Pesti Srácok

Precedens értékű döntés Kishantos ügyében?

null

Precedens-értékű döntést hozott a kúria az állami földekre kiírt NFA-pályázatok elbírálásával kapcsolatban - állítja a GreenPeace -, amelyben többek közt megerősítette, hogy általánosságban vizsgálni kell a pályázatok kiírásának és elbírálásának jogszerűségét. A Kishantosi Vidékfejlesztési Központ által indított per azonban több kérdést is felvet. Ha az új pályáztatási rendszer aggályos is, a régi gyakorlathoz - amikor földbárók fillérekért bérelhettek állami földet évtizedekre - sem kellene visszatérni.

A Kúria helyben hagyta a másodfokú bíróság döntését, amelyben megsemmisítette a Nemzeti Földalapkezelőnek (NFA) a Mező Vidék Bt.-vel megkötött szerződését – írja közleményében a GreenPeace. A bíróság tehát a legfelsőbb szinten is megerősítette, hogy az NFA törvényt sértett a kishantosi földek pályáztatásakor 2013-ban, a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ joggal indított pert az általa korábban bérelt állami földekre kiírt NFA-pályázatok elbírálása ügyében.

Emlékezetes, a Kúria döntését megelőzően 2015. június 17-én a másodfokú bíróság már elfogadta Kishantos érveit; ítéletében semmissé tette az egyik új bérlő (a Mező Vidék Bt.) és az NFA közötti szerződést. Emellett döntött arról is, hogy az NFA pályázati kiírásának és elbírálásának jogszerűségét vizsgálnia kell a bíróságnak, és ezért ezt az ügyet visszautalta első fokra. Az NFA és a Mező Vidék Bt. azonban nem fogadta el a jogerős ítéletet a szerződés megsemmisítéséről, és a Kúriához fordult, ám az megerősítette a megtámadott másodfokú ítéletét.

PestiSracok facebook image

A GreenPeace közleményében arról ír, a precedensértékű ítélet arra utal, hogy a bíróságok ténylegesen számon kérhetik a NFA-n a jogszabályok betartását. Mint fogalmaznak, „reméljük, hogy a jog eszközével a magyar termőföld jó kezekbe kerülhet, és minél több tisztességes gazdálkodó számára nyílik lehetőség az ökológiai gazdálkodás folytatására, Kishantos mellett más területeken is”.

Forrás: GreenPeace közleménye Fotó: origo.hu

Ajánljuk még

A walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy engedje az LMBTQ-propagandát

NVNeugebauer Viktor Sport 2022 november 25.
A FIFA-világbajnokság első napjaiban – mint várni is lehetett – több szurkolót megszólítottak a biztonsági őrök, akik szivárványszínű vagy szivárvány mintájú ruhákat vagy kiegészítőket viseltek. De ez már nem marad így sokáig: a walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy lépjen közbe, és állítsa le az ilyen beavatkozásokat.

Dollárbaloldal – A CIA-ig érnek a szálak

PPestiSrácok.hu Forró drót 2022 november 25.
A baloldal választási kampányát a tengerentúlról milliárdokkal támogató Action for Democracy kapcsolatrendszere egészen az amerikai titkosszolgálatig, a CIA-ig ér – derül ki abból a jelentésből, amelyet a nemzetbiztonsági bizottság szerdán tett közzé. A jelek szerint az amerikaiak által támogatott kör kulcsszereplője a Bajnai Gordon, illetve a Ficsor Ádám nevével fémjelzett DatAdat-csoport, amely gyakorlatilag az ellenzéki kampányt lebonyolította – írja az Origo.