Pesti Srácok

Vádat emeltek Coulibaly négy feltételezett segítője ellen

Vádat emeltek Coulibaly négy feltételezett segítője ellen

Vádat emelt az ügyészség a négy, 22 és 28 év közötti gyanúsított ellen a 17 halálos áldozatot követelő párizsi merényletek ügyében. A vád szerint logisztikai segítséget nyújtottak az egyik elkövetőnek - közölte szerdán a párizsi ügyész.

Francois Molins sajtótájékoztatóján elmondta: az ügyészség által kedden kihallgatott férfiak ellen szerdára virradó éjjel vádat emeltek "terrorszervezettel kapcsolatos bűnszövetkezet" és "fegyvertartás" címén. Az ügyészség nem vádolja őket a merényletekben való közvetlen közreműködéssel, ezért bűnrészesség velük szemben a vád. A nyomozók munkáját DNS-minták, ujjlenyomatok, a mobiltelefonokról indított hívások listája és térfigyelő-kamerák felvételei segítették.

A négy férfit a péntekre virradó éjjel Párizs térségében végrehajtott rendőrségi akciókban fogták el további nyolc emberrel együtt, hogy kihallgassák őket az Amédy Coulibalynak nyújtott feltételezhető segítség miatt. Coulibaly egy nappal a Charlie Hebdo szatirikus lap szerkesztősége ellen elkövetett véres terrortámadás után megölt egy rendőrnőt Montrouge-ban, majd a következő napon túszokat ejtett egy párizsi kóser szupermarketben, és ott négy embert agyonlőtt. A dráma azzal végződött, hogy a rendőrség megrohamozta az üzletet, és lelőtte a terroristát.

PestiSracok facebook image

"Nincs kétség a négy férfi és Amédy Coulibaly közötti kapcsolatot illetően" - mondta az ügyész. Hárman közülük vele voltak, amikor megvette azt a gépkocsit, amelyet a túszejtés közelében találtak meg a rendőrök.

A négy közül hárman vásárolták meg a terrorista "felszerelését". Az ügyész elmondta, hogy ez a felszerelés az, amit Coulibaly magán viselt, amikor a kommandósok lelőtték, illetve amit a Gentilly nevű elővárosban bérelt lakásában találtak. A számlákat az egyik gyanúsított lakásában találták meg.

A három férfi december végén három-négy alkalommal járt párizsi üzletekben, ahol beszerezték Amédy Coulibaly felszerelését, nevezetesen golyóálló mellényeket, több kést, könnygázgránátokat és egy sokkoló pisztolyt. A felszerelés 2015. január elejéig az egyik férfinál volt, akkor ment érte Coulibaly.

A terrorista és a négy gyanúsított között állandó volt a kapcsolattartás: az elmúlt négy hónapban 360 SMS és 13 hívás történt.

A gyanúsítottak ügyvédjei ugyanakkor azt állítják, hogy védenceik nem tudtak arról, hogy Coulibaly terrortámadást készített elő, illetve nyomás alatt cselekedtek.

A négy gyanúsított közül háromnak már volt dolga a rendőrséggel köztörvényes bűncselekmények miatt, de terrorizmussal kapcsolatos tevékenység miatt nem szerepeltek a nyilvántartásban. Csak az egyik gyanúsított büntetlen előéletű. Mind a négyen a Párizzsal határos Essonne megyében születtek, s Coulibalyval egy környéken nőttek fel a fővároshoz közeli Grigny egyik lakótelepén. Az ügyész szerint az is elképzelhető, hogy korábban együtt követtek el rablásokat.

Az ügyész azt is elmondta, hogy a nyomozás eddig kizárólag Amédy Coulibalyra és környezetére összpontosult, s a tettestársak és segítők felkutatása folytatódni fog, elsősorban külföldön, azon belül is Törökországban, ahova Coulibaly felesége utazott, hogy onnan továbbmenjen Szíriába. A francia hatóságok eddig Spanyolországtól és Belgiumtól kértek segítséget.

Az ügyész szerint a nyomozás hónapokig, akár évekig is eltarthat.

MTI

Ajánljuk még

A patriotizmus maga a lázadás - Lajkó Fanni és Szűcs Gábor a Polbeatben

‎Polbeat 2024 december 16.
A mai világ arról szól, hogy egyáltalán ne legyenek nemzetek, ebben pedig a patriotizmus eszméje maga a lázadás. Nemigen maradt olyan uniós tagállam, ahol annyira hazaszeretők az emberek, mint mi, magyarok. Szerencsések vagyunk, hiszen Nyugat-Európában már kevert a társadalom, s lényegében nincs az embereknek nemzettudata - mondta a Polbeat című műsorunkban Lajkó Fanni, jogász az Alapjogokért Központ elemzője, aki másik vendégünkhöz, Szűcs Gábor jogász-elemzőhöz hasonlóan a Nemzeti Ellenállás Mozgalom alapító tagja. Szűcs Gábor ugyanerről így fogalmazott: nem elég önmagában, ha politikusok állnak ki egy ügy mellett, "nekünk is meg kell mutatni, hogy mi a fontos, mert a mi életünkről van szó". Huth Gergely kérdéseire elhangzott az is: Magyar Péter csak epizódszereplő lehet, előbb-utóbb el fog bukni és ezt ő is érzi.

Így árulták el az 1956-os szabadságharcot és a magyar rendszerváltozást az amerikaiak - Molnár Tamás a Polbeatben (videó)

‎Polbeat 2022 október 23.
Százmillió halott van a kommunizmus mögött, kivel akartok ti kiegyezni? - Molnár Tamás képzőművész és antikommunista ellenálló, a 2006. őszi tüntetések szóvivőjének elhíresült mondata ez, aki a Polbeat legutóbbi felvételén Huth Gergellyel és Stefka Istvánnal beszélgetve döntött le egy sor tabu(témát), amikor közösen felelevenítettük azt, hogy az amerikaiak hogyan árulták el 1956-ot, majd a magyar rendszerváltozást is, hiszen akkor is és a nyolcvanas évek végén is kiegyeztek a Szovjetunióval.

Éles lőszerek és beütött, csuklyás alakok a tévészékház ostrománál – Császár Attila volt a Polbeat vendége

‎Polbeat 2023 március 11.
Hiába híresztelték az ellenkezőjét, azaz, hogy a 2006. szeptember 18-i tévéostrom idején a Hír TV és a mögötte állók szándékosan irányították a tömegeket, valójában mi oda mentünk, ahol a drámai események zajlottak, még a közvetlen feletteseinkkel sem volt idő egyeztetni róla. Gyűjtöttük az információkat az utca történéseiről, megvolt a technikánk, hogy ország-világ élőben követhesse azokat, tehát (sajnos egyedüliként a magyar médiában) a munkánkat végeztük – mondta a Polbeatben a Nézőpont Intézet Jótollú Magyar Újságíró-díjával frissen kitüntetett Császár Attila, aki az MTVA-nál, a Hír TV-nél és az Echo TV-nél végzett bő három évtizedes riporteri, szerkesztő-műsorvezetői munkájával érdemelte ki a kuratórium elismerését. Huth Gergely a műsorban lejátszotta azt az először a PestiSrácok.hu-n bemutatott, drámai belső rádiófelvételt, amelyen a lángoló tévészékházban minden bizonnyal szándékosan magukra hagyott rendőrök kiabálnak kétségbeesetten. Császár Attila válaszul kifejtette sok év oknyomozó riporteri munkája révén megalkotott teóriáját Gyurcsányék akkori, ördögi tervéről. Stefka István pedig a közös médiaháborús élményeket elevenítette fel "Csaszival", hiszen mindketten megtapasztalták, hogy milyen a sajtószabadság "balliberális" módra, amikor 1994-ben a visszatérő MSZP–SZDSZ-hatalom úgy rúgatta ki őket azonnali hatállyal a Magyar Televízióból, hogy még a hivatalos vezetőváltást sem várták ki.