Pesti Srácok

„Magyarországon a demokrácia él és jól van” – a kormányszóvivő válaszolt a Washington Post támadására

null

Néhány nappal a választások után jelent meg egy cikk a Washington Postban, ami a magyar választási rendszert kritizálta és azt fejtegette, miért nincs Magyarországon demokrácia. A vádakra olvasói levélben válaszolt Kovács Zoltán kormányszóvivő, ami most jelent meg a lapban.

Az áprilisi cikknek azt a címet adták, A magyar demokrácia haldoklik, a világ többi részének is aggódnia kellene. Kifejtik benne, hogy hazánkban olyan aránytalan választási rendszer van, ami lehetővé tette, hogy az uralkodó párt mindössze 48 százalékos támogatottsággal kétharmados szuper-többséget szerezzen. A kormányszóvivő néhány konkrét adattal, és a magyarok április 8-án nagy többséggel kifejtett véleményének ismertetésével tette helyre a magyar demokráciáért aggódó lapot, illetve annak szerkesztőségét. Kovács Zoltán emlékeztetett, az április 8-án tartott parlamenti választásokon 70,2 százalékos, 2002 óta a legmagasabb és 2014-hez képest is nyolc százalékponttal magasabb volt a részvételi arány. Ezzel szemben az Amerikai Egyesült Államokban 2016-ban csupán 55,7 százalék, 2012-ben pedig ennél is alacsonyabb.

Kovács Zoltán arra is rávilágított, hogy a többségi választási rendszerekben a magyarhoz hasonló módon zajlik a választás folyamata. Felmutatta az amerikai párhuzamot is, miszerint Tony Blair és a brit Munkáspárt az 1997-es választásokon a voksok 43 százalékával a parlamenti helyek 64 százalékát szerezte meg, Barack Obama, az Egyesült Államok volt elnöke pedig 2008-ban a szavazatok 53 százalékával az elektori testület támogatásának 67 százalékát tudhatta magáénak.

PestiSracok facebook image

Majd levelét úgy zárta:

Forrás: Index/Washington Post, Vezető kép: Newtimes