Eddig megoldhatatlannak gondolt maffialeszámolások ügyében indított újra nyomozást a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) – tudta meg a PestiSrácok.hu. A rendőrségen belül, a Pintér Sándor belügyminiszter utasítására létrehozott „Portik-csoport” leporolta az 1995-ben a saját autójában felrobbantott jordán pénzváltó, az esküvője előtt egy nappal szitává lőtt Muskovics Gyula, valamint a Prisztás-vagyon örököse elleni merényletkísérlet aktáját is. Utóbbi férfit egy biciklire felszerelt bombával akarták likvidálni, aki épphogy túlélte a támadást. Az akták elővétele és a nyílt nyomozások elrendelése összefüggésben van azzal, hogy az alvilági leszámolások kulcsfigurájának tartott Portik Tamás több közeli bizalmasa is beszélni kezdett. Mindezek mellett a hatóságok a Fenyő-gyilkosság eddig homályban lévő bűnsegédeit is szeretnék felkutatni.
Leporolta a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) az 1995-ben a saját autójában felrobbantott jordán pénzváltó, az esküvője előtt egy nappal szitává lőtt Muskovics Gyula, valamint a Prisztás-vagyon örököse elleni merényletkísérlet aktáját is – tudta meg portálunk az ORFK kommunikációs osztályától. A nyomozások megindítása információink szerint összefüggésben van azzal, hogy az alvilági leszámolások kulcsfigurájának tartott Portik Tamás több közeli bizalmasa is beszélni kezdett. Az ő segítségükkel sikerült áttörést elérni a Gyüre-gyilkosságban is. Az áldozat az Energol-vezér régi bűntársa volt, akit a lakásában lőttek fejbe 1999-ben. A hatóságok gyanúja szerint bérgyilkosság történt, az elkövetőként azonosított K. Gábor a több alvilági merénylet felbujtójaként elítélt Portik parancsára húzhatta meg a ravaszt.
Keresik, ki robbantotta fel Prisztás örökösét
Mint megírtuk, K. Gábor neve nemcsak a Gyüre-ügyben merült fel; a kecskeméti maffiaügy fővádlottja vallomásában úgy jellemezte K.-t, mint aki a helyszínt és az elkövetőt biztosította egyes bűncselekményeknél. A volt keresztapa a Prisztás-, a Fenyő- és a H. István (Prisztás örököse)- ügyet említette ebben a körben. Utóbbiról a Prisztás-ügy nyomozati iratai szerint a férfi annyit mondott, hogy H. elárulta neki: véleménye szerint Portik robbantatta fel, mivel a merénylet előtt a közelben látta K. Gábort. H. István súlyos sérüléseket szenvedett a biciklire szerelt bombától, de túlélte a merényletet. A H. elleni merényletről évekkel ezelőtt egy alvilági forrásunk is beszélt portálunknak: ő azt állította, H-t nem csak azért robbantották fel, mert a Prisztás-hagyatékból Portik nem kaphatta meg a részét, hanem azért is, mert a Prisztás-gyilkosság után rászállt a bűnsegédlettel vádolt, majd elítélt F. Ferencre, hogy árulja el neki, ki ölette meg Prisztás Józsefet. Az egykori nehézfiú szerint H. egyszer nagyon csúnyán helyben hagyatta a Prisztás-gyilkosság harmadrendű elítéltjét, miután rájött, hogy a férfi benne volt üzlettársa kivégzésében. Ekkor dönthetett úgy Portik, hogy eltünteti H-t, mivel ha kitudódott volna, hogy ő áll a háttérben, akkor az Energol vezére „a létében, a vagyonában lett volna veszélyeztetve” – állította forrásunk, aki azt is hozzátette, az éjszakában azt beszélték, ennél a merényletnél is a rettegett Jozef Rohác lehetett a végrehajtó.
Nem kegyelmeztek Portik fiatalkori bűntársának
Az előző, leszámolásokról szóló cikkünkben már említettük, hogy a H. elleni merényleten kívül a koronatanúk segítségével az esküvője előtt egy nappal szitává lőtt Muskovics Gyula kivégzésére, a T. Pál halnagykereskedő elleni gyilkossági kísérletre, valamint a Práter utcában felrobbantott jordán pénzváltó likvidálására is pontot tehetnek a nyomozók. Az ORFK PestiSrácok.hu-nak küldött tájékoztatása szerint a felsorolt ügyekben elrendelték a nyílt nyomozást. Muskovics Gyulát, aki a 80-as években együtt ült a tököli fiatalkorúak börtönében Portikkal, egy eddig hivatalosan ismeretlen férfi 1995 júliusában lőtte agyon a fővárosi Zugligeti úton, menyasszonya szeme láttára, az esküvője előtt egy nappal. A gyilkos a cseh gyártmányú Skorpió géppisztolyt a helyszínen eldobta. Sokan az éjszakában Seres Zoltán hozták összefüggésbe a merénylettel, mivel állítólag egy időben a Tahitótfaluban 1999-ben meggyilkolt vállalkozó hencegett azzal barátai előtt, hogy ő volt a gyilkosság felbujtója, tettesként pedig egy ukrán bűnözőt nevezett meg. Azonban az Aranykéz utcában felrobbantott Boros Tamás 1997-es vallomásában arról beszélt, hogy egyik ismerőse azt mesélte, hogy “ez a marha Portik részegen azzal dicsekszik kint az USA-ban, hogy ő lövette le Muskovicsot”. Boros úgy vallott, az éjszakában azt beszélték, az Energol-vezér “Kistököli” nevű embere húzta meg a ravaszt. Boros szerint Muskovics halála után a többszáz millió forintos vagyona Portiké lett, a meggyilkolt maffiózó alvilágbeli szerepét pedig az ‘Olasz’ gúnynevű bűnöző vette át.
