A Kúria két megoldást javasolt a bíróságoknak azokban a devizahiteles perekben, amelyekben a fogyasztónak sikerült bizonyítania, hogy az árfolyamkockázatról nem vagy nem megfelelő módon kapott tájékoztatást. A tisztességes tájékoztatás elmulasztása miatt érvénytelenített szerződéseket úgy lehetséges érvényesíteni, ha először az érdeksérelmet kiküszöbölik. Ez azt jelenti, hogy a ténylegesen forintban folyosított hitelösszeget veszik alapul, amit növelnek a forintra vonatkozó pénzpiaci kamat szerződéskötéskori értékével, vagy a deviza/forint átváltási árfolyamot maximálják – ezután már a forintkölcsön összegére érvényesítik a szerződést. A Kúria állásfoglalása sok, nehéz helyzetbe került devizahitelesen segíthet, ugyanakkor fontos kiemelni, hogy az állásfoglalás nem kötelező érvényű.
A Kúria konzultációs testületének csütörtökön nyilvánosságra hozott – a bíróságokra nem kötelező – állásfoglalása szerint a tájékoztatás elmulasztása miatt érvénytelenné váló szerződéseknél előbb kiküszöbölik az érdeksérelmet, majd ismét érvényessé nyilvánítják a szerződést. Ennek két módja is lehet: az egyik szerint a szerződést a bíróság forintkölcsönként nyilvánítja érvényessé, a kölcsön összegét a ténylegesen a fogyasztó rendelkezésére bocsájtott forintösszegben határozzák meg, ügyleti kamatként pedig a forintra vonatkozó pénzpiaci kamat szerződéskötéskori értékének kamatfelárral növelt mértékét kell figyelembe venni. A másik lehetséges mód, ha a szerződést a bíróság úgy nyilvánítja érvényessé, hogy a deviza/forint átváltási árfolyamot maximálja.
A devizahitelekkel kapcsolatos testületi vizsgálat eredményét tette most közzé közleményében a Kúria. Még áprilisban közölték, hogy érvénytelenek azok a szerződések, amelyek megkötése előtt a pénzintézet nem tájékoztatta megfelelően, érthetően az ügyfelét arról, hogy az árfolymakockázatot az adós viseli. Ezért ezen esetekben a fogyasztó nem kötelezhető az árfolyamkockázat viselésére.
Az újabb vizsgálat azt hivatott meghatározni, hogy mi a teendő az érvénytelennek nyilvánított szerződésekkel, milyen feltételekkel érvényesíthetők. Erről állapította meg most a Kúria, hogy csakis úgy lehetséges érvényesíteni a tisztességes tájékoztatás elmulasztása miatt érvénytelenített hitelszerződéseket, ha először az érdeksérelmet kiküszöbölik. Ez azt jelenti, hogy a ténylegesen forintban folyosított hitelösszeget veszik alapul, amit növelnek a forintra vonatkozó pénzpiaci kamat szerződéskötéskori értékével, vagy a deviza/forint átváltási árfolyamot maximálják – ezután már a forintkölcsön összegre érvényesítik a szerződést. A Kúria állásfoglalása sok, nehéz helyzetbe került devizahitelesen segíthet, ugyanakkor fontos kiemelni, hogy az állásfoglalás nem kötelező érvényű.
A Portfolió egy korábbi cikkében emlékeztet, hogy az elmúlt egy-két évben több olyan ítélet is születetett az Európai Bíróságon, amely ezt a véleményt alátámasztja, és az egyes ügyeket a magyar bíróságokhoz utalja vissza, mondván, az ő dolguk dönteni az érvénytelenség kritériumainak teljesüléséről.
A Kúria szerint a tájékoztatás akkor megfelelő, ha abból kitűnik, hogy a fogyasztóra hátrányos árfolyamváltozásnak nincs felső határa, vagyis a törlesztőrészlet akár jelentősen is megemelkedhet, valamint ha abból az is kitűnik, hogy az árfolyamváltozás lehetősége valós, az a hitel futamideje alatt is bekövetkezhet.
Forrás: MTI, portfolio.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS