Pesti Srácok

A „jogvédőket” zavarják a migránspátyolgatásban a tisztességes tolmácsok, ezért kiszorítanák őket

A „jogvédőket” zavarják a migránspátyolgatásban a tisztességes tolmácsok, ezért kiszorítanák őket

Helyreigazítás

Valótlanul híreszteltük, hogy a Magyar Helsinki Bizottság évek óta törekszik a hatóságokkal együttműködő tolmácsok kiszorítására. Valótlanul híreszteltük, hogy ezért a tolmácsok elsősorban egzisztenciális okokból nem merik közölni a magyar hatóságokkal, hogy ki álszíriai az arab menedékkérők között.

A hatósági tolmácsolás egy időzített bomba, és ha nem csinálnak rendet, igen nagyot robbanhat – mondta a pénteki Magyar Időknek adott interjúban Katona Nasrin, Magyarország egyetlen tolmácsvizsgás pastu fordítója. A szakembert azután kérdezte a lap, hogy megírta: problémák vannak a menedékjogi ügyekben alkalmazott tolmácsokkal.

PestiSracok facebook image

Katona Nasrin szerint a mai tolmácsolási rendszer komoly nemzetbiztonsági kockázatot jelent. A gond az, hogy a cégek nem vethetők alá nemzetbiztonsági ellenőrzésnek, csak az egyének, ugyanakkor bármely vállalkozás felveheti tevékenységi körébe a tolmácsolást. Szerinte egyrészt az jelentené a megoldást, ha a hatósági tolmácsok évente biztonsági átvilágításon esnének át. Másrészt ha hiteles körülmények között, szabályozott nyelvvizsgáztatással, jogi tárgyakból, etikai kódexből is vizsgáztatva „hatósági szaktolmács„ vagy „hatósági szakfordító” képesítés lenne megszerezhető. A tolmács hangsúlyozta: az emberjogi szervezeteket távol kell tartani az államigazgatás ezen területétől.

Katona Nasrin arról is beszélt: tapasztalatai szerint a Magyar Helsinki Bizottság évtizedek óta törekszik a hatóságokkal együttműködő, törvénytisztelő tolmácsok kiszorítására. Ezért a tolmácsok elsősorban egzisztenciális okokból nem merik közölni a magyar hatóságokkal, hogy ki álszíriai az arab menedékkérők között.

Forrás: Magyar Idők/MTI. Vezető képünkön Katona Nasrin látható; Forrás: Origo.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!