Pesti Srácok

Hétfőn dönt a legfelsőbb bíróság a volt katalán kormánytagok szabadlábra helyezéséről

null

Hétfőn dönt a legfelsőbb bíróság arról, hogy szabadlábon védekezhet-e a leváltott katalán kormány nyolc, előzetes letartóztatásban lévő tagja, akiket saját kérésükre hallgatott meg az ügyet tárgyaló új bíró pénteken Madridban.

A politikusok azután kérték személyes helyzetük felülvizsgálatát, hogy az ellenük indult eljárás átkerült a legfelsőbb bíróságra a spanyol központi büntetőbíróságtól. A volt katalán vezetők abban bíznak, hogy ha a bíróság szabadlábra helyezi őket, részt vehetnek a katalán parlamenti választásokat megelőző, december 5-én kezdődő hivatalos választási kampányban.

Két függetlenségpárti civil szervezet már pénzgyűjtő akcióba kezdett annak érdekében, hogy ha a bíró hétfőn úgy dönt, óvadék ellenében szabadon engedi a politikusokat, ki tudják fizetni a megállapított összeget.

A leváltott kormánytagok közül korábban Santi Vila esetében például 50 ezer eurós (15,5 millió forint) óvadékot állapított meg a bíróság. "Döntéseikkel és tetteikkel az elmúlt két év során intézményi válságot idéztek elő, amely a függetlenség egyoldalú kinyilvánításában tetőzött az alkotmány teljes semmibevételével október 27-én" - indokolta korábban a spanyol állami főügyész, aki október 30-án kezdeményezett eljárást a politikusokkal szemben lázadás, zendülés, hűtlen kezelés és egyéb bűncselekmények miatt.

PestiSracok facebook image

A spanyol büntető törvénykönyv a zendülést közrend elleni bűncselekményként nevesíti, szemben a magyarral, amely katonai bűncselekményként tartja számon. A nyolc kormánytag előzetes letartóztatásáról november 2-án döntött Carmen Lamela bíró azzal az indokkal, hogy fennáll a szökés, a bűnismétlés és a bizonyítékok megsemmisítésének veszélye.

Ügyvédeik akkor is fellebbeztek a kényszerintézkedésről szóló bírói döntés ellen, de azt a központi büntetőbíróság elutasította. Jövő hétfőn dönthet az illetékes belga bíróság is a Belgiumban tartózkodó Carles Puigdemont volt katalán elnök és kormányának négy tagja ügyében, a spanyol hatóságok által kiadott európai elfogatóparancs végrehajtásáról.

MTI, Vezető kép: EPA-EFE/Quique Garcia

Ajánljuk még

A walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy engedje az LMBTQ-propagandát

NVNeugebauer Viktor Sport 2022 november 25.
A FIFA-világbajnokság első napjaiban – mint várni is lehetett – több szurkolót megszólítottak a biztonsági őrök, akik szivárványszínű vagy szivárvány mintájú ruhákat vagy kiegészítőket viseltek. De ez már nem marad így sokáig: a walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy lépjen közbe, és állítsa le az ilyen beavatkozásokat.

Dollárbaloldal – A CIA-ig érnek a szálak

PPestiSrácok.hu Forró drót 2022 november 25.
A baloldal választási kampányát a tengerentúlról milliárdokkal támogató Action for Democracy kapcsolatrendszere egészen az amerikai titkosszolgálatig, a CIA-ig ér – derül ki abból a jelentésből, amelyet a nemzetbiztonsági bizottság szerdán tett közzé. A jelek szerint az amerikaiak által támogatott kör kulcsszereplője a Bajnai Gordon, illetve a Ficsor Ádám nevével fémjelzett DatAdat-csoport, amely gyakorlatilag az ellenzéki kampányt lebonyolította – írja az Origo.