéhez, talán az eredményeinkkel tudok a legjobb választ adni a vadkacsák röptetőinek is.
Fotók: Mészáros Péter/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS