Pesti Srácok

Meghalt a katalán kormány tagjai ellen nyomozó főügyész

Meghalt a katalán kormány tagjai ellen nyomozó főügyész

Szombaton, 60 éves korában, egy súlyos fertőzés következtében meghalt José Manuel Maza spanyol főügyész, aki büntetőeljárást kezdeményezett a függetlenségért harcot vívó katalán kormány tagjai ellen. A 13 kormánytag ellen a nyomozást is maga a főügyész vezette – írja az Európa Press Hírügynökségre hivatkozva az Origo.

Lázadásért, zendülésért és hűtlen kezelésért akár 30 évre is ítélhetik a szakadár katalán politikusokat. A spanyol főügyész november elején kezdeményezte a büntetőeljárást a katalán kormány tagjai és a katalán parlament elnökségi tagjai ellen. Carles Puigdemont katalán elnök és négy kabinettag Belgiumba menekült. Kilenc kormánytagot, aki Spanyolországban maradt, előzetes letartóztatásba helyezték.

Katalóniában október 1-jén tartottak függetlenségi népszavazást. A referendumon annak tiltása és a rendőri erőszak ellenére 42,3 százalékos volt a részvételi arány és a voksolók több mint 90 százaléka a függetlenedés mellett döntött. A katalán kormány tagjai hetekig a tárgyalások eredményességében bíztak, majd miután a spanyol kormány indítványozta a katalán parlament feloszlatását, tüntetések kezdődtek.

Október 27-én, ugyan azon a napon a spanyol parlament döntött a Katalónia sorsáról, a parlament feloszlatásáról és új választások kiírásától. Puigdemont hiába kérte az unió tagállamainak támogatását, sorra határolódtak el Katalónia függetlenedésétől a kormányok. A katalán elnök végül Brüsszeltől kért igazságtételt. Jelen állás szerint december 21-én előrehozott választások lesznek Katalóniában.

PestiSracok facebook image

Origo/Europa Press.

Vezető kép: dw.com

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.