Pesti Srácok

Időközi ellenzéki összefogásban reménykednek a csalódott baloldali pártok

null

Horváth Csaba a múlt héten azért hívta tárgyalóasztalhoz a Demokratikus Koalíciót, az LMP-t, a Párbeszédet, a Momentumot, a Magyar Kétfarkú Kutya Pártot, valamint a Liberálisokat, hogy megállapodjanak egy esetleges előválasztás feltételeiről - írja a Népszava. A lap szerint ezek a szabályok kizárólag a józsefvárosi és a XV. kerületi időközi polgármester-választásra vonatkoznának, de a lap információi szerint a pártok hűvösen fogadták a javaslatot.

– mondta Horváth Csaba. Úgy vélte, az előválasztás nem cél, hanem csak egy eszköz, s ha a pártok más módon is meg tudnak állapodni egy közös jelöltben, akkor nincs is rá szükség.

A Népszava szerint ha az előválasztás ötletével nem is, az összefogás szükségességével valószínűleg egyetértettek a pártok. A lap azt írja, erre utal, hogy mindegyik meghívott azt ígérte, jelen lesz az egyeztetésen.

PestiSracok facebook image

Az összefogás kérdése azért égető az ellenzéki számára, mert ha egymás ellen indulnak a polgármester-választáson, akkor ugyanúgy kiüthetik egymást, mint az országgyűlési voksoláson - írják. Hozzáteszik azt is, hogy az előválasztás megrendezésének esélyé csökkentit, hogy a józsefvárosi időközi választás időpontját július 8-ra tűzték ki, azaz mindössze két hónap lenne a szabályok lefektetésére.

Horváth Csaba A Népszavának azt mondta:

Az előválasztáson résztvevőknek vállalniuk kellene, hogy ha veszítenek, akkor visszalépnek a győztes javára és segítik a kampányát is. Szavazni a lap szerint csak személyesen, egy értéknyilatkozat aláírásával lehetne, amelyben azt fejeznék ki a szimpatizánsok, hogy elutasítják az Orbán-rendszert.

A két budapesti kerületben azért kell időközi polgármester-választást tartani, mert Kocsis Máté józsefvárosi és a Hajdu László XV. kerületi polgármester parlamenti mandátumot szerzett április 8-án, és az összeférhetetlenségi szabály alapján mindketten az országgyűlési munkát választották.

Azt egyelőre nem tudni, hogy ki lesz a kormánypártok jelöltje Józsefvárosban és a XV. kerületben.

Forrás: Népszava; Fotó: Horváth Péter Gyula/PS