Pesti Srácok

Semlegességi kötelezettsége miatt nem szavazta meg Románia az ENSZ migrációs csomagját

Semlegességi kötelezettsége miatt nem szavazta meg Románia az ENSZ migrációs csomagját

Bukarest az uniós soros elnökség által megkövetelt semlegesség jegyében tartózkodott az ENSZ globális migrációs csomagjáról rendezett szavazáson – közölte kedden a G4Media román hírportál.

A bukaresti szociálliberális kormánnyal szemben kritikus lap a bukaresti külügyminisztériumtól kért magyarázatot arra, hogy Románia miért változtatta meg a paktumot korábban támogató álláspontját, az elnöki hivatal ugyanis november végén még azt közölte: Klaus Iohannis államfő jóváhagyta a bukaresti kormány javaslatát, hogy Románia csatlakozzék az ENSZ globális migrációs csomagjához, amelyet december 10-11-én Marokkóban fogadtak el. Az államfő és a kormány közti egyetértés szellemében Románia Marokkóban támogatólag nyilatkozott a paktumról, ám a múlt héten a világszervezet közgyűlésén rendezett szavazáson már tartózkodott.

A G4Mediának küldött válaszában a bukaresti külügyminisztérium azt írta: Románia azért vett részt a marokkói tanácskozáson, mert méltányolja azt a másfél éves nemzetközi erőfeszítést, amely a migráció biztonságossá, rendezetté és szabályozottá tételét célozza. A közleményben megemlítették, hogy értelmezésük szerint az ENSZ-csomag nem bátorítja a migrációt, jogilag nem kötelező érvényű dokumentum, és nem hoz létre új jogokat, hanem ihletforrásként összegzi azokat a jó megoldásokat, amelyekre az államok migrációs politikájukat alapozhatják. A bukaresti külügyminisztérium szerint Románia – amely 2019. január elsején veszi át fél évre az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét – azért döntött úgy, hogy tartózkodik a migrációs paktumról rendezett szavazáson, mert kiegyensúlyozott megközelítésre törekszik a kérdésben, ugyanis leendő uniós elnökként semleges álláspontra kell helyezkednie egy olyan kérdésben, amelyben Európában nincs konszenzus.

Forrás: MTI; Fotó: Getty Images/Jeff J. Mitchell

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!