Pesti Srácok

Lakitelekre költözik a Nemzeti Művelődési Intézet

Lakitelekre költözik a Nemzeti Művelődési Intézet
A minisztériumi háttérintézmények átszervezéséről, köztük a Nemzeti Művelődési Intézet megszüntetéséről döntött a közelmúltban a Kormány. A Nemzeti Művelődési Intézet feladatait a lakiteleki Népfőiskola Alapítvány látja el a jövőben. A kormányhatározat értelmében a Nemzeti Művelődési Intéztet 2017. január 1-jével megszűnik, feladatait a vele hosszú évek óta szakmai partnerségben álló lakiteleki Népfőiskola Alapítvány látja el. A Nemzeti Művelődési Intézet jogszabályban meghatározott feladatai kibővülnek, s beépülnek a lakiteleki Népfőiskola Alapítvány feladatai közé. Az Alapítvány a szakmai feladat átláthatósága, valamint követhetősége érdekében elkülönítetten kívánja kezelni a Nemzeti Művelődési Intézet szakmai feladatait, ezért annak ellátására önálló jogi és gazdasági szervezetet hozott létre. Így az NMI Művelődési Intézet Kft. viszi tovább a Nemzeti Művelődési Intézet és jogelőd intézményeinek közel hetvenéves szakmai örökségét, az általa képviselt értékeket, valamint biztosítja a területi és országos szintű közművelődési szakmai szolgáltatás folytonosságát – tájékoztatta a Petőfi Népét Lezsák Sándor a Lakitelek Népfőiskola vezetője. Elmondta: a gazdasági társaság szakmai tevékenysége kizárólag a közszolgáltatási szerződés hatályba lépésével indulhat meg, ez pedig a központi költségvetési szerv megszűnésével egy időpontra esik. Ezzel kizárják a párhuzamosságokat, ugyanakkor biztosítja a feladatellátás folytonosságát. A gazdasági társaság a szerződés aláírásáig kialakítja struktúráját, felkészül a feladatok ellátására – tette hozzá a honatya. Lezsák Sándor hangsúlyozta: az új struktúra felállításának célja a magyar közösség egyetemes és helyi összetartó erejének növelése, a nemzeti egység létrejöttének elősegítése a Kárpát-medencében, a közösségi összetartozás erősítésével, a helyi értékek támogatásával, ez egyéni kompetenciák fejlesztésével, a munkaerő piaci hasznosulás elősegítésével. Azt is megtudtuk, a gazdasági társaságként működő új szervezet a jogszabályban meghatározott közfeladatokat közszolgáltatási szerződés alapján és annak feladatfinanszírozásával látja el. A központi források mellett a szervezet a hazai és európai uniós fejlesztési projektek megvalósítását is célul tűzi ki, amelyeket külön projektfinanszírozás keretében finanszíroznak. Továbbá olyan tevékenységeket is végezhet a szervezet, amely további bevételeket jelenthet a működésben. Összességében elmondható, hogy a gazdasági társaság nonprofit formában fog működni, azaz minden bevételét az alaptevékenységére és fejlesztésre fordít. Fontos megjegyezni azt is, hogy az átalakulással nem kerül állami vagyon magánalapítványhoz. Egyrészt nem vagyonról van szó, hanem a feladatellátáshoz szükséges, nélkülözhetetlen infrastruktúráról. Másrészt az infrastruktúra részét képező berendezéseket a nonprofit kft. – és nem az alapítvány – csak használatba kapja – tette hozzá Lezsák Sándor, aki azt is elmondta a folyamatban lévő jelentős társadalmi hasznosságú programok, hazai és európai támogatottságú projektek folytonossága biztosított lesz. A Kulturális Közfoglalkoztatási Program zökkenőmentes folytatása érdekében jelenlegi is egyeztetések zajlanak a Belügyminisztériummal, az illetékes kormányhivatallal és a Magyar Államkincstárral is. Forrás: Petőfi Népe  
PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.