Pesti Srácok

Visegrádi összefogás az élelmiszeripari kettős mérce ellen

Visegrádi összefogás az élelmiszeripari kettős mérce ellen

Az Európai Unió jövőjével és a nemzetközi nagyvállalatok által forgalmazott élelmiszereknek egyes régi és új uniós tagországokban tapasztalható eltérő minőségével foglalkoznak többek között a visegrádi csoport kormányfői mai varsói csúcstalálkozójukon.

A V4 soros elnökségét betöltő Lengyelország kormányszóvivője az Európai Tanács két, a közeljövőben rendezendő csúcstalálkozójának – a brüsszelinek és a rómainak – „előjátékaként” jelentette be a varsói találkozót. A kormányfők Varsóban egyeztetik az Európai Unió jövőjére vonatkozó álláspontjaikat. Bohuslav Sobotka cseh kormányfő hétfőn kijelentette, örülne, ha a V4 közös álláspontot foglalna el a témában. Marek Ziółkowski lengyel külügyminiszter-helyettes múlt héten kilátásba helyezte: a V4-ek napokon belül befejezik egy erre vonatkozó közös nyilatkozat egyeztetését. Beata Szydło lengyel kormányfő nemrégiben bejelentette, hogy Lengyelország átfogó tervet nyújt be az EU megreformálására.

Az élelmiszer-minőség témáját szlovák kezdeményezésre tűzik napirendre. Varsóban Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter fog erről tárgyalni visegrádi partnereivel. Szlovákia és Magyarország hétfőn bejelentette: közös előterjesztésben kéri az élelmiszerek EU-n belüli kettős minőségének megtárgyalását, valamint az ennek visszaszorításához szükséges jogi eszközök kialakítását az EU Mezőgazdasági és Halászati Tanácsának soron következő, március 6-i ülésén. Közölték: azt várják az Európai Bizottságtól, hogy vizsgálja meg a kérdést, és találjon jogi megoldást arra, hogy a közösség területén egy gyártó ugyanazon termékét ugyanolyan minőségben vásárolhassák meg a tagországok fogyasztói.

PestiSracok facebook image

MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!