Pesti Srácok

Hat új VR-film a Terror Háza '56-os kiállításán

Hat új VR-film a Terror Háza '56-os kiállításán

Hat új, 360 fokos technológiával rögzített filmet nézhetnek meg a látogatók a Terror Háza Múzeumban az Egy akaraton 1956-2016 című időszaki kiállításon. Tallai Gábor, a múzeum programigazgatója elmondta, olyan kiállítást akartak létrehozni, amely a 21. század nyelvén szólítja meg a fiatalokat. A tavaly nyár óta látogatható, szinte folyamatosan teltházas tárlat első hat filmje hamarosan felkerül az internetre, ahol bárki megnézheti, ha van otthon VR-szemüvege.

Nemzeti egység nagyon nehezen és ritkán jön létre, ha viszont valaki egyszer megtapasztalja, mint az 56-os hősök, mindig erre fog vágyni - fogalmazott Tallai Gábor, aki szerint egy közösség abban a pillanatban válik nemzetté, amikor a rengeteg különálló akarat egy irányba fordul. Az 56-os forradalom napjaiban ez az irány a nemzeti szabadság, függetlenség visszaszerzése volt.

Pálfi György rendező hangsúlyozta, hogy a hat új, VR-szemüveggel megnézhető film közül négy fiktív történetet mesél el játékfilmes eszközökkel, kettő pedig portréfilm, amelyben 4-4 ma is élő 1956-os hős szólal meg, köztük Kelecsényi Erzsébet, Sárdy György, Fücsök Mihály és Ujlaki Dénes. A VR-technológiának köszönhetően a portréfilmekben mindig csak az beszél, akire a látogató ránéz, a szemüveg levételekor pedig úgy érezheti, megértett valamit 56 lényegéből.

Az interneten rengeteg 360 fokos technológiával rögzített dokumentumfilmet lehet találni, játékfilm azonban nagyon kevés van, ezért nem volt előkép a kiállítás filmjeihez. Egész világokat kellett felépíteni úgy, hogy ehhez nem volt bejáratott technika - mondta el az ismert filmes szakember. Hozzátette, a kiállításnak köszönhetően összesen 12 féle megközelítést próbálhattak ki arról, hogy miként lehet a hagyományos mozitól eltérően filmet mesélni. A négy új fikciós kisfilm egyikében egy pesti utcán ételért induló fiút követhet a néző, egy másikban pedig barikádharcot élhet át közelről. A harmadik alkotás a 60-as években játszódik, míg az Üzemzavar című táncos-zenés módon meséli el egy gyárban dolgozó munkások lázadását.

PestiSracok facebook image

Ruttkay Zsófia dramaturg, a kiállítás fikciós filmjeinek írója szerint a hagyományos filmnyelvhez képest teljesen másként kellett gondolkodni a 360 fokos technológiával rögzített alkotások készítésekor, hiszen ebben az esetben a néző maga az operatőr és bizonyos szintig a vágó is, ő dönti el, hogy mit néz.

- mutatott rá.

Forrás: MTI; fotó: terrorhaza.hu

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.

A patriotizmus maga a lázadás - Lajkó Fanni és Szűcs Gábor a Polbeatben

‎Polbeat 2024 december 16.
A mai világ arról szól, hogy egyáltalán ne legyenek nemzetek, ebben pedig a patriotizmus eszméje maga a lázadás. Nemigen maradt olyan uniós tagállam, ahol annyira hazaszeretők az emberek, mint mi, magyarok. Szerencsések vagyunk, hiszen Nyugat-Európában már kevert a társadalom, s lényegében nincs az embereknek nemzettudata - mondta a Polbeat című műsorunkban Lajkó Fanni, jogász az Alapjogokért Központ elemzője, aki másik vendégünkhöz, Szűcs Gábor jogász-elemzőhöz hasonlóan a Nemzeti Ellenállás Mozgalom alapító tagja. Szűcs Gábor ugyanerről így fogalmazott: nem elég önmagában, ha politikusok állnak ki egy ügy mellett, "nekünk is meg kell mutatni, hogy mi a fontos, mert a mi életünkről van szó". Huth Gergely kérdéseire elhangzott az is: Magyar Péter csak epizódszereplő lehet, előbb-utóbb el fog bukni és ezt ő is érzi.