Egyébként Lakatos András is megemlítette 2012 novemberében tett, minősített, majd a titkosítás alól feloldott vallomásában Muskovics Gyula likvidálását. Szerinte Muskovics agyonlövetését azért rendelte el Portik, mert tudomást szerzett arról, hogy egykori társa folyamatosan félreinformálja a rendőrséget, hogy a volt marketingigazgató kábítószerrel is üzletel. Lakatos közölte a nyomozókkal, hogy Portik egyik beszélgetésük alkalmával kertelés nélkül bevallotta neki, ő ölette meg Muskovicsot: „megcsináltattam ezt a patkányt, de soha többé semmilyen körülmények között nem beszélünk erről”. „Még volt annyi ereje ennek a patkánynak, hogy lelőve is elkúszott a lakása felé”. Lakatos úgy tudta, hogy a gyilkosságnak volt egy rendőr szemtanúja is, aki a lövések hallatán elfordult, mert félt. Portik azt is megparancsolta Kisbandinak, terjessze el az éjszakában, hogy Seresnek állt érdekében Muskovics kiiktatása.
A pénzváltó halála miatt is nyomoznak
Visszatérve Borosra, a férfi beszélt a Muskovics után pár hónappal meggyilkolt jordán pénzváltóról is. A pentitó szerint az 1995. szeptember 19-én, a fővárosi Práter utcában, saját autójában felrobbantott Naji Awad Portikék pénzváltójaként működött haláláig. Boros úgy tudta, hogy az olajüzletekből befolyt százmilliókat Portikék átváltották valutába, amelynek egy részét külföldi bankszámlákra helyezték el, másik részéből pedig a külföldről – Oroszországból és Szlovákiából – érkező olajszállítmányokat fizették ki. Boros szerint Naji Awad halála előtt eltűnt a rendszerből 500 millió forint, s emiatt a jordán és Portikék összevesztek. Ennek az ügynek az aktáját is leporolták.
Mindezek mellett nyomozás van folyamatban a T. Pál halnagykereskedő ellen elkövetett támadás ügyében is. A Portikot fiatalkorában felkaroló férfibe a saját házánál, 1996. november 21-én lőtt bele kilenc golyót egy bérgyilkos. Úgy tudjuk, a nyomozók azt feltételezik, hogy a meghiúsult merényletre Portik Tamás adott utasítást az Aranykéz utcai robbantás és a Fenyő-gyilkosság elkövetése miatt életfogytiglani fegyházbüntetését töltő Jozef Rohácnak. A támadást sokáig Portik volt testőrének, Salihi Meadnak tudták be, hiszen az albán gengszter elismerte a rendőröknek, hogy ő fenyegette meg telefonon a támadás előtti napokban a sértettet, másrészt a helyszínen is ott volt. Azonban korábbi forrásunk szerint Mead szerepe a Fenyő-merénylethez hasonlóan ebben az esetben is az volt, hogy tévútra vigye a nyomozást, és elterelje a figyelmet a valódi elkövetőről.
Információink szerint a fenti leszámolásokon kívül a Fenyő-gyilkosság elvarratlan szálainak vizsgálatát sem adták fel a hatóságok, noha nyílt eljárás nincs elrendelve az ügyben. Az már a Fenyő-nyomozás kezdetén nyilvánvaló volt, hogy egy többszereplős, jól megszervezett merényletről van szó, márpedig a végrehajtók közül a vádlottak padjára csak Jozef Rohác és a később jogerősen felmentett Ladislav Trnka került. Az, hogy a Fenyő-ügyet sem engedték el az illetékesek, nem lehet újdonság a PestiSrácok.hu olvasói számára, hiszen a vádemelés után a fővárosi főügyész elmondta portálunknak, arra is lát esélyt, hogy külön eljárásban még felelősségre tudják vonni azokat a személyeket, akik még részesei voltak a Fenyő-merényletnek. Mint Ibolya Tibor megemlítette, a „döglött ügyek” sajátossága, hogy évek múltával megváltoznak az emberi kapcsolatok, az érdekviszonyok, így ebben az ügyben sem lehet kijelenteni, hogy nem lesz folytatás.
Vezető képen a felrobbantott Aranykéz utca. Fotó: Urbán Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS