Pesti Srácok

Andrzej Duda: Az 1848-as forradalom a lengyel-magyar barátság máig eleven tanúsága

Andrzej Duda: Az 1848-as forradalom a lengyel-magyar barátság máig eleven tanúsága

Az 1848-49-es magyar szabadságharcnak nyújtott lengyel segítség máig eleven tanúsága a két egymással szolidáris nemzet barátságának - áll abban az üdvözlő táviratban, amelyet Andrzej Duda lengyel elnök csütörtökön Áder János köztársasági elnöknek küldött. Hasonló üdvözlő táviratot küldött Orbán Viktor kormányfőnek Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök is.

A PAP hírügynökség által idézett levélben Duda jókívánságait fogalmazta meg, és rokonszenvéről biztosította a magyar nemzetet és személyesen Áder Jánost is. Rámutatott a lengyel-magyar barátság „hosszú és dicsőséges” hagyományára, mely „része a közös európai történelemnek”, és mely Európa számára kivételes példáját jelenti a két baráti nemzet közötti szolidáris kapcsolatoknak.

- írta a lengyel államfő, utalva a magyar szabadságharcnak nyújtott lengyel segítségre. Meggyőződését fejezte ki, hogy e különös kapcsolatok hangsúlyozására alkalmat adnak a március 24-én Veszprémben megrendezésre kerülő magyar-lengyel barátság napi ünnepségek is.

PestiSracok facebook image

Az Orbán Viktor miniszterelnöknek címzett ünnepi üdvözlő táviratáról tájékoztatott Twitter közösségi honlapján Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő is. A miniszterelnök hangsúlyozta: a lengyel-magyar testvériség a közös szabadságszereteten alapszik.

- fogalmazott.

Március 15- üdvözlő táviratában a lengyel szenátusi elnök, Stanislaw Karczewski Twitter közösségi honlapján azt a kívánságát fejezte ki, hogy a magyarok „a következő évtizedekben továbbra is Európa számára példaértékű társadalmat alkossanak”.

Forrás: MTI; fotó: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!