Pesti Srácok

Gigatüntetéssel legitimálná hatalmát Venezuelában Guaidó

Gigatüntetéssel legitimálná hatalmát Venezuelában Guaidó

Venezuela történelmének legnagyobb tüntetésére szólította fel szombatra a latin-amerikai ország lakóit Juan Guaidó, aki az ország ideiglenes államfőjének kiáltotta ki magát a múlt héten. Guaidó pénteken úgy fogalmazott, hogy a tiltakozásokkal nyomatékot kívánnak adni Franciaország, Németország, Nagy-Britannia és Spanyolország ultimátumának, amelyet Nicolás Maduro hivatalban lévő elnöknek címeztek.

A négy uniós tagállam január 26-án nyolc napot adott Madurónak arra, hogy bejelentse a szabad és tisztességes választások megtartását, ellenkező esetben Guaidót ismerik el a dél-amerikai ország ideiglenes elnökének. Az ellenzéki vezető úgy időzítette a megmozdulásokat, hogy azok egybeessenek a Maduro-hívek tüntetéseivel. Utóbbiak a bolivári forradalom, vagyis Hugo Chávez 1999-es hatalomra kerülésének huszadik évfordulóját ünneplik. Maduro hivatali elődje, Chávez egészen 2013-ban bekövetkezett haláláig volt hatalmon. A társadalmi feszültségekre tekintettel megfigyelők összecsapásokra számítanak az ellenzék, illetve Maduro hívei között.

Mike Pence amerikai alelnök pénteken Miamiban az Egyesült Államokba menekült venezuelaiaknak mondott beszédében kijelentette: Washington békés rendszerváltáson dolgozik a dél-amerikai államban, hogy Guaidó kerülhessen hatalomra. Mint mondta, Donald Trump amerikai elnök kormánya továbbra is Maduro gyengítésére törekszik. Ez nem a párbeszéd ideje. Eljött a Maduro-rezsim megdöntésének ideje – hangoztatta Pence az emigrációban élő venezuelaiak hangos éljenzése közepette.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA-EFE/Miguel Gutiérrez

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.

A patriotizmus maga a lázadás - Lajkó Fanni és Szűcs Gábor a Polbeatben

‎Polbeat 2024 december 16.
A mai világ arról szól, hogy egyáltalán ne legyenek nemzetek, ebben pedig a patriotizmus eszméje maga a lázadás. Nemigen maradt olyan uniós tagállam, ahol annyira hazaszeretők az emberek, mint mi, magyarok. Szerencsések vagyunk, hiszen Nyugat-Európában már kevert a társadalom, s lényegében nincs az embereknek nemzettudata - mondta a Polbeat című műsorunkban Lajkó Fanni, jogász az Alapjogokért Központ elemzője, aki másik vendégünkhöz, Szűcs Gábor jogász-elemzőhöz hasonlóan a Nemzeti Ellenállás Mozgalom alapító tagja. Szűcs Gábor ugyanerről így fogalmazott: nem elég önmagában, ha politikusok állnak ki egy ügy mellett, "nekünk is meg kell mutatni, hogy mi a fontos, mert a mi életünkről van szó". Huth Gergely kérdéseire elhangzott az is: Magyar Péter csak epizódszereplő lehet, előbb-utóbb el fog bukni és ezt ő is érzi.