Pesti Srácok

Megállapította a népszavazás eredményét az NVB

Megállapította a népszavazás eredményét az NVB

Egyhangú döntéssel megállapította a kötelező betelepítési kvótáról tartott országos népszavazás eredményét a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) keddi ülésén.

Az NVB a magyarországi szavazóköri jegyzőkönyvek, a külképviseleti szavazás eredményét megállapító jegyzőkönyv és a levélben leadott szavazatok megszámlálásának eredményét megállapító jegyzőkönyv alapján állapította meg a népszavazás végeredményét.

Eszerint a voksolásra 8 272 625 választópolgár volt jogosult: 7 986 767-en szerepeltek a magyarországi szavazóköri névjegyzékben, 11 231-en a külképviseleti névjegyzékben és 274 627-en levélben szavazhattak.

PestiSracok facebook image

A választásra jogosultak közül végül 3 646 334-en vettek részt a voksolásban: 3 506 618-an magyarországi szavazóhelyiségekben vagy mozgóurnával (43,91 százalékos részvétel), 9 360-an külképviseleteken (83,34 százalékos részvétel) és 130 356-an levélben (47,47 százalékos részvétel). A 3 643 055 szavazólap közül 224 668 (6,17 százalék) volt érvénytelen. A 3 418 387 érvényes szavazólapból (ez az összes választópolgár 41,32 százaléka) "igen" szavazat volt 56 163 (az érvényesen szavazók 1,64 százaléka), "nem" szavazat pedig 3 362 224 (az érvényesen szavazók 98,36 százaléka).

Az alaptörvény szerint az országos népszavazás akkor érvényes, ha a névjegyzékben szereplő választópolgárok több mint fele érvényesen szavazott, és eredményes, ha az érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott, azaz nincs szavazategyenlőség.

A kormány által kezdeményezett, az államfő által október 2-ára kiírt népszavazás kérdése úgy szólt: "Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?"

Az NVB határozata nem jogerős, az ellen a Kúriához lehet jogorvoslatot benyújtani, öt napon belül.

Forrás: MTI

Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!