Több mint négy hónapos kényszerszünet után folytatódott kedden a Fenyő János néhai médiamágnás 1998-as meggyilkolása miatt indított büntetőper, amelynek legutóbbi tárgyalásán az ügyben felbujtással vádolt Gyárfás Tamás tehette meg észrevételeit, a volt sajtócézár és sportvezető szerint a vádiratban egyetlen olyan pont sincs, amely alátámasztaná a bűnösségét. A másik felbujtónak a a Prisztás-gyilkosság és a négy halálos áldozatot követelő Aranykéz utcai robbantás miatt már jogerősen elítélt Portik Tamást tartja az ügyészség. Portiknak a Gyárfással történt megbeszéléseiken készített titkos hangfelvételei nagymértékben hozzájárultak ahhoz, hogy a volt sportvezetőt a nyomozóhatóságok összekapcsolhassák az üggyel. Az ügyben számos tanút meghallgatnak, közöttük van az első magyarországi maffiaper főszereplője, Tasnádi Péter, aki azt állítja, Gyárfás először őt bízta meg Fenyő meggyilkolásával, ő pedig ugyan átvette az azért járó pénzt, de a megbízást nem teljesítette. Ugyancsak tanú lesz a Horn-kormány belügyminisztere, Kuncze Gábor, akinek pontos információi lehettek Fenyő és Gyárfás harcáról, mégsem lépett semmit, tanúként azonban igazat kell majd mondania.
A koronavírus-járvány miatt elrendelt karantén miatt több hónap után folytatódott a Fővárosi Törvényszéken az 1998 februárjában, Fenyő János médiamágnás meggyilkolása miatt indított büntetőper, amelynek keddi tárgyalásán az ügyben felbujtással vádolt Gyárfás Tamás tette meg észrevételeit. A vádlott ezeket még februárban, a pandémia európai kialakulása előtt kezdte el, négy napot kapott erre a bíróságtól, amelynek eredeti tervei szerint áprilisban folytatódott volna Gyárfás meghallgatása. A volt médiavállalkozó, egykori úszószövetségi elnök a keddi etapon ismertette azokat a régebbi Népszava-cikkeket, amelyek szerinte alátámasztják, hogy a Fenyővel történt kibékülése után a sértett már nem támadta őt, véget ért a lejáratási sorozat, és nem okozott neki károkat üzleti szempontból sem.
Mint azt korábban megírtuk, az egykor a Fenyő János tulajdonában lévő Népszava szisztematikusan közölt Gyárfásról lejárató cikkeket, ami a vád szerint indokot jelenthetett a vádlottnak arra, hogy megölesse riválisát. Gyárfás Tamás keddi észrevételeiben kitért az egykor a portfóliójában lévő Rádió és Televízi Újság tulajdonlása kialakult vitáról, a lapot egykor szintén Fenyő akarta megszerezni. A védelem – és természetesen Gyárfás Tamás – álláspontja az, hogy ez a körülmény sem támasztja alá a bűnösségét, mivel a kiadvány sorsáról nem a sértett és Gyárfás kötött alakult ki vita, hanem Fenyő János a Magyar Rádió – mint valódi tulajdonos – illetékesei között volt nézeteltérés a folytatásról.
Fenyő a Napkeltében
A keddi tárgyaláson szó esett az egykori Nap TV tulajdonlásáról is, amelyet Fenyő János ugyancsak meg akart szerezni, és amely a vád szerint szintén okot adott a bűncselekmény megszervezésére. Gyárfás Tamás indítványára a bíróság közzétette azokat a felvételeket, amelyek Fenyő szerepléseit mutatták be a Napkeltében. Ezek a tények a vádlott szerint azt támasztják alá, hogy nem volt olyan rossz viszonya a sértettel, ami okot, alapot adhatott volna a likvidálására. A Napkelte szerkesztési jogaiért folytatott küzdelmet végül választott bíróság zárta le, a döntés Gyárfásnak kedvezett, ami szerinte ugyancsak értelmetlenné teszi, hogy merényletet rendelt volna meg riválisa ellen.
