Csehország a földgáz-szükségletének csaknem teljes egészét Oroszországból vette a zűrös idők beköszöntéig, ám most Hollandiából tudott szerezni némi kiegészítést az orosz vonalak kétségessé válása miatt. Ez már egy új kor előszele, amikor a megbízható, bejáratott útvonalak, a földrajzilag és anyagilag is legkézenfekvőbb orosz források mellett egyre több európai állam próbál onnan földgázt szerezni, ahonnan tud. Ez persze nem változtat azon, hogy a teljes összigénynek csak töredékét kielégítő mennyiséget tudnak levadászni egymás elől az EU tagjai. Ha elég erősen nem vesznek erről tudomást, akkor talán győzhet a M.O.R.Á.L.
A csehországi gáztárolók a miniszter tájékoztatása szerint jelenleg 77 százalékra vannak feltöltve, ami nagyjából január közepéig fedezné az ország gázfogyasztását. Jozef Síkela ipari és kereskedelmi miniszter szerint márciusig már akkor is kihúzzák, ha az orosz szállítás leáll. A cseh kormány az „európai szolidaritással” is számol, ami azt jelenti, hogy akinek éppen van gáztartaléka, az majd ad a megszorultaknak.
Az évi 9,4 milliárd köbméteres cseh fogyasztást 98 százalékban Oroszországból elégítették ki, amíg az orosz energiahordozók nem váltak immorálissá. Persze a cseh tárolók telítettségét még orosz gázból érték el, de az ott már morális gázzá alakult át, ráadásul a M.O.R.Á.L is eleve az embargó életbe léptetése után nehezedik majd rá az orosz gázra, így ez még mind rendben van. A csehek azonban gondolnak a jövőre is, ezért most nagyjából 3 milliárd köbméternyi cseppfolyósított földgáz szállítási útvonalát biztosították Hollandiából. A cseh állam és a Cseh Energetikai Művek (CEZ) a hollandiai Eemshaven LNG-termináljaiban bérel kapacitást, amelyekből 1,5 milliárd köbméternyi gáz érkezhet hozzájuk a következő fűtési idényben.
A műveletnek köszönhetően, a szakminiszter szerint mintegy harmadával csökkentik Csehország függőségét az orosz gáztól. Vagyis ezekkel a rendkívüli és nyilván meglehetősen drága erőfeszítésekkel elérik, hogy Csehország már csupán a szükségletei kétharmada ügyében szoruljon rá Oroszországra.
MTI nyomán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS