Pesti Srácok

Odaveszhet Merkel hitelessége és hatalma

Odaveszhet Merkel hitelessége és hatalma

Angela Merkel német kancellár súlyos dilemma elé került, elveszítheti a hitelességét, ha bírálóinak engedve megváltoztatja a menekültválságban követett politikáját, ellenkező esetben viszont a hatalmát veszítheti el - véli az egyik legtekintélyesebb német politikai tanácsadó.

Michael Spreng szerint valós lehetőséggé vált, hogy Angela Merkelt leváltják, és 50 százalék az esélye annak, hogy az év végén már nem így hívják a német kancellárt. A szakértő a Deutschlandfunk országos közszolgálati rádiónak kedden azt mondta, Angela Merkel szorult helyzetbe került, mert az általa vezetett jobboldali CDU/CSU pártszövetségben felmerült, hogy nélküle kell végrehajtani az irányváltást, ha továbbra sem enged a nyomásnak, és politikájának nyilvános bírálata kikezdi a tekintélyét.

A kancellárnak ebben a helyzetben „nincs más választása, mint politikájának folytatása". Kitartóan törekednie kell az uniós külső határ ellenőrzésének megerősítésére, az uniós menedékkérő-regisztrációs központok (hot spotok) felállítására, az uniós menekültelosztási kvóta elfogadtatására. Az „utolsó percig küzdenie kell azért, hogy elérjen valamit az európai szinten", és csak akkor változtathat, ha végképp nem sikerül megvalósítania elképzeléseit. Hatalmának megtartása azon múlhat, hogy sikerül-e hitelvesztés nélkül engedni a változást sürgető követeléseknek. Erre kínálhat lehetőséget a határigazgatási együttműködés Ausztriával a szlovén vagy a horvát határon, vagy a biztonságos származási országok körének további kiterjesztése - fejtette ki Michael Spreng, utalva arra, hogy a nyugat-balkáni államok biztonságos származási országgá minősítése révén gyakorlatilag megszűnt a menedékkérők beáramlása a térségből. Egy ilyen váltás azonban nagyon kockázatos, és igen kétséges, hogy sikerülhet-e.

PestiSracok facebook image

Az is előfordulhat, hogy Angela Merkel hajthatatlan marad, mert az a meggyőződése, hogy nem lehet nemzetállami szintű menekültpolitikát folytatni. Ebben az esetben bizalmi szavazást kell kérnie maga ellen a törvényhozás alsóházában (Bundestag) - mondta az elemző.

Az egyetlen lehetséges utód Wolfgang Schäuble jelenlegi pénzügyminiszter, de ő is csak átmeneti időre, a 2017-es választásig jöhetne szóba kancellárként - tette hozzá Michael Spreng, aki többek között Edmund Stoiber volt bajor kormányfő, a CDU/CSU 2002-es kancellárjelöltjének kampányfőnöke volt az akkori Bundestag-választáson, 1989-től 2000-ig pedig a Bild am Sonntag című lap főszerkesztőjeként dolgozott.

Úgy vélte, hogy a jelenlegi állapot még két hónapig kitarthat, és Angela Merkel jövője a március 13-i tartományi választások után dőlhet el. Amennyiben a CDU/CSU rosszul szerepel a Baden-Württemberg, Rajna-vidék-Pfalz és Szász-Anhalt tartományi választásokon, ellenőrizhetetlen folyamatok indulhatnak be az uniópártoknál.

Forrás: MTI

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.

Mr. Trianon, a brit gazember aknamunkáját tétlenül nézte a korabeli magyar elit – Raffay Ernő, Balogh Zsuzsa, Vajda Miklós és sokan mások a búcsú-Polbeatben

‎Polbeat 2023 július 1.
Mr. Trianon - Scotus Viator, a magyarok legnagyobb ellensége címmel jelentetett meg könyvet Raffay Ernő történész. Erről a kötetről, Magyarország Trianon előtti lejáratásának és bomlasztásának ma is érvényes tanulságairól, a nemzetellenes belső ellenség aknamunkájáról beszélgettünk a szerzővel, illetve meghívott vendégeinkkel Vajda Miklóssal, a Paláver hallgatói klub doyenjével, Balogh Zsuzsa üzletasszonnyal, civil nemzeti közösségépítővel, Gyulai Györggyel, a Napról-napra Trianon című kötet alkotójával, Jeney János térképésszel, a nagy trianoni térképhamisítás tudományos leleplezőjével és törzsközönségünk "vezérkérdezőjével", Lukács Lászlóval. A rendhagyó, reméljük csak átmenetileg búcsú-Polbeatet Huth Gergely és Stefka István vezette.