Pesti Srácok

Farage: újabb EU-népszavazás kellene a kilépést ellenzők elhallgattatására

null

Nigel Farage szerint lehetséges, hogy újabb népszavazást kellene tartani Nagy-Britannia EU-tagságáról a Brexit-ellenes hangok „elhallgattatására”. A brit európai parlamenti képviselő arra reagált így, hogy a múlt héten Tony Blair, a legismertebb és legbefolyásosabb Brexit-ellenes brit közéleti személyiség annak a véleményének adott hangot, hogy jogot kellene adni a brit választóknak a Brexit újragondolására.

Farage, az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának (UKIP) volt vezetője, a brit belpolitika radikálisan EU-ellenes táborának egyik zászlóvivője a Channel 5 brit kereskedelmi televízió csütörtöki politikai magazinműsorában kijelentette: egyértelművé vált számára, hogy

Farage, aki jelenleg európai parlamenti képviselő, Tony Blair volt munkáspárti miniszterelnökre és Sir Nick Cleggre, a Liberális Demokraták volt vezetőjére utalt, akik rendszeresen és határozottan szót emelnek a Brexit ellen, újabb népszavazást szorgalmazva. Farage a csütörtöki tévéműsorban kijelentette: ő is kezd arra jutni, hogy szükség lenne az újabb népszavazásra, mert szerinte azon az előzőnél sokkal nagyobb arányú Brexit-győzelem születne, „nemzedéknyi időre elhallgattatva” a kilépést ellenző hangokat és „a teljes jelentéktelenségbe süllyesztve Tony Blairt”. A brit EU-tagságról 2016 júniusában tartott népszavazáson a kilépésre voksolók kerültek szűk, 51,9 százalékos többségbe. Azóta a bennmaradást pártoló oldalon is többen felvetették az újabb népszavazás szükségességét, de éppen ellenkező megfontolásból, mint csütörtökön Nigel Farage.

PestiSracok facebook image

Tony Blair, a legismertebb és legbefolyásosabb Brexit-ellenes brit közéleti személyiség legutóbb a múlt héten adott hangot annak a véleményének, hogy jogot kellene adni a brit választóknak az EU-tagság megszűnéséről hozott népszavazási döntés „újragondolására”, mivel a referendum idején még senki nem tudta, hogy mivel jár a kilépés az Európai Unióból. Blair, aki 1997 és 2007 között töltötte be a miniszterelnöki tisztséget a jelenleg ellenzékben politizáló Munkáspárt élén, a BBC rádiónak nyilatkozva kijelentette:

A legutóbbi felmérések alapján Blair e véleményének széles körű a választói támogatottsága. Az egyik legnagyobb brit közvélemény-kutató cég, a Survation minap ismertetett vizsgálata szerint a britek 50 százaléka szeretné, ha népszavazás döntene a Brexit feltételrendszerét rögzítő majdani végleges megállapodásról. Az újabb referendumot a válaszadók 34 százaléka ellenezte. A konzervatív párti brit kormány mereven elveti bármiféle újabb népszavazás gondolatát a brit EU-tagságról. Theresa May szóvivője Farage szavaira reagálva is kerek perec kijelentette, hogy nem lesz második népszavazás.

Forrás: MTI; fotó: Reuters

Ajánljuk még