Pesti Srácok

Lengyel barátaink március 15-én: Továbbra is példaképünk Orbán Viktor! (videóval!!)

Lengyel barátaink március 15-én: Továbbra is példaképünk Orbán Viktor! (videóval!!)

Lengyel-magyar két jó barát – tartja a mondás és hangoztatja előszeretettel a magyar civileket összefogó Civil Összefogás Fórum és a lengyel civileket tömörítő Gazeta Polska. A két nép ezeréves történelmi barátságának égiszén azonban nemrégiben csorba esett.

Pár hete jött a hír ugyanis, hogy a lengyel Gazeta Polska visszamondta a 2012 óta már hagyománnyá vált „Nagy utazás Magyarországra” elnevezésű programot, amely során szervezetten utaztatják hozzánk lengyel barátainkat a két nemzet közötti összetartást demonstrálandó. A szervezők döntésüket azzal magyarázták, hogy még a látszatát is szeretnék elkerülni annak, hogy „mindazok, akik egyébként eddig hűen kiszolgálták Vlagyimir Putyint, most úgy állítsák be a részvételünket, mint egy oroszbarát megmozdulást.”

Hogy valós-e ez a félelem, valamint, hogy csorbult-e a lengyel-magyar barátság, arról többek között Csizmadia Lászlót, Lomnici Zoltánt és Konrad Sutarskit is megkérdeztük a Civil Összefogás Fórum és a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány megemlékezésén és koszorúzási ünnepségén március 15-e délután a Bem-szobornál. A megemlékezésen Bagdy Gábor, Budapest főpolgármester-helyettese is beszédet mondott, valamint részt vett a lengyel keménymag, akik önköltségből, magánúton érkeztek hozzánk, hogy megmutassák, minden politikai ellenszél dacára, lengyel és magyar mindig jó barát marad. Sőt, egy megkérdezett azt nyilatkozta: a lengyelek továbbra is példaképüknek tekintik Orbán Viktort.

PestiSracok facebook image

Szöveg: Zana Diána

Címlapfotó: Zana Diána

Videó: Zana Diána - Kerekes András

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!