Vizsgálatot kezdeményezett az ürömi választási bizottságnál Schlecht Judit, a helyi Fidesz szervezet elnöke, mert az ex-MSZP-s Laboda Gábor által vezetett önkormányzat alkalmazottai választópolgárokat szembesítettek, és kértek számon, amiért a Fidesz-KDNP polgármester-jelöltjét támogatták aláírásukkal és nem a jelenlegi településvezetőt – értesült a PestiSrácok.hu. Laboda Gábor szerint azonban nem történt szabálysértés. Körülnéztünk a polgármester háza táján és kiderült, nem csoda, hogy Laboda tart az őszi választási eredménytől, hiszen egyre másra derülnek ki helyi támogatóiról, hogy nem éppen feddhetetlen emberek. Itt van például a P. család, amelynek három tagja ellen a múlt hónapban emelt vádat az ügyészség csoportosan elkövetett garázdaság és súlyos testi sértés miatt. De ugyanez a kör érintett egy milliárdos áfacsalásban is.
PÁMER DÁVID – SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Minden jel szerint tart az októberi önkormányzati választás eredményétől Laboda Gábor, Üröm ex-MSZP-s, független polgármestere, aki igencsak rajta tartja a szemét a helyi választópolgárokon. A Fidesz ürömi szervezetének elnöke, Schlecht Judit közösségi oldalán ugyanis közzétett egy dokumentumot, amely szerint vizsgálatot kezdeményezett az ürömi választási bizottságnál, mert önkormányzati alkalmazottak választópolgárokat szembesítettek, és kértek számon, amiért a Fidesz-KDNP polgármester-jelöltjét támogatták aláírásukkal és nem Laboda Gábort. „Hogyan lehetséges, hogy önkormányzati alkalmazottaknak tudomásuk van az aláíró íveken szereplő nevekről?” – tette fel a kérdést megkeresésünkre Schlecht Judit. A dokumentumban az elnök azt is kérte a bizottságtól, vizsgálják ki, hogy Laboda Gábor, jelenlegi polgármester rendelkezik-e pontos adatokkal arról, hogy kik írták alá a fideszes polgármesterjelölt ajánlóíveit. Az elnök arra is választ vár a bizottságtól, hogy Laboda Gábor rendelkezik-e listával arról, hogy kik támogatták aláírásukkal a Fidesz jelöltjét. Schlecht Judit szerint a fentiek alkalmasak lehetnek a választópolgárok megfélemlítésére. „Senki nem kérdezősködött arról, ki kit támogatott aláírásával. Nem izgat minket, nincs jelentősége. Nem történt szabálysértés” – szögezte le kérdésünkre Laboda Gábor, aki a PestiSrácok.hu kérdésére nyomatékosította, csak a saját íveibe tud belenézni, más pártokéiba nem.
Bűnszervezetben csaltak adót
Körülnéztünk a polgármester háza táján, választ kerestünk, miért fél Laboda a vereségtől, hiszen már harmadik ciklusát tölti székében. Arra is kíváncsiak voltunk, amit helyiektől hallottunk, miszerint Laboda Gábor kiskirályként vezeti a Pest megyei települést. Nem meglepően csupán névtelenül nyilatkozókat találtunk. Többen azt mondták, félelmük oka a polgármester sleppjéhez tartozó kétes hírű helyi “vállalkozók.” Az egyik ilyen P. Ádám és családja. A férfi „embereit”, az ugyancsak ürömi H. Zoltánt, P. Csabát és K. Tibort is meggyanúsították, és előzetes letartóztatásba helyezték (H. Zoltán 2013-ig, K. Tibor pedig a mai napig társa P. Ádámnak a Szlovákiában, Pozsonyban bejegyzett Melfice nevezetű cégben) egy bűnszervezetben elkövetett áfacsalási ügyben, amelyről Sárközi Alexandra, a Nemzeti Adó és Vámhivatal bűnügyi szóvivője azt mondta megkeresésünkre, hogy eddig hat gyanúsítottja van a nyomozásnak. Elmondta, a tejjel üzletelő bűnszervezet milliárdos áfahiányt felhalmozó ügyének vizsgálata januárban kezdődött. Az eljárás lényege, hogy a bűnszervezet tagjai tejet vásároltak az Unió tagállamaiból, elsősorban Szlovákiából, áfamentesen, majd több magyarországi székhelyű gazdasági társaságon keresztül kiskereskedelmi áruházláncoknak értékesítették. Az importáló cég a termékeket áfatartalommal növelt áron adta el a láncolat következő tagjának, az értékesítésből származó bevétel után azonban nem vallott és nem is fizetett adót. Az esetre – az adóelkerülési céllal létrehozott kereskedelmi folyamat első szereplője – egy szolnoki székhelyű kft adóvizsgálata során derült fény. A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Adó Főigazgatóság jelzése alapján indult nyomozás során 13 helyszínen tartottak házkutatást a pénzügyi nyomozók. A bűnszervezet eddig azonosított tagjait elfogták, és gyanúsítottként hallgatták ki különösen jelentős értékre elkövetett költségvetési csalás bűntett megalapozott gyanúja miatt. Az ügyben eddig feltárt adóhiány egymilliárd forintról 1,7 milliárdra nőtt – mondta el a NAV bűnügyi szóvivője, aki hozzátette, hogy ha a bíróság a gyanúsítottakat bűnösnek mondja ki, akár tíz éves börtönbüntetést is kiszabhat rájuk.
“Nem járok vele egy kocsmába”
Az OMV-kútjairól elhíresült ürömi polgármester jó kapcsolatát a P. családdal az is alátámasztja, hogy úgy hírlik, Laboda néhány éve együtt nyaralt velük Egyiptomban. A polgármester azonban portálunknak kijelentette, ennyire nincsen jóban P-ékkel. „Mitől lennénk jóban? Nem járunk egy helyre. Nem járunk össze, nem járok vele egy kocsmába. Köszönünk egymásnak, ennyi, más dolgunk nincs egymással” – mondta Laboda. Azon kérdésünkre, hogy nyaralt-e együtt a P. család bármely tagjával, Laboda Gábor úgy reagált, soha és be fogja perelni, aki ilyet állít. Nos, nem akarjuk kétségbe vonni a polgármester szavát, elhisszük neki, hogy a P. családdal nem jár egy helyre, azt azonban már nehezen tudjuk elképzelni, hogy nem megy ki a helyi focicsapat meccseire. Annál is inkább, mivel a község futballklubja, az Üröm SC évente 3 millió forintot kap a településtől, az elnöke pedig – no lám! – éppen a P. család egyik tagja, P. Miklós, a csapatban pedig szintén megtalálható egy családtag, P. Dániel. A polgármester egyébként rendszeresen lejár focizni a pályára, amit egy mellékelt fotónk is bizonyít. Érdekes, ezen a fotón Laboda mellett az a H. Zoltán ül, aki most éppen előzetes letartóztatását tölti a milliárdos áfacsalási ügyben, s akiről Laboda így beszél: „Általános iskolai osztálytársak voltunk, onnan ismerem H. Zoltánt. Nem ápolok vele kapcsolatot. Nem is látom H. Zoltánt. Hogy lenne velem kapcsolatom?” – kérdezett vissza Laboda Gábor. Visszatérve az Üröm SC-re, információink szerint a klubot P. Ádám és Miklós egyik cége, a Water Vortex Group Zrt. is támogatta, igaz, ennek adószámát a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szankciós jelleggel bevonta. Aztán arról is értesültünk, hogy P. Ádám a településeken tartott ürömi, Laboda által megálmodott rendezvényeket és programokat nagy összegekkel támogatja…
Tömegverekedés a szülői bálon
A P. család azonban más módszerekkel is „bizonyította” elkötelezettségét a település vezetőjéhez. Ahogy arról több lap is beszámolt, botrányos esemény történt tavaly februárban az ürömi szülők bálján, amely hajnalban tömegverekedéssel ért véget. A polgármestert támogató, vele baráti viszonyban lévő P. család három tagja ugyanis a bál végén egy régebbi sérelem miatt rátámadt a helyi általános iskola szülői munkaközösségének elnökére, de egyikük bántalmazott egy, békítő szándékkal odalépő polgárőrt is. Tanúk szerint hamar a többség tudtára adták, hogy nem szórakozni jöttek, hanem móresre tanítani a szülői munkaközösség akkori elnökét, Németh Csabát. „Tudtam, hogy a társaságnak mi a baja velem. Azért szálltak rám, mert lelepleztem néhány gyanús körülményt az Üröm SC labdarúgóklub gazdálkodásával és a helyi focipálya működésével kapcsolatban, és erről jelentést tettem Laboda Gábor polgármesternek” – mondta el a Magyar Nemzetnek az események után nem sokkal Németh Csaba. „Arra jöttem rá többek között, hogy az ÜSC utánpótlással foglalkozó alelnöke (ma már elnöke – szerk.), mint az önkormányzat által alkalmazott pályagondnok egy személyben határoz arról, hogy kinek mennyiért adják ki a pályát, és – sokszor átláthatatlanul – ő dönt a bevételek felhasználásáról is. Azzal, hogy észrevételeimről tájékoztattam a polgármestert, nyilvánvalóan sértettem a Laboda Gábort támogató gondnok érdekeit” – tette hozzá.
Szóba került, mint felbujtó
A helyi civilek által működtetett Átlátható Ürömért blogon lehozott „élménybeszámolóból” pedig az is kiderült, hogy megtámadása előtt azt üvöltötték Németh Csabának P-ék, hogy „ez az iskola és a falu Laboda Gáboré”. Információink szerint a polgármester szerepét a bűncselekményben vizsgálta a rendőrség is. Labodát többször meghallgatták tanúként, mivel a híváslistájának elemzéséből kiderült, aznap telefonos kapcsolatban állt az elkövetőkkel, sőt egy órával a támadás előtt is beszéltek. Erre Üröm „kiskirálya” azt a magyarázatot adta az őt faggató nyomozóknak, hogy akkor éjszaka nem is őt keresték, hanem a fiával akartak beszélni. Mivel más bizonyíték nem volt ellene, az elkövetők pedig nem beszéltek megbízójukról, nem tudták meggyanúsítani a polgármestert. Forrásaink szerint ugyanakkor gyanús körülmény volt az eset kapcsán, hogy hiába hívták a szülői bálon résztvevők rögtön a polgárőrséget és a helyi körzeti megbízottakat, az egyenruhások csak megkésve értek a helyszínre. Laboda Gábor szerint nem történhetett olyan, hogy a szülői bálon az ő nevét kiabálták P-ék. „Életszerűtlen, hogy az én nevemet kiabálták. Ezt kizártnak tartom.” – mondta a polgármester, aki tagadta, hogy a rendőrség vizsgálta volna az ő felbujtói szerepét az eset kapcsán. „Ebben az ügyben egyszer hallgattak ki tanúként a rendőrök” – állította. A polgármesternek nekiszegeztük a kérdést, a konfliktus előtt egy órával miért hívta telefonon a P. család egyik tagját, amire a korábbi szocialista politikus úgy reagált, valóban lezajlott a telefonbeszélgetés. „Egy emberrel beszéltem mindössze. Azért, mert a P. család és Németh Csaba között elég régóta húzódó ellentét volt, amire én azt mondtam, hogy onnan jöjjenek el, mert nem akarom, hogy probléma legyen. Ez volt a beszélgetés tárgya. Ennyit kértem. Az egy dolog, hogy nem lett betartva” – ismertette Laboda Gábor, aki még egyszer nyomatékosan leszögezte, P-ék nem a barátai, nem foglalkoznak egymással. Ezzel szemben több helyi úgy gondolja ma is, hogy ez az egész botrány precízen, percről-percre, előre meg volt tervezve. Az pedig még pikánsabbá teszi a történteket, hogy az előállított, megbilincselt P. Miklós azt üvöltötte – miközben elvitték a rendőrök -, hogy „eddig tíz ügyünk volt, mindegyikből kimásztunk, ebből is kifogunk”. Az ügyben egyébként P. Ádám, Miklós és Dániel ellen augusztusban emelt vádat a Budakörnyéki Járási Ügyészség csoportosan elkövetett garázdaság és súlyos testi sértés miatt.
Helyben hagyták a főszerkesztőt
Azonban nem ez volt az egyetlen példa a Laboda Gábor környezetéhez tartozó emberek erőszakosságára. A helyi, Labodával szemben álló lap főszerkesztőjének például néhány éve nekiesett a polgármester egy másik közeli ismerőse egy testületi ülés előtt, mert a Helyben vagyunk! újság kritizálni mert és fényképet jelentetett meg egy ürömi „rendezetlen telekről”, ami a támadó tulajdonában volt. Az atrocitás után, vérző orral a főszerkesztő Laboda Gábor irodájába ment, aki megtagadta, hogy az illető telefonon orvosi segítséget hívjon. Üröm vezetője ezt tagadta portálunknak. ”Verekedtek, a bíróság mindkettőjüket megbüntette. Én akkor közmeghallgatást, lakossági fórumot tartottam. Egy lakossági fórum közepette hogyan tudtam volna megakadályozni, hogy ne telefonáljon?” – mondta Laboda Gábor. De nem csak környezetéről, hanem magáról a polgármesterről is azt beszélik, hogy rendkívül agresszív, s szinte sehova nem jár egyedül, „faluját” pedig kiskirályként igazgatja. Utóbbiról tudósít a már fentebb hivatkozott Átlátható Ürömért blog, megemlítve, hogy Laboda 2010 óta gyakorlatilag kézi vezérléssel irányít, a vezetésbe húsz fő külsős bizottsági tagot vont be és egy általa kinevezett, meg nem választott alpolgármestert is foglalkoztat. A blog szerint a bizottsági tagok nagy része és a „feladatok nélküli” alpolgármester havi 600.000 forint költséget jelent a falunak. Az írás kiemelte azt is, hogy Laboda nem bízik a bizottságokban és a képviselőkben, ezért egymaga hozza meg a döntéseket. Hatalmát pedig pénzzel, vagy ha kell, megfélemlítéssel, fenyegetéssel mindenképpen meg akarja tartani – írták. A helyiek állítják, félnek vezetőjüktől, minderre pedig ékes példa az a hangvétel, ahogy munkatársunkkal is beszélt: Laboda Gábor többször rákérdezett, kik az informátoraink, és mindenáron neveket akart hallani. Kérését, utasítását természetesen nem teljesítettük…
Címlapfotó: Facebook.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS