Pesti Srácok

Irán új nukleáris fűtőanyag kidolgozását tervezi

Irán új nukleáris fűtőanyag kidolgozását tervezi

Irán új típusú, 20 százalékos tisztaságú uránt tartalmazó nukleáris fűtőanyag kidolgozását tervezi - jelentette ki Ali Akbar Szálehi, az iráni atomenergia-ügynökség vezetője vasárnap az IRIB iráni televízióban.

- fogalmazott Szálehi.

Irán a 2015-ös többhatalmi atomalku értelmében csak szigorú feltételek mellett állíthat elő nukleáris fűtőanyagot. Ilyen kikötés például, hogy Irán nem készíthet olyan fűtőanyagot, amely urán-hexafluoriddá alakítható. Ez az a súlyosan mérgező és maró anyag, amelyből az urán tovább dúsítható, akár a fegyverekben használatos 90 százalékos tisztaságú szintig is. Irán 2015-ben állapodott meg a nagyhatalmakkal és Németországgal, és a megállapodás értelmében korlátozza nukleáris tevékenységét, cserébe a nemzetközi közösség feloldotta az Iránt sújtó szankciók többségét.

PestiSracok facebook image

Donald Trump amerikai elnök viszont nem volt elégedett az alkuval, mert úgy ítélte meg, hogy az egyezség nem korlátozza kellően Irán rakétaprogramját és nem szorítja vissza befolyását a Közel-Keleten. Ezért az Egyesült Államok felmondta a megállapodást, és visszaállította a büntetőintézkedéseket Iránnal szemben. Az egyezség több aláírója egyelőre próbálja fenntartani a megállapodást, melyet egyelőre Irán sem mondott fel, s a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint Teherán tartja is magát a dokumentumban foglaltakhoz.

Forrás:

MTI;

Fotó:

MTI

Ajánljuk még

„Sok zenekar szeretne ekkora szubkultúrának játszani” – Petrás János és Bäck Zoltán, a Kárpátia tagjai a Polbeatben

‎Polbeat 2023 január 24.
Petrás János, a zenekar énekes–szövegírója, és Bäck Zoltán gitáros már régi vendégek a köreinkben. Petrás a PestiSrácokon osztotta ki a Gyurcsánnyal szövetkező Jobbikot, itt méltatta a koronavírus-járványban hősként helytálló ápolókat és szintén a PS-en követelte, hogy fosszák meg magyar állampolgárságuktól a hazát eláruló momentumosokat, míg Bäck a Halhatatlanok napja című megemlékezésünkön szólalt fel korábban, az ’56-os hősök bátorságát hangoztatva. Vésey Kovács László és Ambrózy Áron most a csapat körül kialakult „k*rva nagy szubkultúráról”, a készülő lemezükről, az ún. nemzeti rockról és a környező államokban támadt nehézségeikről beszélgetett a két zenésszel, de persze a politikai kitekintés is belefért a programba.