Pesti Srácok

Rövidebb pórázon a cukorbetegek

Rövidebb pórázon a cukorbetegek

Az egészségügyi államtitkárság ismét megváltoztatná azokat a szabályokat, amelyek a cukorbetegség kezelésére szolgáló terápia eredményességéhez kötik a modern inzulinok támogatását - írta mai számában a Népszabadság.

A napilap cikke szerint a betegek évenkénti szakorvosi felülvizsgálata a felére rövidülne, a szénhidrát-anyagcserét ellenőrző laborvizsgálatra is kéthavonta kerülne sor. A fél év alatt elvégzendő három mérés eredményéből legalább kettőnek kell bizonyítania, hogy a beteg sikeresen tartja kordában a vércukorszintjét.

A cukorbetegek kezelésének tavaly áprilisi szigorításával a kormány több százezer beteget próbált megregulázni. Eszerint a napi négyszeri inzulinanalóg-terápián lévő betegek csak akkor kaphatják a továbbiakban is százszázalékos támogatással a korábbi gyógyszerüket, ha a kívánatos szénhidrát-alapanyagcseréjüket megfelelő értéken tartják. Az egészségbiztosító februári adatai szerint júliustól decemberig az analóg inzulint használó cukorbetegek nagyjából egyötödétől vonták meg készítményük teljes támogatását.

PestiSracok facebook image

A Péterfy Sándor utcai kórház diabetológusai lapnak azt mondták: az emiatt náluk ismét humáninzulinra állítandó betegek fele „morgolódott” az intézkedés miatt, de végül elfogadták a változást. Tíz százalékuk viszont még azzal együtt is megtartotta korszerűbb inzulinját, hogy az addigi 300 forintos patikaszámla 16-17 ezer forintra ugrott. Mert bár az analóg inzulin kényelmesebbé teszi az életet, mint más terápiák – nem kell például szigorú időpontokhoz kötve élni, nem kell annyira odafigyelni arra, hogy mit és mikor eszik a beteg –, körülbelül háromszor drágább a többi kezelésnél - írta Népszabadság.

A teljes cikk a mai Népszabadságban és a nol.hu-n olvasható.

Fotó: zaol.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!