A honvédkadét-képzés színes spektrumot kínál a honvédelem iránt elkötelezett diákok számára. Nem csupán speciális kézitusa-oktatást, de vízi jártasságot is biztosítanak számukra, amiben egy speciális búvárgyakorlatok végrehajtására szakosodott formáció segíti őket. A program mentora Veress Vilmos had- és biztonságtechnikai mérnök, a Magyar Tartalékosok Szövetsége fővárosi szervezetének alelnöke, aki a PestiSrácok.hu-nak azt mondta: olyan szervezetekkel dolgoznak együtt, akik elkötelezettek a honvédelem, a honvédelmi nevelés iránt. A kadétok a vízi jártassági gyakorlat alatt formaruhában, bakancsban merülnek, a szárazföldi felkészülést pedig az amerikai haditengerészet tornaprogramja alapján állították össze számukra.
“Már a szárazföldön elkezdenek csapatként, egységként mozogni, gondolkodni”
Veress Vilmos mentorként vesz részt a kadétprogramban, feladata a vízi jártasságra való felkészítés. A szakember mintegy másfél évtizedes kapcsolatot ápol dr. Zöllei Zoltánnal és a Magyar Közelharc-Kézitusa Szövetséggel; az alezredes egyébként oktatója volt a katonai főiskolán, és azóta is rendszeresen látogatják egymás rendezvényeit. Mint mondta, azon munkálkodnak, hogy egyre színvonalasabb oktatási programokat hozzanak létre; így kapcsolódott a kadétprogramhoz is.
Kérdésünkre válaszolva a szakember kifejtette: fontosnak tartja, hogy a honvédelmi képzés részét képezze a vízi jártassági gyakorlat, hiszen a katonai felkészítés egyik eleme pontosan a vízi jártasság.
Az én célom az, hogy a víz és vízparttal kapcsolatos speciális körülmények, eszközök használatára készítsem fel a kadétokat. Ezek a képességek nemcsak a katonai élet során, hanem akár a hétköznapi életben is kamatoztathatóak: gondoljunk például egy árvíz elleni védekezésre. A kadétképzés első gyakorlatát szűk körben tartottuk, még a nyári szünet előtt. Az ott megszerzett tapasztalatokat is beépítetettük a programba, így már egy továbbfejlesztett képzéssel ismertettük meg a nyári gyakorlaton a diákokat
– fogalmazott Veress Vilmos.
A mentor azt is hangsúlyozta: a szárazföldi felkészülés is kiemelten fontos, annak pszichológiai és fizikai részleteire pedig komoly hangsúlyt fektetnek.
Tapasztalatom szerint erre a legalkalmasabb az amerikai haditengerészet tornagyakorlata. Ez egy saját testsúllyal végrehajtott, az egész testet megmozgató program, ahol a résztvevők egyszerre mozognak, lélegeznek. Már a szárazföldön elkezdenek csapatként, egységként mozogni, gondolkodni
– fogalmazott a szakember, hozzátéve:
a bemelegítést ügyességi feladatokkal egészítjük ki, ezek kúszó, mászó, társmenekítési gyakorlatok. Majd ennek zárásaként úsznak, búvárkodnak, mindezt a kadétok formaruhájában! Ami első hallásra nem is tűnik olyan nagy dolognak, ám egy átnedvesedett ruhában, bakancsban úszni nem is olyan egyszerű feladat.
Mint ismert, a magyar kormány elkötelezett a haza védelmében, a haderőfejlesztés részeként pedig már számos új haditechnikai eszközt vásároltak. A fejlesztések középpontjában azonban az ember, vagyis a katona áll, ezért helyeznek kiemelt hangsúlyt az utánpótlás biztosítására, amelynek egyik formája a honvédkadét-képzés. A programban részt vevő diákok így egyszerre vállalnak szerepet a „szellemi honvédelemben”, és a kadétprogram által annak fizikai megfelelőjében is.
Fotó, videó: Nemes Gergely, Pelyhe Ádám
Facebook
Twitter
YouTube
RSS