Pesti Srácok

Putyin levelét megírta, Trumpnak

Putyin levelét megírta, Trumpnak

Az orosz-amerikai kapcsolatok „minőségileg új szintre" emelése mellett foglalt állást Vlagyimir Putyin orosz államfő Donald Trump megválasztott amerikai elnöknek írt levelében, amelynek nem hivatalos fordítását pénteken hozta nyilvánosságra Trumpnak a hatalomátvételt előkészítő csapata.

Remélem, hogy konstruktív és gyakorlatias módon cselekedve képesek leszünk igazi lépéseket tenni azért, hogy különböző területeken helyreállítsuk a kétoldalú együttműködés kereteit, valamint nemzetközi együttműködésünket minőségileg új szintre emeljük" - írta Putyin a december 15-én keltezett levélben.

Az orosz elnök úgy vélekedett, hogy az Egyesült Államok és Oroszország viszonya fontos tényező marad abban, hogy szavatolják a stabilitást és a biztonságot a modern világban. Trump a levélhez fűzött, a megválasztott amerikai elnök válaszát tartalmazó közleményében reményét fejezte ki, hogy mindkét ország beváltja majd e reményeket és „nem kell alternatív utat járniuk".

A levélben említett együttműködési szándék hangoztatása ellenére Putyin és Trump csütörtökön egyaránt amellett foglalt állást, hogy országaiknak erősíteniük kell nukleáris arzenáljukat. Putyin az orosz védelmi minisztérium moszkvai tanácskozásán többek között hangsúlyozta: szavatolni kell, hogy az orosz hadászati rakétafegyverek garantáltan áthatoljanak minden meglévő és leendő rakétavédelmi rendszeren. Trump pedig Twitter-üzenetben szükségesnek mondta az amerikai atomarzenál kibővítését. "Az Egyesült Államoknak meg kell erősítenie és ki kell terjesztenie nukleáris képességeit, amíg a világ jobb belátásra nem tér az atomfegyverkezés területén" - írta a januárban hivatalba lépő elnök. Szóvivője ezt később úgy magyarázta: Trump ezzel arra utalt, hogy meg kell akadályozni nukleáris fegyverek terrorcsoportok, törékeny államok és a "lator államok" kezébe kerülését.

PestiSracok facebook image

Forrás: MTI; korkep.sk

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!