Pesti Srácok

Földháború Kishantoson

Földháború Kishantoson

Háború indult a kishantosi földekért - írja a Nol.hu. Hétfőn kellett volna a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Közhasznú Nonprofit Kft.-nek átadnia a Nemzeti Földalap számára azt a 450 hektár bérelt földterületet, amit az állam ezúttal másoknak adott használatba. A ceremónia elmaradt: a nemzetközi hírű biogazdaság vezetői nem voltak hajlandók átadni a parcellákat az NFA képviselőinek. A cégvezető szerint ezzel a lépésükkel egy hosszú háború vette kezdetét. Az NFA munkatársai hétfőn azzal a szándékkal érkeztek Kishantosra, hogy az október 31-én lejárt bérleti szerződésre hivatkozva visszavegyék a 450 hektár állami tulajdonú területet, ám a biogazdaság vezetői az átadás-átvételi jegyzőkönyvbe azt íratták be: nem hajlandóak átadni a szóban forgó parcellákat. Az Ángyán József egykori fideszes államtitkár szakmai felügyelete alatt működő, nemzetközi hírű ökogazdaság egyetlen hektár földet sem nyert az új állami földhaszonbérleti pályázaton, termőterület híján pedig a csőd szélére került. Az NFA döntése ellen a Greenpeace vezetésével 150 civil szervezet fejezte ki tiltakozását, a biogazdaság megmentéséért

kampányoló petíciót

pedig eddig közel hétezren írták alá. A tiltakozók szerint a pályázati döntések meghozatala, a nyertesek megfelelése a pályázati feltételeknek, az új bérlőkkel kötött szerződések tartalma és sok egyéb ezzel kapcsolatos tény „tartalmaz olyan elemeket, amelyek jogszabályoknak való megfelelése erősen vitatható”. A Greenpeace azt követeli a Vidékfejlesztési Minisztériumtól és az NFA-tól, hogy a döntésüket megalapozó hiteles adatokat és bizonyítékokat tárják a nyilvánosság elé. Az NFA ezt közleményben utasította vissza. Huszonegy évig vegyszermentesen gazdálkodtak, oktatták a környékbeli gazdákat, majd lejárt a szerződésük, és a tíz részre szabdalt korábbi földjük egészét elvesztették – röviden így foglalható össze a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ kálváriája - írta

korábbi cikkében

az Index. A portál szerint az új nyertesek között több érdekes pályázat nyert. Egyikük a pályázat meghirdetése után kilenc nappal helyezte át építési vállalkozásának székhelyét a Kishantostól 160 kilométerre található Salgótarjánból Szabadegyházára, míg a cég tevékenységei között a céginfo szerint még a pályázat benyújtásakor sem szerepelt mezőgazdasági tevékenység. Most már igen. A Népszabadság cikke

itt

PestiSracok facebook image

olvasható. Fotó: Index

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!