Pesti Srácok

I. világháborús magyar katonát temettek újra Lengyelországban

I. világháborús magyar katonát temettek újra Lengyelországban

A délkelet-lengyelországi Hnatkowice falu katonai temetőjében örök nyugalomra helyezték szerdán egy első világháborús magyar honvéd nemrég megtalált maradványait - közölte az MTI-vel Körmendy Adrienne, a helyszínen lévő krakkói magyar főkonzul.

A szertartáson részt vett Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, valamint Kovács Vilmos ezredes, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka. Az emberi maradványokat, magyar katonai övcsatot, valamint egyenruha-, cipő- és fegyverdarabokat tavaly áprilisban találták meg egy hnatkowicei szántóföldön. A hatóságok a kihantoláskor személyiigazolójegy-tartót is találtak, a benne őrzött, személyi adatokat tartalmazó kártya azonban elrohadt, a honvédet ezért nem sikerült azonosítani.

A katona feltehetőleg az osztrák-magyar hadsereg 23. gyalogezredéhez tartozott, amely a közeli Przemysl városban létesített erődben állomásozott. A hnatkowicei katonai temetőben az osztrák-magyar hadsereg mintegy 190 katonája nyugszik. A lengyel-ukrán határon fekvő Przemysl az Osztrák-Magyar Monarchia védelmi rendszerében kiemelt szerepet töltött be. A 19. század végén itt felépített erődrendszer a harmadik legnagyobb volt az akkori Európában. A monarchia hadseregében harcoló magyar alakulatok e helyen hónapokig ellenálltak az orosz csapatok támadásainak.

Németh Szilárd csütörtök este a Varsóhoz közeli Wolomin község főtemplomában a boldog Jerzy Popieluszko országos emlékbizottságától a "Győzd le a rosszat a jóval" nevű kitüntetést veszi át a kommunista titkosszolgálat által meggyilkolt mártírpap emlékének és szellemiségének magyarországi terjesztéséért.

PestiSracok facebook image

Illés Pál, a varsói magyar nagykövetség első titkára az MTI-nek elmondta, a plakett átadásához kapcsolódó oklevelet az emlékbizottság tagjai közül többek között Jaroslaw Kaczynski, a lengyel kormánypárt elnöke, Mariusz Blaszczak nemzetvédelmi miniszter, valamint Piotr Duda, a Szolidaritás szakszervezet elnöke írta alá.

Forrás: MTI; Fotó: szeretlekmagyarorszag.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!