A fiatal jogász, aki kezdetben maroknyi csapatával a zsarnoki rendszer megdöntésére készül egy szabad Magyarországért és a szebb jövőért – akár így is fogalmazhatnánk, de tény, hogy most nem Orbán Viktor és a Fidesz genezisét szeretnénk leírni. Bár a Momentum láthatóan komoly erőfeszítéseket tesz, hogy ellopja a nagyobbik kormánypárt eredettörténetét, ne felejtsük el, hogy míg Orbán Viktor egy a nemzetközi kommunizmus megdöntőinek legnagyobbjai között, addig Fekete-Győr András legfeljebb egy, a delirált vadkeleti összeszerelő diktatúra ellen küzdő Don Quijote. Minden esetre az ábrándozó lovag éppen évet értékelt és programot adott a hűséges vagy éppen kissé csapongó Sancho Panzáknak.
Négyigenes népszavazás helyett NOlimpia, polgári körök helyett klímakörök, és persze szuverenisták helyett a globalista neokommunisták. A recept egyszerre könnyed és iszonytatóan félelmetes. Aki követi a magyar belpolitikát akár csak nagy vonalakban is, annak könnyen feltűnhetett: mintha valami képzavar lenne ideológiák, programok, karakterek és úgy leginkább minden tekintetében a Fidesz–Momentum relációban. Olyan ez, mint a kisgyermekkel játszatott játék, ahol két kép között kell a különbségeket megtalálni. De mégis milyen beteg elme talál ki egy ilyen nagy tétre menő játékot?
„ÚJ ÉVTIZED, ÚJ LENDÜLET”
Ismerősen csengő szavak. Orbán Viktor év eleji sajtótájékoztatóján valóban ezt fogalmazta meg. Az eddigi eredményeket teljesen új megközelítéssel kell bővíteni. Lehet, hogy 2010-ben az egymillió új munkahely volt a cél, immár viszont a magas hozzáadott értékű, vagyis jól fizető munkahelyek, a klímatudatos fejlesztések, vagyis fenntartható, környezetbarát gazdaságpolitika, és mindez a nemzeti kormány intézkedései által, vagyis szuverénen, de a világ országaival szövetségben. Akkor mégis miért Fegyőr lövi el ezt programcímként?
A válasz egyszerű: a Fidesz és Orbán Viktor a siker. Ha sikeres akarsz lenni, viszont nincsenek önálló gondolataid, de legalább annál tehetségtelenebb vagy, akkor a legegyszerűbb, ha lemásolsz egy sikeres embert, folyamatot. Ennyi az egész. Cinikusan folytathatnánk, hogy csak találni kell valakit, aki a zsebébe is nyúlna egy látványos Orbán buktáért, de végtére is konzervatív polgárok volnánk vagy mifene, cinkos csendességben szisszenjünk itt fel maximum.
AZ ELSŐ HÁROMÉVES TERV
Az EP-választáson betörni, az önkormányzatin feljönni, mint a talajvíz, a 2022-es országgyűlésin pedig tarolással kormányra kerülni. Valami ilyesmi lehet a Momentum elnökségének víziója. Megfogadva a fentebbieket, ne ragadjunk le itt sem, de vonjuk le a szükséges következtetést. Nos, a 2019 és 2022 közötti, „szép emlékeket” idéző, első hároméves terv első évét értékelő pártrendezvényhez érkeztünk. De még mielőtt elfogna az érzés, hogy a Momentum évértékelőjét objektíven értékelve a Szabad Nép hangulatát idézzem meg és Rákosi elvtárs ékes szavaihoz hasonlóan fessem meg a kormányra készülők politikai elképzeléseinek népünk számára jólétet és biztonságot ígérő horizontját, nézzük inkább a programpontokat.
Elsőként jön a világszínvonalú magyar oktatás. Halkan megjegyzendő, hogy a ballibek napi kötelező oktatás-egészségügy-vekengésétől eltekintve a magyar oktatás színvonala világszínvonalú. Hogy ez sokat mond az ellenzékről, vagy inkább a világszínvonalról, azt mindenki döntse el maga (rögzítsük azonban, hogy nem bérekről és oktatási infrastruktúráról, hanem oktatási színvonalról értekezünk). Rögtön második pontként jön a legkorszerűbb egészségügy ígérete. A ciklus végéig az Orbán-kormányok 2010 óta 1000, azaz ezermilliárd forintot költenek egészségügyi fejlesztésekre. Ismét meg kell azonban állapítani, hogy sajnos – vagy nem sajnos –ebből 700 milliárdnyi fejlesztés már megvalósult főként vidéken; itt megint csak azt érdemes végiggondolni, hogy mit jelent ekkora összegnek a területre áldozása, és mennyit ér az.
ÖTLETTELENSÉG PROGRAMSZINTRE EMELVE
Folytatva a sikeres modell átvételének szálát, lényegében magyarázatot is találunk a fennmaradó három programpontra. Hiszen a Momentum is hogy, hogy nem, magas hozzáadott értékű, családbarát – kérdés persze, hogy ki mit ért családon – munkahelyek megteremtéséről, az Európai Unió fejlesztéséről és a klímasemleges Magyarországról beszél. Orbán Viktor ugye csak 2015 óta beszél az Európai Unió intézményeinek szükséges reformjáról, szintén csak évek óta van fókuszban, hogy magas hozzáadott értékű állások jöjjenek létre immár hazánkban, és szintén valamilyen téves kódolás folytán beszélhetett év elején a 2050-re elérhető klímasemleges magyar gazdaságról. Ne már, ez így szánalmas.
Az egész csak egy jól felépített színház, semmi egyéb. Ha a mélyére ásnánk – amit most szigorúan kerüljünk el –, valami olyasmit találhatnánk, hogy a neoliberális fotelforradalmárok által kilúgozott társadalmak tökéletes opportunista világpolgárrá lett fiainak mindennemű ideológiától és szégyenérzettől mentes csoportosulása hatalomra vágyik sokat megélt, napjainkban éppen kicsinyke hazánkban is.
A szombati eseményen résztvevők közül az Azonnali.hu a következő személyiségeket szúrta ki: Pálinkás József volt MTA-elnök, Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, Raskó György, az MDF és az MDNP korábbi agrárpolitikusa és Balázs Péter, a Bajnai-kormány külügyminisztere.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS