Pesti Srácok

Télen eltüzeljük a háztartási hulladékunk felét

Télen eltüzeljük a háztartási hulladékunk felét

Törvénysértő és súlyosan egészségkárosító a kommunális hulladék elégetése, mégis napi gyakorlat százezrek számára, hogy a cipőtalptól a ruhaneműn át a különböző műanyag hulladékokig szinte bármit elégessenek telente. Az EU-ban már kötelezettségszegési eljárás indult hazánk ellen a rossz levegőminőség miatt, mégsem lépnek fel kellő erővel a magyar hatóságok.

Hat pontos javaslatcsomagot adtak át Lázár János kancelláriaminiszternek a Levegő Munkacsoport és a Greenpeace képviselői a szemétégetés hazai problémájával kapcsolatban. Mint közleményükben írják, „a levegőbe ömlő vegyi koktél többek között szív- és érrendszeri betegségeket, daganatos elváltozásokat, a magzatokban-gyermekekben fejlődési rendellenességet okozhat.

A civilek szerint az illegális szemétégetés oka döntő részben az ismerethiány és a felelőtlenség, és csak kisebb részben a szegénység. A járási hivatalok ráadásul ritkán indítanak eljárást emiatt, holott a hulladékok engedély nélküli elégetése akár bűncselekménynek is minősülhet.

PestiSracok facebook image

A hat pontos javaslatcsomag legfontosabb eleme a felvilágosító kampányok indítása, hiszen évente többezer áldozatot szednek a szemétégetésnek is köszönhető légúti megbetegedések. Emellett fontosnak tartják, a kellő hatósági szigort és a hatékony szankcionálást. Különösen nagy problémának tekintik az alacsony fűtőértékű és súlyosan szennyező, viszont olcsó lignit árusítását. A lignithez hasonlóan a vizes – 20 százalékkal magasabb nedvességtartalmú – fa árusítását, illetve ingyenes kiosztását is korlátoznák. Hozzátették, a rászorultak részére biztosítani kell a feltételeket, hogy törvényes módon fűthessenek.

Teljes cikk itt olvasható.

Forrás: levego.hu/greenpeace.hu Fotó: levego.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!