Pesti Srácok

Az ukránok kettévágták, majd ledöntötték a Turul-emlékművet (videó)

Ahogy arról a PestiSrácok.hu korábban beszámolt, október 13-án a Munkácsi Városi Tanács megszavazta a munkácsi várban található turul-emlékmű eltávolítását. Döntésüket azzal indokolták, hogy Ukrajnában nincs helye idegen országok szimbólumainak, a saját történelmükre kell koncentrálniuk. A helyiek szerint aznap a Városi Tanács nem tartott hivatalos ülést, ez egy fű alatt megszavazott intézkedés, ami nem több kicsinyes provokációnál.

A turul már korábban is szúrta az ukránok szemét, de most, hogy háború és gazdasági hanyatlás sújtja az országot, volt idejük a ledöntéséről szavazni. Mindenesetre a munkácsi turulnak kalandos életútja volt.

  • 1924-ben a csehszlovákok levették, de egyben hagyták,
  • 1945-ben a szovjetek beolvasztották és ötágú csillagokat öntöttek belőle,
  • 2008-ban egy vállalkozó önköltségen visszaállíttatta,
  • 2022-ben a „demokratikus” Ukrajnában feldarabolták és ledobták a hegyoldalról.

A turul "eltávolításának" menete már csak azért is érdekes, mert az ukrajnai ügyintézés nem a sebességéről híres. Egy-egy rendelet hónapokig ül az aktuális hivatalnok asztalán a végrehajtás előtt, ha egyáltalán végrehajtják azt. Itt viszont nem ez történt. Megszavazták a turul eltávolítását - a magyar képviselők jelenléte nélkül - majd másnap már meg is gyalázták ketté is vágták és ledöntötték a helyéről.

PestiSracok facebook image
A munkácsi turul-emlékmű a ledöntése előtt és után

A Magyar Nemzet több helyi forrásból, szemtanúk állításai alapján úgy tudja, hogy a talpazatáról sietős gyorsasággal eltávolított turulszobor jelenleg a munkácsi vár várárkában hever.

Mire számíthat a kárpátaljai magyarság, ha az ukránoknak már egy ártatlan turul-emlékmű is fenyegetést jelent? Meddig rugdossák még azt a népet, amelyik a legtöbbet tette az ukránokért a háború kitörése óta... és előtte? Hogy akarnak így integrálódni az EU-ba, ha olyan alapvető dolgokat sem tudnak garantálni, mint a történelmi kisebbségek kultúrájának védelme?

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!