Továbbra is Gyárfás Tamás meghallgatásával folytatódott a Fenyő-gyilkosság pere a Fővárosi Törvényszéken. A Nap TV egykori tulajdonosát azzal vádolják, hogy 1998-ban alvilági kapcsolatai segítségével megölette nagy riválisát, Fenyő János médiamogult. A keddi tárgyaláson a korábbiakhoz hasonlóan Póta Péter a bérgyilkosság vád szerinti közvetítőjével, Portik Tamással való kapcsolatára volt kíváncsi. A bíró több ellentmondásra mutatott rá Gyárfás vallomását érintően, az egykori úszóelnök ugyanakkor azt mondja, több mint egy évtized távlatából nem tud mindenre pontosan visszaemlékezni.
Ismert, Gyárfás Tamás ellen a Fővárosi Főügyészség tavaly nyáron emelt vádat felbujtóként, előre kitervelten elkövetett emberölés miatt a Fenyő-ügyben. A vádirat szerint Gyárfás az 1990-es évek meghatározó jelentőségű médiavállalkozója volt, akárcsak Fenyő János. Az úszószövetség volt elnöke és a Vico nagyhatalmú ura között az 1990-es évek közepétől üzleti vita, hatalmi harc, és ezekből fakadóan erős személyes ellentét alakult ki. Gyárfás 1997-ben elhatározta, hogy a játszma végleges lezárása érdekében megöleti Fenyőt. Emiatt 1997 szeptemberében megbízta Tasnádi Pétert, hogy szervezze meg a gyilkosságot, aki azt tizenkétmillió forintért vállalta, azonban, miután átvett hatmillió forint előleget, nem teljesítette a megbízást. Ezért Gyárfás megbízta az éjszakai életben már akkor is jól ismert Portik Tamást is, hogy ölesse meg Fenyő Jánost. A vád szerint Portik a megbízást elfogadta, és rávette – az emiatt időközben jogerősen elítélt – Jozef Rohácot a médiamogul megölésére. Rohác 1998. február 11-én a késő délutáni órákban a II. kerület, Margit utcán a piros lámpánál, a gépkocsijában várakozó Fenyőhöz lépett, és egy gépfegyverrel kivégezte a médiacézárt.
Portikkal való kapcsolata volt újra a téma
A legutóbbi tárgyaláshoz hasonlóan Póta Péter bíró igyekezett részleteket megtudni Gyárfás és a többek között az Aranykéz utcai robbantás miatt is elítélt Portik kapcsolatáról, például, hogy Gyárfás tudott-e Portik álneveiről, amelyeket számos esetben használt. Gyárfás Tamás azzal védekezett, hogy már nem emlékszik pontosan az évtizedekkel ezelőtt történtekre. Portik Tamás egykor vádlott-társától bérelt ingatlant Budapesten, nyolc évvel ezelőtti elfogásakor is egy olyan ingatlanban vették őrizetbe, amelynek tulajdonosa korábban Gyárfás volt. Gyárfás Tamás többször hangoztatta, hogy kapcsolata Portikkal felületes volt, de azért tartott tőle. Gyárfás hangsúlyozta azt is, hogy Portik Tamással és Tasnádi Péterrel ő a mai napig nem szeretne „ütközni”, mert például Portik több embere szabadlábon van.
A bíró szerint ellentmondásos Gyárfás vallomása, az ex-úszóelnök azt mondja, ennyi év után nem emlékezhet mindenre pontosan
Póta Péter arra is rákérdezett, ha Gyárfás valóban félt Portiktól, akkor miért nem teljesítette kéréseit? Ismert, a beszélgetések leiratából tudható, hogy Portik többször is azt kérte Gyárfástól, hozza össze őt befolyásos rendőri vezetőkkel és baloldali politikusokkal, például Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnökkel. Gyárfás azonban állítja: nem teljesítette a maffiózó kéréseit. A bíró éppen ezért kérdezett rá arra, hogy ellent mert mondani Portiknak, amikor komoly dolgokat kért, de félt lemondani egy találkozót? Áltattam ezeket az embereket (Tasnádit és Portikot-PS), nem akartam velük ütközni, de nem tettem eleget a kéréseiknek , amire Póta Péter megkérdezte, miért tűnik úgy, hogy több alkalommal is védte Portikot a vallomásaiban? Például egészen addig nem említette azokban a Portikkal való beszélgetéseket, amíg nem jutott tudomására, hogy az erről szóló hangszalagok megvannak – emelte ki a bíró, aki szerint az sem életszerű, hogy ha Gyárfás félt Portiktól, akkor miért üzletelt vele, miért hajtotta végre az ingatlancserét 2004-ben. Gyárfás szerint az az üzlet előnyös volt számára, ezért ment bele. Erre Póta megjegyezte, hogy egy olyan emberrel miért állt le üzletelni, aki zsarolni akarta, aki be akarta húzni az évszázad bűncselekményébe? Gyárfás Tamás beszélt arról is, hogy az ellentmondások a vallomásaiban arra vezethetők vissza, hogy senkitől sem várható el, hogy 16-17 évvel ezelőtti beszélgetéseket elevenítsen fel hibátlanul, azt azonban leszögezte: a hangfelvételeken soha nem mondta, hogy megbízta volna Portik Tamást, mivel ez nem történt meg.
Nem mindig hallani, mit válaszol Gyárfás
Érdemes megemlíteni, hogy a bíróság legutóbb meghallgatott egy nyelvészszakértőt is, aki úgy nyilatkozott, a felvételeket egy felszerelt hangstúdióban kellene megvizsgálnia, akkor tudna válaszolni azokra a kérdésekre, amelyek tisztázhatják a vizsgált beszélgetések valódi tartalmát, azt, hogy ki, mit mondott a találkozókon. A szakértő szerint Gyárfás Tamás számos esetben nem hallható a felvételeken, vagy nem lehet érteni, hogy mit mond. Gyárfás korábban szintén arról beszélt, hogy Portik provokációit ugyan hallani a hanganyagon, ugyanakkor az ő válasza sokszor nem érthető. Az ügyészség a szakértő kijelentésével kapcsolatban azon az állásponton van, hogy
a szakértő csak annyit jelzett a bíróságnak, hogy eddig a saját technikai eszközeivel hallgatta meg a hangfelvételeket és jelenleg a feltett kérdésekre nem tud felelősséggel válaszolni, azonban megkereste már a nyomozó hatóságot, hogy biztosítsanak részére olyan technikai eszközöket, amivel a felvételen szereplő beszélgetések jobban hallhatók. A Fővárosi Főügyészség hangsúlyozza azt, hogy a hanganyagról készített leiratot eddig maga a vádlott sem vitatta, erre a bíróság a tárgyaláson ismételten rákérdezett és nyilatkozata szerint az abból idézett szövegrészek tekintetében nem merült fel kifogása, majd ha a hangfelvételek meghallgatására sor kerül akkor jelzi esetlegesen, ha egyes részeket vitatni szeretne.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS