Pesti Srácok

Európa élvonalába kerültünk, elhízásban

Európa élvonalába kerültünk, elhízásban

A HVG az OECD nemrégiben kiadott, 2015-ös adatokon alapuló felmérésével kapcsolatban arról ír, miközben egy évtizede a legelhízottabb európai országok listáján Magyarország még csak a 4-5. helyen állt, mára listavezetőnek számít. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) tavalyi jelentése szerint a nők 32, míg a férfiak 28 százaléka elhízottnak tekinthető.

Az OGYÉI felmérése szerint a hazai felnőtt népességen belül 2,5 millióan számítanak kifejezetten elhízottnak, hasonló, körülbelül 30 százalékos arányban pedig túlsúlyosnak. A HVG arról is ír, a zsírpárnák elleni küzdelem akkor lehet eredményes a társadalom ezen része számára, ha a has körfogata a férfiak esetében nem több 94, de maximum 102 centiméternél, míg a nőknél 80-88 centiméter között kellene megállapodjon ugyanez a méret. A 102 illetve 88 centiméter feletti derékméret esetén már kifejezetten magas a különféle szívbántalmak kialakulásának veszélye, valamint az agyi érkatasztrófa (stroke), a koszorúér-, a rák-, a cukorbetegségek bekövetkezésének kockázata.

A HVG megjegyzi, az OECD-lista érdekessége, hogy a magyarok éppen azokban az években kerültek Európa legelhízottabb nemzeteinek élvonalába, 2007 és 2013 között, amikor folyamatosan csökkentek a idehaza a háztartásokban elfogyasztott élelmiszerek mennyisége.

A teljes cikk a HVG csütörtöki számában olvasható.

PestiSracok facebook image

Forrás: HVG; fotó: femcafe.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!