Ismét színre lép Tasnádi Péter
A következő, csütörtöki tárgyaláson még várhatóan a vádlott észrevételeit hallgatja meg a Fővárosi Törvényszék, a büntetőperben később hallgatják majd ki a másik felbujtónak tartott, a Prisztás-gyilkosság és a négy halálos áldozatot követelő Aranykéz utcai robbantás miatt már jogerősen elítélt Portik Tamást, akinek a Gyárfással történt megbeszéléseiken készített titkos hangfelvételei nagymértékben hozzájárultak ahhoz, hogy a volt sportvezetőt a nyomozóhatóságok összekapcsolhassák az üggyel. Tanú lesz az első magyarországi maffiaper főszereplője, Tasnádi Péter, aki azt állítja, Gyárfás először őt bízta meg Fenyő meggyilkolásával, ő pedig ugyan átvette az azért járó pénzt, de a megbízást nem teljesítette.
Kuncze Gábornak tanúként igazat kell mondania
A per hetvenkét tanúja közül ötvenkettőt személyesen idézett a bíróság, közöttük van a Horn-kormány belügyminisztere, Kuncze Gábor, akinek meghallgatása bizonyára érdekes lesz, mivel Perczel Tamás, aki Fenyő János bizalmasa volt, Brády Zoltánnak, a Kapu folyóirat főszerkesztőjének 2004-ben készült dokumentumfilmjében azt állította, hogy Horn és Kuncze Gábor is tudott Fenyő és Gyárfás médiapiaci háborújáról. Perczel a filmben elmesélte, hogy Fenyő rendőri és titkosszolgálati segítséggel adatokat gyűjtött Gyárfás Tamás állítólagos gazdasági visszaéléseiről, és összeállított egy, a jogsértésekre utaló százhúsz oldalas dossziét. Erről beszámolt Kunczának is, aki elkérte az iratokat, ám az ügyben mégsem történt semmi – állította Perczel. Hatvan nap után a médiacézár egyik rendőrségi informátora jelezte, a dokumentum végül eljutott a Központi Bűnüldözési Igazgatóság 2016 tavaszán elhunyt vezetőjéhez, Kiss Ernőhöz is, azonban az anyagból addigra eltűnt legalább húsz oldal. A professzor arról is beszélt, hogy Fenyő 1997 őszén találkozott Horn Gyula miniszterelnökkel is, aki arra kérte a médiamágnást, hogy hagyja békén Gyárfás Tamást és kössenek végre békét. A gyilkossághoz Perczel szerint végül az vezetett, hogy Fenyőről valakik levették a kezüket, és védtelenné vált. A volt bizalmas azt is nehezményezte, hogy vallomásából több részletet is kihagytak. Nem írták jegyzőkönyvbe például Horn Gyula, illetve Kuncze Gábor nevét sem, hiába beszélt róluk a rendőröknek. Kuncze 2012-ben tett rövid vallomásában tagadta, hogy kapott Gyárfásra nézve terhelő dokumentumot, iratanyagot Fenyőtől. Az ügyészség ugyanakkor igényt tart Kuncze meghallgatására, hiszen a volt belügyminiszter sokat tudhat a két egykori médiacápa háborújáról.
Egyesítették Gyárfás és Portik ügyeit
A Fenyő-gyilkosság büntetőpere nemrég azzal került be a hírekbe, hogy Polt Péter legfőbb ügyész jogorvoslati indítványt tett, miután a Fővárosi Törvényszék bírája, Póta Péter célszerűségből egyesítette a Fenyő-gyilkosság két, külön indult büntetőügyét, így a vád szerinti két felbujtó, Gyárfás Tamás és Portik Tamás ügyét egy eljárásban fogják elbírálni. Az indítványról a Kúria döntött, elutasította azt, az ügyészség szerint a lefőbb bírói szervezet ezzel szakmai hibát vétett, de tudomásul vették a döntést. Az ügy tárgyalása csütörtökön folytatódik a Fővárosi Törvényszéken.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS