Pesti Srácok

Lendületben a XIII. kerület: repedés a fővárosi egység falán

Lendületben a XIII. kerület: repedés a fővárosi egység falán

Megjelent az első repedés a Tarlós István főpolgármester által épített fővárosi egység falán - írja a Népszabadság. Angyalföld ugyanis nem támogatja a főváros forrásmegosztásra vonatkozó javaslatát.

Angyalföld azért nem támogatja, mert abban semmiféle változás nincs, 2012 óta ugyanazon adatok alapján osztják el a főváros és a kerületek között a személyi jövedelemadó önkormányzatokat megillető részét. Holott a város folyamatosan változik – magyarázta Tóth József, Angyalföld polgármestere, aki – több kerületvezetővel együtt – arra tett javaslatot, hogy ezúttal a lakosságszám alapján osztozkodjanak.

Már amin lehet. Az államosítás, illetve a normatívák csökkenése és a szociális törvény változása miatt egyre kevesebb forrásból gazdálkodhatnak a települések. Az önkormányzatok 90 százaléka teljesen kiszolgáltatott a központi költségvetésnek, mivel nincs saját önálló bevétele. A XIII. kerület a kivételek egyike. Az évente 25-30 milliárd forintból gazdálkodó városrész költségvetésének alig 40 százaléka származik az állami normatívából, illetve a forrásmegosztásból.

PestiSracok facebook image

A költségvetés 60 százalékát saját forrásból teremtik elő. Ennek fényében kevésbé meglepő, hogy a héten elfogadott új, Lendületben a XIII. kerület címet viselő ötéves tervükben egy teljes év költségvetési összegét irányoztak elő különféle fejlesztésekre. Angyalföld egyébként már a negyedik legnépesebb kerületnek számít, vagyona százmilliárdosra duzzadt, s negyede forgalomképesnek minősül.

Az önkormányzatot egyáltalán nem terheli adósság.

Tóth József azt mondja, az állami ellenszélben is kiszámítható, minőségi közszolgáltatásra törekszik, illetve a szociális törvény kedvezőtlen módosítása ellenére sem csökkentené a segélyezést. Igaz, a kerületben kieső 240 millió forint állami támogatás az adóterhek növelése nélkül csak úgy pótolható, ha az önkormányzati forrásbővülés mellett bizonyos területeken térítési díjat emelnek, illetve bevezetik a pályázati rendszert.

Forrás: Népszabadság

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!