Tényleg Amerika dönt errefelé mindenben? Vagy azért Nyugat-Európa és Oroszország is beleszól abba, hogy mi legyen velünk? Az biztos, hogy a térségünkben azt látjuk, egyre-másra megdőlnek a kormányok – gyakran egyértelműen titkosszolgálati és/vagy külföldről irányított akciók után. Bulgáriával kapcsolatban Washington egyszerűen „kijelentette”, kit akar vezetőnek. Ausztriában válság válságot követett. De Csehországban, Szlovákiában, Ukrajnában vagy Romániában sem jobb a helyzet. Maróth Gáspár meglátása szerint nagyjából Magyarország az egyetlen a térségben, ahol nem dönthető meg egy-két hét alatt a kormány. És az igazán félelmetes, hogy ezt a magyar kormánnyal amúgy kritikus Schiffer András is éppen így látja. Miért kezeli Amerika Kelet-Közép-Európát egyfajta banánköztársaság-térségként?
Van úgy, hogy egy beszélgetés, egy film vagy egy könyv részlete később napokig, akár hetekig, hónapokig (örökre?) az ember elméjében, lelkében bolyong. Éppen így voltam azzal a beszélgetéssel, amelyben Borvendég Zsuzsanna, Maróth Gáspár és Schiffer András voltak a vendégeink, vendégeim a Hálózatban.
Volt pár perc, amely nem is izgalmas vagy érdekes, hanem inkább félelmetes volt. Amikor arról beszélgettünk, mennyire egyszerű egy-egy kelet-közép-európai kormányt megbuktatni.
Lejegyzem, mi hangzott el.
Maróth kezdte el: „Ha nézem az összes környező országot körülöttünk, akkor, ha sarkosan fogalmazok, rajtunk kívül nincs olyan ország, ahol külföldi, jól megtervezett hatalmi akcióval nagyjából egy vagy két héten belül nem elmozdítható a kormány.”
Schiffer: „Ühüm.”
Mező: „Hogy ez ennyire egyszerű. Ez azért elég félelmetes.”
Schiffer: „Bulgária.”
Maróth: „Bulgária. Csehország. Szlovákia. Menjünk tovább? Románia.”
Schiffer: „Nyáron bemondták, hogy ki lesz most a bolgár kormányfő. Washingtonban.”
[Schiffer András a korábbi bejegyzése szerint „a »semmiből« gazdasági miniszterré lett, majd Biden elnök gratulációját is bezsebelő, cégével az amerikai biotech piacon is jelen lévő, kettős állampolgárságáról szemérmesen hallgató, pár hónapja progresszív pártot gründolt, Harvardon végzett neoliberális közgazdászra”, azaz Kiril Petkovra gondolt.]
Maróth: „Igen. Ukrajna.”
Schiffer: „Ausztria.”
Maróth: „Igen, Ausztria. Nagyon komoly kérdés, hogy valójában mi történt ott. Az egyikről bebizonyosodott, hogy az egyértelmű titkosszolgálati akció volt, de a mostani napok történései is nagyon kétségesek, hogy ott mi történt.”
[Maróth Gáspár arra célzott, hogy a titkosszolgálat állt annak a videónak a kiszivárogtatása mögött, amibe előbb Heinz-Christian Strache, később pedig Sebastian Kurz és kormánya is belebukott.]
Schiffer: „Azért érdekes, mert ha ’45 után megnézzük, ott voltak hihetetlen ideig hatalmon lévő kancellárok. Az elmúlt öt évben, ha Kurzot kettőnek vesszük, mert ő kétszer volt, akkor az ügyvivő kancellárokkal együtt már azt hiszem, a hetediket fogják elfogyasztani. Pedig régen abszolút a stabilitást képviselték.”
Az aktuálpolitikai elemzés után Borvendég Zsuzsanna Ausztria korábbi kulcsszerepéről, és nagyon is fontos semlegességéről beszélt. Hogy lássuk a nagyhatalmi játszmák korábbi részleteit.
És most egy kicsit tűnődjünk el ezen. Legalábbis azon, hogy nem tűnik úgy, mintha Amerika valamiféle amerikai, dél-amerikai „banánköztársaságokként” kezelné a „nála” amúgy jóval komolyabb múltú országokat?
A teljes beszélgetés:
Facebook
Twitter
YouTube
RSS